O klatkach kennel

KLATKI KENNELOWE - CZYLI OBALENIE MITU O ZWIERZĘTACH W ZAMKNIĘCIU

Słowo ,,klatka” samo w sobie może budzić negatywne skojarzenia, jednak nie w tym przypadku! Klatki kennelowe przełamują stereotyp, jakoby na przebywanie w zamknięciu zasługiwało tylko zwierzę niesforne, skore do zabaw tworzących bałagan. Kennele można by nazwać prywatnym domem dla psa. Mają one na celu stworzyć dla zwierzaka bezpieczną, wygodną i spokojną przestrzeń. Według behawiorystycznych badań, klatki kennelowe to rozwiązanie korzystne dla psiej psychiki. Odwołuje się bowiem do naturalnych instynktów zwierząt, które najbardziej komfortowo czują się w miejscach raczej ciasnych, trudno dostępnych dla człowieka. Istnieje kilka rodzajów klatek kennelowych – wolnostojące metalowe, w formie transportera, domowy mebel.

W JAKIM CELU UŻYWA SIĘ KLATEK KENNELOWYCH?

Docelowo klatki kennelowe mają być miejscem do psiej drzemki, odpoczynku, schronienia przed zbyt głośnymi hałasami czy nadmiernym głaskaniem. Dodatkową możliwością jest wykorzystanie kennela w sytuacji, gdy nasz czworonożny przyjaciel niezbyt lubi „obcych” na swoim terenie. Podczas wizyt gości nie trzeba go zamykać w osobnym pokoju, na balkonie czy na podwórku. Pies przebywający na swoim własnym miejscu odczuje znacznie mniejszy stres i – co oczywiste – będzie spokojniejszy, grzeczniejszy. Aby bardziej zachęcić pupila do przebywania w danym miejscu, warto wyposażyć je w ulubione psie akcesoria: koc, poduszkę, zabawkę. Można również pokusić się o umieszczeniu kilku smakołyków – to sprawi, że pies chętniej i częściej będzie tam wracał.

UNIWERSALIZM KENNELI

Niewątpliwą zaletą tego typu klatek jest to, że nadają się one dla każdego psa. Kennel sprawdzi się bez względu na jego rasę, wiek, wzrost czy charakter. Decydując się na taki wybór, warto jest jednak znać usposobienie swojego pupila. Według wspomnianych już badań behawiorystycznych czworonogi lękliwe, spokojne, po traumatycznych przejściach znacznie szybciej i chętniej przystosują się do nowego, zacisznego miejsca. Nie oznacza to oczywiście, że te bardziej ruchliwe i rozrabiające nie będą umiały korzystać z klatek kennelowych. Trzeba jednak pamiętać, że przekonanie żywiołowego czworonoga do spędzenia choćby chwili w jednym miejscu będzie zadaniem wymagającym czasu i cierpliwości. Analogicznie trzeba spojrzeć na wiek – im zwierzak starszy, tym ciężej będzie go przekonać do nowego miejsca. W obu przypadkach najlepiej zadziała standardowa zasada – im wcześniej pies będzie przyzwyczajany do przebywania w kennelu, tym szybciej i łatwiej się tego nauczy. Jest to również forma doskonałego ćwiczenia na wyciszenie zwierzęcia, nawet tego najbardziej ruchliwego.

O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ? – CZYLI PIĘĆ KROKÓW DO PSIEGO SZCZĘŚCIA

  1. Najważniejsze oczywiście jest wzięcie pod uwagę usposobienia pupila – jak zostało już opisane powyżej.
  2. Konieczne jest, aby klatka nie była zbyt mała. Należy dostosować jej wielkość do przyszłego mieszkańca – to on jest najważniejszy. Ma się w niej nie tylko mieścić, ale też czuć swobodnie.
  3. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kennel ma pełnić funkcje azylu dla futrzaka. Nie warto stosować go jako formy kary. Powinien on kojarzyć się psu z bezpieczeństwem, spokojem, a nie z tym, że zrobił coś złego. To może go zniechęcić do przebywania w nim.
  4. Równie ważna jest kwestia umiejscowienia klatki kennelowej. Z jednej strony powinna ona znajdować się w miejscu cichym i spokojnym. Z drugiej – zaleca się, aby znajdowała się jak najbliżej serca domu – tam, gdzie przez większość czasu przebywają domownicy. Jest to ważne dla psa, ponieważ będzie wówczas czuł się częścią rodziny. To wywoła u niego psychiczny komfort i sprawi, że znacznie chętniej będzie przebywał w swojej klatce.
  5. Nie należy zapominać, że ma to być przestrzeń przeznaczona wyłącznie dla zwierzaka. Trzeba pozwolić mu na przechowywanie w niej ulubionych zabawek i przedmiotów. To wyzwala poczucie bezpieczeństwa i pozwala psu „urządzić” sobie swoje miejsce.