Psie sporty, które możesz uprawiać ze swoim psem pomogą Wam pogłębić więź, wzmocnią pewność siebie czworonoga i urozmaicą codzienną rutynę. Jeżeli codzienne spacery z psem stały się monotonnym obowiązkiem, który męczy swoją powtarzalnością i przewidywalnością, warto spróbować urozmaicić wasz rozkład dnia o nową aktywność. W wybrane dni tygodnia lub weekendy kiedy masz więcej czasu, spróbuj zaskoczyć swojego pupila nowym sposobem spędzania czasu. Wybierz z listy psich sportów taką aktywność, która zadowoli Ciebie i Twoje cztery łapy. 

Psie sporty - jaki sport uprawiać z psem?
Psie sporty - jaki sport uprawiać z psem?
DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Psie sporty - jaki sport uprawiać z psem?

Uprawianie sportu z psem daje niesamowitą frajdę psiakom wszystkich ras i każdej wielkości. Aktywny wypoczynek Twojego psa poprawia jego kondycję fizyczną, pomaga zacieśniać więź, buduje pewność siebie. Systematyczny wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na kondycję, sprawność mięśni, uwalnia nagromadzoną energię i redukuje stres. Dodatkowo stymuluje umysłowo Twojego pupila, hartuje i jest świetnym sposobem na spędzanie czasu z psem. Dlatego też, psie sporty cieszą się rosnącą popularnością wśród opiekunów zwierząt.

Miejski jogging z psem, agility dla psa, frisbee, puller czy nosework  – wybór sportów dla zwierząt jest coraz większy. Sport zarówno amatorski jak i wyczynowy uprawiany ze swoim ukochanym sierściuchem jest idealnym sposobem na poprawę kondycji fizycznej psa i człowieka. Uczy także właściwej komunikacji pomiędzy psem a opiekunem. Psie przysmaki są nieodzownym atrybutem, który możesz wykorzystać podczas nauki.

Jeżeli Twój podopieczny należy do psów aktywnych, silnych, posiadających niespożyte zapasy energii możesz spróbować sportów kynologicznych takich jak canicross, bikejoring (psy rasy greyster) a może psie zaprzęgi? Dla psów pasterskich (psy zaganiające) takich jak border collie, owczarek australijski, belgijski, holenderski, polski, samoyed, corgi czy berneńczyk fajnym sportem będzie nauka zaganiania owiec lub treibball gdzie owcami są duże piłki, które psiak w odpowiedniej kolejności musi (na komendę) umieścić w bramce.  

Sport dla psa - lista aktywności, dyscyplin które możesz trenować ze swoim pupilem

  • Canicross – bieganie z psem na specjalnej uprzęży z amortyzatorem gdzie pies ciągnie opiekuna. Bieg przełajowy po płaskim terenie.
  • Dog frisbee – latający dysk do aportowania.
  • Agility – psi tor przeszkód do pokonania (tunele, slalom, huśtawka, koło do treningów agility).
  • Obedience i Rally-O – uczy posłuszeństwa (chodzenie przy nodze) i zaufania do opiekuna.
  • Nosework – ćwiczenie psich nosów w odnajdywaniu zapachów.
  • Coursing – wyścigi czworonogów na torze.
  • Dogtrekking – bieg lub marsz z psem na orientację z przypiętą do pasa biodrowego liną z amortyzatorem w górzystym terenie. 
  • Flyball – bieg przez płotki po piłkę w sztafecie po 4 do 6 psów.
  • Psie zaprzęgi – lekkie sanie z Maszerem – psim przewodnikiem, ciągnięte przez psy.
  • Dog dancing – taniec z psem do odpowiednio dobranej muzyki i choreografii.
  • Weight pulling – przeciąganie ciężarów.
  • Dog diving – rzut, aport zabawki wrzuconej do zbiornika wodnego ze specjalnej trampoliny. 
  • Dog joga – wspólne ćwiczenie niektórych asan (pozycji) jogi.
  • Bikejoring – jeden lub dwa psy połączone elastyczną smyczą z rowerem ciągną rowerzystę. 
  • Fitness dla psa – zestaw ćwiczeń poprawiających zwinność i koordynację ruchową (fitpaws – z przyrządami: piłki, jeżyki, dyski).
  • Dog puller – ćwiczenia przy użyciu specjalnych kół (puller) skoki (jumping), aport (running) wzmacniające mięśnie szyi, barków i bioder oraz budujące kondycje i koordynację.
  • Treibball – ćwiczenia na boisku z dużymi piłkami, które we właściwej kolejności pies na sygnał musi umieścić w bramce. Idealny sport dla ras pasterskich. 
  • Paddleboarding – pływanie na desce z wiosłem i psem. 

Co daje psu uprawianie sportu?

Lista korzyści płynących z psich sportów jest długa. Każda wspólna aktywność uczy współpracy psa ze swoim opiekunem. Pieski z zaburzeniami behawioralnymi, traumami, lękami, brakiem socjalizacji mogą szczególnie zyskać na wprowadzeniu treningów sportowych. Sprawdź jaki wpływ ma sport na Twojego pupila.

  1. Utrzymanie optymalnej wagi.
  2. Zdrowsze stawy i kręgosłup.
  3. Ruch to lepsze krążenie i odporność.
  4. Zdrowe serce.
  5. Pomaga zachować wysoką sprawność mięśni.
  6. Dobry wpływ na zdrowie psychiczne psiaka.
  7. Świetny sposób na rozładowanie stresu, napięcia i nadmiaru energii.
  8. Stymulacja umysłowa.
  9. Buduje pewność siebie, pomaga oswoić lęki.
  10. Sport zespołowy to super sposób na socjalizację i naukę prawidłowego czytania psich komunikatów.
  11. Zacieśnienie więzi z opiekunem psa.
  12. Dobra kondycja i lepsza koncentracja.
  13. Zwiększa zaufanie do właściciela.

Jako producent designerskich mebli dla psów często w formie nagród sponsorujemy wydarzenia sportowe dla zwierząt. Jako główny sponsor I edycji Pięcioboju Bull Sport ufundowaliśmy zwycięzcom pierwszego miejsca klatkę kennelową – Harbor, zdobywca drugiego miejsca otrzymał legowisko, dla trzeciego miejsca prezentem był drewniany stojak na miski. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i dziękujemy za wspólną zabawę. 

Jaki sport wybrać dla psa i opiekuna? 

Czworonogi, podobnie jak ludzie, mają swoje preferencje i indywidualne predyspozycje do takiego lub innego rodzaju aktywności fizycznej. Przy wyborze sportu kieruj się rasą, wiekiem, charakterem, kondycją fizyczną, problemami zdrowotnymi o ile występują. Trening umysłowy rozpoczynamy w wieku szczenięcym (nauka komend takich jak siad, warować, zostań oraz sztuczek) plus zwykła aktywność fizyczna bez ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych. Poważne treningi zdrowy pies może rozpocząć w momencie kiedy organizm czworonoga, a w szczególności układ mięśniowy, kostny, naczyniowy i serce są już w pełni ukształtowane. Ponieważ pieski dojrzewają w różnym wieku (w zależności od rasy psa i wielkości), to niektóre sporty mogą zacząć uprawiać dopiero po ukończeniu 1 – 2 lat. 

Sport dla seniorów - czyli psów starszych

Psi fitness to aktywność dostępna dla większości psów, w tym starszych psów. Prosty tor przeszkód (bez slalomu), Rally-O, nosework, to również zabawa – sport dla każdego sierściucha.

Sport szczególnie polecany dla psów aktywnych rasy border, bull, husky, samoyed

Natomiast zaprzęgi bikejoringowe, weight pulling, wyścigi psów zaprzęgowych, to dyscypliny zarezerwowane dla niektórych ras i psiaków z odpowiednimi warunkami fizycznymi i psychicznymi. 

Psie sporty dla aktywnych warto dostosować do preferencji swojego ulubieńca. Jeśli uwielbia skakać, to podarowanie psu dysku frisbee będzie strzałem w dziesiątkę. Przy tej zabawie zarówno przewodnik psa jak i sam zwierzak mają zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Przy odpowiednim rzucaniu dysku uczysz psiaka bezpiecznego wyskoku i lądowania. Dobrym rozwiązaniem dla skoczków jest również skorzystanie z pullera i na przykład udział w Pięcioboju Bull Sport w wybranej dyscyplinie. 

Zaletą psich sportów jest udział w zabawie i radość jaką odczuwają podczas wspólnych treningów czy zawodów. Życie z psem aktywnym pomaga zachować sprawność ciała i umysłu nie tylko zwierzęcia, ale i właściciela. Praktycznie każdy zdrowy psiak w odpowiednim wieku może uprawiać psie sporty ze swoim opiekunem. Intensywność treningów i rodzaj aktywności uzależnij od możliwości swojego pieska. 

Prezent dla psa na Święta - co kupić psu, a co opiekunowi psa?
Prezent dla psa na Święta – co kupić?
Co pies może pić oprócz wody?
Co pies może pić oprócz wody?