O klatkach kennel

O klatkach kennelowych — obalamy mit o psach trzymanych w zamknięciu

Wyraz klatka u dużej części ludzi budzi jedynie negatywne skojarzenia, ale nie w tym przypadku! Klatki kennelowe przełamują stereotyp, jakoby na przebywanie w zamknięciu zasługiwało tylko zwierzę niesforne, nieposłuszne, agresywne i skore do niszczenia mienia opiekuna.

Kennele to inaczej prywatne domy dla psów, rodzaj bezpiecznego azylu dla czworonoga. Ich podstawowym zadaniem jest stworzenie przyjaznej dla psiaka wygodnej, spokojnej przestrzeni w której czworonóg może się wyciszyć, zrelaksować, odpocząć oraz odizolować od stresujących bodźców. Klatka kennelowa dla psa, to także idealne legowisko, kojec, buda w którym zwierzak chętnie zasypia.

Według dotychczas przeprowadzonych badań, klatki kennelowe to rozwiązanie korzystne dla psychiki naszych czworonożnych przyjaciół. Odwołuje się bowiem do naturalnych, pierwotnych instynktów zwierząt, które najbardziej komfortowo czują się w miejscach raczej ciasnych, trudno dostępnych dla intruzów i człowieka. Istnieje kilka rodzajów klatek kennelowych — przenośne, wolnostojące metalowe z siatki do domu i podróży samochodem, w formie plastikowego lub wykonanego z tkaniny transportera oraz drewniane ze stalowymi elementami, prętami tzw meblo klatki. O klatkach dla psów dowiesz się więcej z artykułów Dog-Blog.

O klatkach kennel — wszystko, co powinieneś wiedzieć o klatkach kennelowych dla psa

O kennel klatkach

—  sam sprawdź jakie korzyści może przynieść kennel dla psów

Nowoczesna klatka kennelowa Icon, pojemnik na karmę z wysuwanymi miskami dla psa - DogDeco
O klatkach kennel dla psów

Po co używamy klatki kennelowej?

W jakim celu używa się klatek kennelowych? Docelowo klatki kennelowe mają być miejscem do psiej drzemki, odpoczynku, schronienia przed zbyt głośnymi hałasami, natłokiem bodźców czy nadmierną ekscytacją. Dodatkową możliwością jest wykorzystanie kennela w sytuacji, gdy pies czuje się zagrożony lub nasz czworonożny przyjaciel niezbyt lubi „obcych” na swoim terenie. Podczas wizyt gości już nie musisz go zamykać w osobnym pokoju, na balkonie czy na podwórku. Pies posiadający wydzieloną przestrzeń w domu, przebywający w swoim własnym, bezpiecznym miejscu odczuwa znacznie mniejszy stres i — co oczywiste — staje się spokojniejszy. Jeżeli pupil frustruje się pod nieobecność opiekunów, to odpowiednie wprowadzenie klatki kennelowej pozwoli mu zniwelować lub pokonać lęk separacyjny, Psy o skłonnościach destrukcyjnych, nieustannie niszczące mienie właściciela, zamiast demolować otoczenie nauczą się odpoczywać w klatce. Kennela używamy także w przypadku rekonwalescencji, kiedy szczeniak, czy dorosły pies powinien mieć ograniczoną ruchomość. Behawioryści często zalecają oswajanie psa do klatki w celu nauki korekty niewłaściwych zachowań czy leczenia zaburzeń.  Aby bardziej zachęcić pupila do przebywania w danym miejscu, warto wyposażyć je w ulubione psie akcesoria: koc, gryzak, poduszka, zabawki. Można również pokusić się o umieszczeniu kilku smakołyków — to sprawi, że pies chętniej i częściej będzie tam wracał. Warunkiem prawidłowego stosowania klatek dla psów jest spełnienie potrzeb fizjologicznych i społecznych czworonoga przed zamknięciem psa w klatce. Klatka powinna stać w spokojnym miejscu, unikamy ciągów komunikacyjnych, ale też nie izolujemy psa do domowników. Nigdy nie zamykamy psa w klatce za karę!

Kennel - 5 kroków do psiego szczęścia

  1. Im szybciej nauczysz psa pozostawać w zamkniętej klatce tym lepiej. Szczeniak, to idealny materiał na ucznia. Dorosłe psy oraz seniorzy mogą z większym dystansem podchodzić do nowego lokum i potrzebować nieco więcej czasu. 
  2. Dobrze dobrany do wielkości psa rozmiar klatki ma kluczowe dla jego bezpieczeństwa i wygody znaczenie. Wybierając klatkę pamiętaj, że pies musi w niej swobodnie leżeć, obrócić się oraz siedzieć. 
  3. Pobyt w klatce za karę jest niedopuszczalny, tak samo jak zmuszanie psa siłą do wchodzenia czy wychodzenia z klatki. To miejsce które gwarantuje psu bezpieczeństwo i spokój, wolne od zabiegów pielęgnacyjnych, podawania leków i innych nieprzyjemnych czynności.
  4. Rozważ kwestię umiejscowienia psiego azylu. Powinien on się znajdować się w miejscu cichym i spokojnym, ale z możliwością obserwacji otoczenia. Miejsce psa w domu to przestrzeń, gdzie nikt mu nie przeszkadza, a domownicy są w zasięgu wzroku. Takie położenie kenneli zapewni psychiczny komfort każdemu psiakowi.
  5. Możesz zamykać psa w klatce kilka godzin dziennie. Kiedy nie ma takiej potrzeby zostaw otwarte drzwiczki. Aby zostawiać psa w klatce, wcześniej przeprowadź trening klatkowy, który pozwoli pupilowi komfortowo i bezpiecznie przebywać w kennelu.

Kennel dla psa czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o bezpiecznych klatkach kennelowych

Co musisz wiedzieć o klatce kennelowej? To narzędzie dla małych i dużych psów, które pomaga zarówno psu jak i człowiekowi zgodnie funkcjonować i cieszyć się wzajemnym towarzystwem. Zrelaksowany pies i właściciel, to idealna para. Materiałowa wersja klatki, którą szczeniaki uwielbiają gryźć nie sprawdzi się na dłuższy dystans, często zawodzi nawet w charakterze tymczasowego transportera. Metalowa konstrukcja złożona ze stalowych prętów jest idealnym rozwiązaniem dla ras dużych i olbrzymich do każdego domu z psem. Może stać się również ozdobą salonu dzięki wykończeniu z litego drewna i oryginalnym kształtom. Funkcjonalne dodatki w postaci półek czy szuflad pomogą zorganizować przestrzeń na akcesoria dla psa i zachować porządek. Meblo-klatka może stać w miejscu ulubionego odpoczynku pupila, taka oaza spokoju pozwoli psu odpocząć i zregenerować siły.

Przebywanie w klatce nigdy nie powinno być łączone z wymierzaniem kary dla psa, ponieważ w ten sposób zniechęcamy swojego czworonoga do korzystania z jego nowego, bezpiecznego schronienia. Dzięki mebloklatce pies ma własne miejsce w Twoim domu wolne od ingerencji i stresu. 

Klatka pomaga rozwiązać wiele problemów behawioralnych, dzięki czemu pies może pozbyć się przymusu niszczenia przedmiotów podczas naszej nieobecności. Kiedy zostawiasz psa zamkniętego w klatce, pamiętaj o umieszczeniu wewnątrz miski z wodą. Jak długo pies może przebywać w zamkniętym kennelu? Dobrze wprowadzona kennel klatka pozwoli psu swobodnie przesypiać całe noce. W zależności od temperamentu psa i jego potrzeb czas pobytu psiaka w klatce może wynosić od 1-2h do 6h.

O kennel klatkach - podsumowanie

Na temat przebywania psów w ograniczonych przestrzeniach typu kojce czy klatki powstało wiele artykułów. Zdecydowana większość użytkowników takiego mebla dla psa, poleca i docenia możliwości, jakie oferuje. To idealny sposób na wyciszenie, odpoczynek, zdrowy sen. Każdy pies może odnieść korzyści z dobrze funkcjonującego kennela. Mebloklatka jest spokojną przystanią dla każdego zwierzaka. Podstawą jest umiejętne wprowadzenie mebloklatki w życie czworonoga. Szczególnie psy z lękiem separacyjnym, trudną przeszłością, skrzywdzone przez człowieka oraz takie, które nie nabyły podstawowych społecznych umiejętności (socjalizacja, właściwe odczytywanie komunikatów innych zwierząt, brak komunikacji na linii pies — człowiek) odniosą najwięcej korzyści z obecności klatki w domu. Pracując z tak zwanym trudnym czy agresywnym psem, warto zastanowić się nad współpracą ze specjalistą. Behawiorysta czy trener pomogą zrobić pierwsze kroki i skorygują ewentualne błędy. Widok zrelaksowanego, wyciszonego psa w swoim zabudowanym legowisku, otoczonego swoimi ulubionymi zabawkami, przysmakami, wynagrodzi wszystkie trudy.

Posiadanie klatki kennel pozwoli Ci oduczyć pupila spania z Tobą w łóżku. Jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych psiaków, ponieważ uczy szczeniaczka spać we własnym legowisku – klatce. Posiadanie klatki kennelowej daje możliwość nauki komendy “na miejsce”, pies zrozumie Twoje polecenie i chętnie je wykona na przykład kiedy usłyszy dzwonek do drzwi. Klatka przede wszystkim jest nieocenionym narzędziem w pracy z lękliwym czy reaktywnym czworonogiem. Pomaga w ćwiczeniach wyciszających psów z nadmierną ekscytacją, wzmacnia pewność siebie i daje poczucie bezpieczeństwa, tak ważne w życiu psa na każdym etapie rozwoju. Klatkę należy dostosować od indywidualnych potrzeb zwierzaka, możesz zacząć zamykać pupila tylko wtedy, kiedy przyzwyczaisz psa do klatki, a on ją w pełni zaakceptuje. Jeżeli pies nie chce w niej przebywać, ma ku temu powód.