Klatka dla psa podzieliła wielu miłośników czterech łap na dwa przeciwstawne obozy. Pierwsi, zagorzali przeciwnicy klatek kennelowych dla psów twierdzą, że trzymanie ukochanych milusińskich w izolacji jest barbarzyństwem, drudzy natomiast, wskazują na ogrom korzyści jaki płynie z zastosowania kenneli zarówno dla domowników jak i czworonogów. Przyjrzyjmy się dzisiaj wadom i zaletom mebloklatek i sprawdźmy co mogą zaoferować, w czym pomóc, a kiedy mogą wywołać niepożądane reakcje.

Klatka dla psa mity i fakty, czyli wady i zalety klatki kennelowej dla psa
Wszyscy wiemy, że życie z psem u boku nie zawsze wygląda idealnie. Ta część posiadaczy czworonogów borykająca się z problemami behawioralnymi i pracująca nad nimi, zapewne zetknęła się już terminem klatki kennelowej dla psa. Użytkownicy mebla-klatki doceniają jego zalety oraz pomoc w socjalizacji, wyciszeniu, przepracowaniu złych nawyków, traum czy np. często występującego lęku separacyjnego u psów. Pozostałą część, niemająca większych kłopotów z wychowaniem gatunku Canis familiaris równie często korzysta z dobrodziejstw jakie oferują klatki dla psa, mając świadomość, że używając tego narzędzia, przyczyniają się do pełniejszego rozwoju swojego pupila i zaspokojenia jego elementarnych potrzeb.
Wśród oponentów klatek kennelowych pokutuje często powtarzane przekonanie, że drewniane czy metalowe mebloklatki służą do ciągłego ograniczania wolności, znęcania się i karania. Kennele często kojarzone są z widokiem zwierząt wyglądających zza krat np. w ZOO. Takie stereotypowe myślenie o psich klatkach jako pseudo-więzieniach dla czworonogów jest bardzo krzywdzące. Z drugiej strony trudno się dziwić takim porównaniom, ponieważ w obu przypadkach występuje forma odizolowania zwierzęcia od części przestrzeni, tylko że idea, cel i efekt stosowania mebla dla psa — jest zupełnie inny.
Klatka dla psa mity:
- Służy do ukarania psa w przypadku np. niepożądanego zachowania.
- Czworonóg zamknięty w klatce cierpi.
- Powoduje dyskomfort zwierzęcia.
- Wzmacnia lęk separacyjny u psa.
- Wzmaga agresję i nieposłuszeństwo.
- Tylko młode osobniki potrafią zaaklimatyzować się w kennelu.
- Jest nieestetyczna i zajmuje dużo miejsca.
Wszystkie te obiegowe opinie o klatkach kennelowych dla psów często wynikają z niewiedzy czy nieznajomości psychiki psowatych. Z drugiej strony opisane powyżej mity, okażą się prawdą, jeżeli niewłaściwie wprowadzimy kennel w życie naszego pupila.
Przed zakupem należy zwrócić uwagę na materiał użyty do wykonania, wykończenie, odpowiednie wymiary, miejsce, w jakim umiejscowimy klatkę oraz uzbroić się w wiedzę odnośnie technik adaptacji. Warto poszukać informacji o tym, jaki rodzaj klatki dla Twojego psa będzie idealny (zasięgnij rady u producenta, poznaj opinię innych użytkowników klatek). Zwróć uwagę na odpowiedni model i rozmiar, który zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
W większości znanych nam przypadków wprowadzenie klatki dla psa przebiega bardzo sprawnie, a psiaki w mig pojmują, o co w tym całym „kennelu” chodzi.
Techniki wprowadzające są również bardzo łatwe do opanowania, wystarczy zastosować kilka podstawowych zasad. W niektórych przypadkach z pewnością łatwiej będzie wprowadzić kennel z pomocą psiego behawiorysty.
Klatka dla psa fakty:
- Doskonałe narzędzie pomocne w walce z lękiem separacyjnym.
- Idealne przy nauce komendy odwołania „na miejsce” np. podczas wizyty gości.
- Przyspiesza proces nauki czystości wykorzystujący naturalny instynkt psa, który nie załatwia swoich fizjologicznych potrzeb w legowisku.
- Zapobiega niszczeniu mienia właściciela.
- Ułatwia wprowadzenie np. transportera w podróży. Pies korzystający z klatki kennelowej w domu, szybciej zrelaksuje się w transporterze podróżnym podczas jazdy pociągiem czy samochodem.
- Zabezpiecza czworonoga po zabiegach weterynaryjnych i podczas rekonwalescencji np. wymusza ograniczenie aktywności fizycznej.
- Przy kilku pupilach w domu izoluje sukę z cieczką od samców.
- Jest bezpiecznym azylem dla świeżo upieczonej psiej mamy i jej potomstwa.
- Służy jako tymczasowe miejsce izolacji i schronienia w szczególnych okolicznościach takich jak remont, użycie środków z którymi pies nie powinien mieć kontaktu, dźwięki na które źle reaguje (np. odkurzacz, burza, sztuczne ognie, dzwonek itp.).
- Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.
- Uczy odpoczywać i relaksować się.
- Zapewnia zaciszne miejsce do snu. Pamiętaj, że zdrowy pies powinien przesypiać 14 h/dobę.
- Idealne miejsce na wyciszenie podczas ekscytacji psa.
- Odpowiednio dobrana, będzie stanowić ciekawy akcent dopełniający stylizację naszego wnętrza.
Klatka dla psa mity i fakty — mamy nadzieję, że ten wpis wyjaśnił zasadę działania klatek kennelowych i efektów jakich możemy oczekiwać po wprowadzeniu tego narzędzia.

Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.

Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem…

Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.

Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.

Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.

Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.
Dlaczego Twój pies doceni zalety klatki kennelowej?
Reasumując:
Psowate z natury szukają schronienia w ciasnych, odizolowanych i najczęściej zacienionych miejscach wybierając je na swoje miejsca spoczynku czy legowiska. Domowa klatka dla psa jest idealnym przedłużeniem tego co w naturze, dlatego też psy błyskawicznie pojmują do czego one służą i chętnie w nich przebywają. Mebloklatka gwarantuje zaspokojenie podstawowych „psich” potrzeb. Pozwala skutecznie odpoczywać i jednocześnie mieć kontrolę nad otoczeniem. Pamiętaj, że zrelaksowany, wyspany, bezpieczny i wyciszony pies — to szczęśliwy pies.
