Klatka dla psa podzieliła wielu miłośników czterech łap na dwa przeciwstawne obozy. Pierwsi, zagorzali przeciwnicy klatek kennelowych dla psów twierdzą, że trzymanie ukochanych  milusińskich w izolacji jest barbarzyństwem, drudzy natomiast, wskazują na ogrom korzyści jaki płynie z zastosowania kenneli zarówno dla domowników jak i czworonogów. Przyjrzyjmy się dzisiaj wadom i zaletom  mebloklatek i sprawdźmy co mogą zaoferować, w czym pomóc, a kiedy  mogą wywołać niepożądane reakcje.

DogDeco logo Instagram

Klatka dla psa mity i fakty, czyli wady i zalety klatki kennelowej dla psa

Klatka dla psa mity i fakty
DogBlog klatka kennelowa mebloklatka

Wszyscy wiemy, że życie z psem u boku nie zawsze wygląda idealnie. Ta część posiadaczy czworonogów borykająca się z problemami behawioralnymi i pracująca nad nimi, zapewne zetknęła się już terminem klatki kennelowej dla psa.  Użytkownicy mebla-klatki doceniają jego zalety oraz pomoc w socjalizacji, wyciszeniu, przepracowaniu złych nawyków, traum czy np. często występującego lęku separacyjnego u psów. Pozostałą część, niemająca większych kłopotów z wychowaniem gatunku  Canis familiaris  równie często korzysta z dobrodziejstw jakie oferują klatki dla psa, mając świadomość, że używając tego narzędzia, przyczyniają się do pełniejszego rozwoju swojego pupila i zaspokojenia jego elementarnych potrzeb.

Wśród oponentów klatek kennelowych pokutuje często powtarzane przekonanie, że drewniane czy metalowe mebloklatki służą do ciągłego ograniczania wolności, znęcania się i karania. Kennele często kojarzone są z widokiem zwierząt wyglądających zza krat np. w ZOO. Takie stereotypowe myślenie o psich klatkach jako pseudo-więzieniach dla czworonogów jest bardzo krzywdzące. Z drugiej strony trudno się dziwić takim porównaniom, ponieważ w obu przypadkach występuje forma odizolowania zwierzęcia od części przestrzeni, tylko że idea, cel i efekt stosowania mebla dla psa — jest zupełnie inny.

Klatka dla psa mity:

 1. Służy do ukarania psa w przypadku np. niepożądanego zachowania.
 2. Czworonóg zamknięty w klatce cierpi.
 3. Powoduje dyskomfort zwierzęcia.
 4. Wzmacnia lęk separacyjny u psa.
 5. Wzmaga agresję i nieposłuszeństwo.
 6. Tylko młode osobniki potrafią zaaklimatyzować się w kennelu.
 7. Jest nieestetyczna i zajmuje dużo miejsca.

Wszystkie te obiegowe opinie o klatkach kennelowych dla psów często wynikają z niewiedzy czy nieznajomości psychiki psowatych. Z drugiej strony opisane powyżej mity, okażą się prawdą, jeżeli niewłaściwie wprowadzimy kennel w życie naszego pupila.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na materiał użyty do wykonania, wykończenie, odpowiednie wymiary, miejsce, w jakim umiejscowimy klatkę oraz uzbroić się w wiedzę odnośnie technik adaptacji. Warto poszukać informacji o tym, jaki rodzaj klatki dla Twojego psa będzie idealny (zasięgnij rady u producenta, poznaj opinię innych użytkowników klatek). Zwróć uwagę na odpowiedni model i rozmiar, który zagwarantuje poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

W większości znanych nam przypadków wprowadzenie klatki dla psa przebiega bardzo sprawnie, a psiaki w mig pojmują, o co w tym całym „kennelu” chodzi.

Techniki wprowadzające są również bardzo łatwe do opanowania, wystarczy zastosować kilka podstawowych zasad. W niektórych przypadkach z pewnością łatwiej będzie wprowadzić kennel z pomocą psiego behawiorysty.

Klatka dla psa fakty:

 1. Doskonałe narzędzie pomocne w walce z lękiem separacyjnym.
 2. Idealne przy nauce komendy odwołania „na miejsce” np. podczas wizyty gości.
 3. Przyspiesza proces nauki czystości wykorzystujący naturalny instynkt psa, który nie załatwia swoich fizjologicznych potrzeb w legowisku.
 4. Zapobiega niszczeniu mienia właściciela.
 5. Ułatwia wprowadzenie np. transportera w podróży. Pies korzystający z klatki kennelowej w domu, szybciej zrelaksuje się w transporterze podróżnym podczas jazdy pociągiem czy samochodem.
 6. Zabezpiecza czworonoga po zabiegach weterynaryjnych i podczas rekonwalescencji np. wymusza ograniczenie aktywności fizycznej.
 7. Przy kilku pupilach w domu izoluje sukę z cieczką od samców.
 8. Jest bezpiecznym azylem dla świeżo upieczonej psiej mamy i jej potomstwa.
 9. Służy jako tymczasowe miejsce izolacji i schronienia w szczególnych okolicznościach takich jak remont, użycie środków z którymi pies nie powinien mieć kontaktu, dźwięki na które źle reaguje (np. odkurzacz, burza, sztuczne ognie, dzwonek itp.).
 10. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.
 11. Uczy odpoczywać i relaksować się.
 12. Zapewnia zaciszne miejsce do snu. Pamiętaj, że zdrowy pies powinien przesypiać 14 h/dobę.
 13. Idealne miejsce na wyciszenie podczas ekscytacji psa.
 14. Odpowiednio dobrana, będzie stanowić ciekawy akcent dopełniający stylizację naszego wnętrza.

Klatka dla psa mity i fakty — mamy nadzieję, że ten wpis wyjaśnił zasadę działania klatek kennelowych i efektów jakich możemy oczekiwać po wprowadzeniu tego narzędzia.

Mebloklatka dla psa ICON z litego drewna z szafką

Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.

Już od  1 450

Ekskluzywna klatka kennelowa drewniana z szufladami CANNON

Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem…

Już od  1 750

Klatka dla psa do domu HARBOR z szafką w stylu Loft.

Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.

Już od  950

Meblo klatka dla psa SHALTER z dębowym blatem i półkami. Styl loftowy.

Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.

Już od  780

Wytrzymała metalowa mebloklatka kennelowa dla psa KEEPER z litym dębowym blatem i szafką

Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.

Już od  990

Drewniana mebloklatka dla psa FAIRY z toczonymi nogami i przesuwanymi drzwiami

Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.

Już od  2 150

1 2

Dlaczego Twój pies doceni zalety klatki kennelowej?

Reasumując:

Psowate z natury szukają schronienia w ciasnych, odizolowanych i najczęściej zacienionych miejscach wybierając je na swoje miejsca spoczynku czy legowiska. Domowa klatka dla psa jest idealnym  przedłużeniem tego co w naturze, dlatego też psy błyskawicznie pojmują do czego one służą i chętnie w nich przebywają. Mebloklatka gwarantuje zaspokojenie podstawowych „psich” potrzeb. Pozwala skutecznie odpoczywać i jednocześnie mieć kontrolę nad otoczeniem. Pamiętaj, że zrelaksowany, wyspany, bezpieczny i wyciszony pies — to szczęśliwy pies.

DogDeco logo Instagram
#Dog-Blog
Rodzaje klatek kennelowych dla psa. DogDeco producent kenneli dla psów.
Sprawdź też: Rodzaje klatek kennelowych dla psów
Klatka dla dużego psa DogDeco Icon. Białą meblo klatka dla dużych psów z szafką do przechowywania.
Sprawdź też: Klatki kennelowe czyli obalamy mit o zwierzątach trzymanych w zamknięciu!