Kennel — jak przyzwyczaić psa do klatki? Jak wprowadzić psy do klatki kennelowej? Pies piszczy, drapie, szczeka w klatce — co robić?

Klatka kennelowa — jak wprowadzić psa do klatki bez lęku i stresu? Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kennela, to jesteś na dobre drodze, aby stworzyć swojemu pupilowi idealne, bezpieczne miejsce do odpoczynku i niczym niezakłóconego, zdrowego snu. Twój pies w klatce, to szczęśliwy pies, o ile trening przyzwyczajania psa do nowego lokum przeprowadzisz właściwie. Najczęstszym błędem skutkującym tzw. spaleniem klatki jest natychmiastowe zamknięcie zwierzęcia lub trzymanie go pod kluczem za karę. Kennel to najczęściej ulubione miejsce odpoczynku w psim świecie, ale proces przyzwyczajania do klatki musi potrwać i mieć kilka etapów. Najgorszym doradcą podczas nauki przebywania w zamknięciu jest pośpiech właściciela.
Klatka kennelowa jak wprowadzić psa?
Twoim celem jest stworzenie bezpiecznego, przyjaznego psu miejsca, w którym on będzie wyciszony i zrelaksowany, a ty spokojna o swoje sprzęty domowe czy nogawki gości. Przyzwyczajanie psa do klatki nie jest specjalnie trudnym procesem i każdy może sobie z nim poradzić. Jeżeli masz lękliwego psa, który sam często chowa się pod różnymi “zadaszonymi” sprzętami takimi jak stoły czy biurka, to trening klatkowy prawdopodobnie przebiegnie szybciej. Pies potraktuje mebloklatkę jako swoje naturalne schronienie i sam chętnie będzie wchodzić do klatki.
Gdzie postawić klatkę dla psa?
Zacznij od odpowiedniego umiejscowienia psiego mebla. Ustawienie klatki ma zasadnicze znaczenie. W zasięgu wzroku psa powinno być to, co najważniejsze, czyli jego stado. Dobrym pomysłem jest usytuowanie mebla np. w salonie w taki sposób, aby pies mógł obserwować otoczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianej kennel-klatki, którą można dopasować do panującego klimatu i wystroju pomieszczenia. Jeżeli zdecydujesz się na wersję z drutu, zadbaj o przykrycie klatki kocem, pledem. Zwierzaki kochają odpoczywać w osłoniętych, zamkniętych przestrzeniach.
- Wybierz miejsce, w którym pies lubi przebywać np. jego ulubione posłanie czy kąt do spania.
- Ustaw psi mebel plecami do ściany — zwierzak poczuje się pewniej, mając oparcie z tyłu.
- Zadbaj o to, aby Twój pupil mógł obserwować najbliższe otoczenie. Nie zasłaniaj widoku.
- Miejsce zaciszne, ale nie odizolowane. Psy są spokojniejsze, odpoczywając w pobliżu swojego człowieka.
Jak nauczyć psa chętnie wchodzić do klatki?
- Po ustawieniu nowego mebla pozwól psu się z nim zapoznać. Niech węszy, zagląda we wszystkie kąty, eksploruje. Drzwiczki klatki pozostają zawsze otwarte.
- Aby zachęcić psa do sprawdzenia wnętrza, umieszczamy w nim jego legowisko czy materac. Wszystko okraszamy ulubionymi zabawkami i smaczkami. Nigdy nie zmuszamy do wchodzenia! To czworonóg decyduje kiedy chce wejść do środka. Rola właściciela polega na stworzeniu wystarczająco atrakcyjnych bodźców.
- Budujemy pozytywne skojarzenia. Jeżeli pies ma opory, przebywamy razem z nim blisko nowego mebla, zostawiamy smakołyk czy gryzak przy wejściu do klatki. Można również podawać karmę i wodę w pobliżu kennela. Cierpliwie czekamy, aż pies zacznie traktować swoje nowe miejsce odpoczynku jako coś naturalnego.
- Po okresie adaptacyjnym naprowadzamy psa i pokazujemy, że wnętrze otwartej klatki jest fajne. Możesz umieścić w środku miski z karmą, rozsypać ulubione przysmaki. Każde wejście i pozostanie wewnątrz, nagradzamy! Czekamy, aż pies sam chętnie zechce zostawać w otwartej klatce.
- Ćwiczymy z psem w środku np. siad, leżeć i nagradzamy. Uczymy wchodzenia do klatki na komendę (naprowadzamy smakołykami), nie zapominając o komendzie zwalniającej.
- Kiedy pupil jest zajęty konsumowaniem karmy lub jest zmęczony, próbujemy zamykać psa w klatce, tak przyzwyczajamy do odgłosu zamka. Stopniowo wydłużamy czas, uważając za każdym razem, aby psiak czuł się komfortowo.
- Kiedy pies spokojnie i chętnie przebywa w klatce, opuszczamy pomieszczenie. Z początku dosłownie na chwilę. Z czasem wydłużamy czas nieobecności. Tak uczymy bezpiecznego przebywania w zamkniętej klatce, kiedy zwierzak zostaje sam w domu.
- Cierpliwie i do skutku budujemy pozytywne skojarzenia z klatką. Kiedy pies wchodzi do otwartej klatki, śpi i odpoczywa w niej, możemy zacząć ostatni etap. Wychodzimy na dłuższy, intensywny spacer, pozwalamy pupilowi po powrocie położyć się w kennelu. Kiedy jest spokojny, zamykamy drzwiczki i wychodzimy z domu. Wracamy, wypuszczamy i nagradzamy.

Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.

Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem…

Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.

Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.

Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.

Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.
Pies piszczy, drapie, szczeka w klatce — co robić?
Może się zdarzyć, że pies zamknięty w klatce szczeka, piszczy i drapiąc, próbuje wydostać się z klatki. W pierwszym odruchu będziesz chciał natychmiast wypuścić swoje cztery łapy lub dać smaczka, aby przestał. Jeżeli to zrobisz, to utrwalisz takie niepożądane zachowanie. Mechanizm drapię, szczekam, piszczę i dostaję to co chcę, spowoduje, że psiak odczuje korzyść i będzie to powielał. Co zrobić?
Odczekać. Kiedy pies się uspokoi (choćby na kilka sekund), nagrodzić spokój smakołykiem. Otworzyć drzwiczki i pozwolić wyjść lub zostać w otwartym kennelu — tylko pod warunkiem, że jest już spokojny.
Wiele osób nie zwraca uwagi na moment, okoliczności, w którym nagradza swoje cztery łapy. Często niechcący, zamiast blokować, wzmacnia negatywne zachowanie. Jeżeli cenisz sobie ciszę i spokój, to nigdy nie zagradzaj kiedy pies zaczyna szczekać! Nagroda zawsze towarzyszy właściwym zachowaniom.
Podsumowanie: Klatki kennelowe jak wprowadzić psa?
Lęk separacyjny, nadmierna ekscytacja, wycofanie, nadpobudliwość to częste wskazania do wprowadzenia klatki kennelowej, nie znaczy to wcale, że psy bez zaburzeń nie potrzebują kenneli. Kiedy pies sam chętnie wchodzi i zostaje w swoim azylu, to znak, że poprawnie wprowadziłeś swojego pupila w nowe otoczenie. Każdy psiak będzie potrzebował innego czasu na zaakceptowanie i nauczenie się korzystania z mebloklatki. Zarówno szczeniaki jak i dorosłe psy oraz seniorzy mogą na dowolnym etapie swojego życia przyzwyczaić się do kennelowego schronienia. Zamknięcie psa w klatce (przyzwyczajonego do klatki) pozwala zostawiać pupila bezpiecznego podczas naszej nieobecności i chronić jego lub gości np. podczas odwiedzin.
Jeżeli zastosujesz się do wskazówek umieszczonych powyżej, doświadczysz samych zalet płynących z posiadania dedykowanego mebla, który jest nie tylko miejscem odpoczynku, ale i legowiskiem oraz azylem w trudnych dla psa sytuacjach.
