Pies się trzęsie – jaki jest tego powód? Dlaczego pies trzęsie się podczas snu? A co zrobić, kiedy drgawki u psa występują w bliżej nieokreślonych sytuacjach? Czy mogą oznaczać chorobę? Poznaj przyczyny trzęsienia się Twojego psa!

DogDeco logo Instagram

Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny drgawek u psa

Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny drżenia u psów. DogDeco
Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny drżenia u psów. DogDeco

Pies się trzęsie — podstawowe informacje.

Najczęstsze przyczyny drgawek u psa

Najprawdopodobniej każdy właściciel psa widział kiedyś swojego czworonoga trzęsącego się. W większości przypadków nie jest to objaw choroby zwierzęcia. Istnieje dużo powodów, przez które pies drży, najważniejsze jednak jest obserwowanie swojego czworonożnego przyjaciela. Przyczyną drżenia może być coś tak błahego jak podekscytowanie lub to, że psu jest po prostu zimno. Pomimo tego zdarza się, że trzęsienie zwierzęcia to objaw choroby, a wtedy potrzebna jest interwencja lekarza weterynarii.

Niska ciepłota — temperatura ciała psa jest zaniżona

Pies, w przypadku zimna, reaguje tak samo jak człowiek. Mimowolne drżenie pomaga organizmowi podnieść temperaturę, kiedy ta jest zbyt niska. Na wyziębienie szczególnie narażone są psy małych ras, takie jak chihuahua, yorkshire terrier, shih tzu, maltańczyk. Często pies trzęsie się podczas lub po kąpieli. Jeśli widzisz, że po ogrzaniu, pies przestaje się trząść, nie jest potrzebna pomoc weterynarza.

Jak jednak pomóc swojemu psu się ogrzać?

  1. Zakupienie psu ubranka. Najlepiej, by było na tyle długie, żeby okrywać plecy prawie do samego ogona. Dzięki temu najważniejsze organy wewnętrzne będą chronione przed zimnem.
  2. Zabieranie czworonoga na krótsze, ale częstsze spacery. Podczas takich spacerów, organizm psa nie zdąży się wyziębić.
  3. Korzystanie z długiej smyczy. Dzięki niej, pies ma szansę poruszać się swoim tempem i utrzymywać ciepło.
  4. Bieganie z psem. Podobnie jak w przypadku długiej smyczy – zwierzę będzie w ruchu, a wtedy zmniejsza się szansa na wyziębienie.
  5. Zapewnienie psu odpowiednio wysokiej temperatury w łazience po kąpieli.

Dlaczego pies się trzęsie? Silne emocje

Psy trzęsą się również z powodu silnych emocji. Najczęściej pies drży, kiedy odczuwa strach, stres. Czworonogi boją się w różnych sytuacjach, np. kiedy usłyszą nagły hałas, spotkają nieznanego psa, dowiedzą się, że czeka je jazda samochodem lub kiedy widzą, że są coraz bliżej gabinetu weterynaryjnego. Zdarza się, że czworonogi drżą również w powodu ekscytacji, gdy np. dostają nową zabawkę, czy smakołyk.

Pies się trzęsie z powodu zwiększonego wysiłku

Jeśli pies się trzęsie i dyszy po zabawie, czy bieganiu, oznacza to, że wysiłek był zbyt intensywny. Doprowadzenie naszego psa do takiego stanu, może w przyszłości zaowocować poważnymi problemami zdrowotnymi. Zwracajmy na to uwagę i nie pozwalajmy naszemu czworonogowi na przetrenowanie. Kontrolujmy czas, który poświęca na wysiłek.

Dlaczego pies się trzęsie podczas snu?

Może zauważyłeś, że Twój pies trzęsie się podczas snu, a nawet czasem cicho szczeka lub warczy. Takie reakcje psa oznaczają, że zapadł w głęboki, zdrowy sen. Pamiętajmy jednak, żeby udać się do weterynarza, jeśli tylko drżenie u psa pojawiło się również z innymi dolegliwościami.

Zatrucie może powodować drgawki u psów

Jeśli trzęsieniu u psa dodatkowo towarzyszą wymioty, biegunka, ślinienie lub podwyższona temperatura, zwierzę najprawdopodobniej zjadło coś nieświeżego. Drżenie może być również spowodowane bólem w brzucha. W takim przypadku, dobrze jest się wybrać do lekarza weterynarii. Aby zapobiec zatruciom, nie dawajmy naszym zwierzakom ‘ludzkiego’ jedzenia. Zwracajmy także uwagę czy na trawnikach, po których spacerujemy z naszym psem, nie leżą resztki jedzenia.

Dlaczego pies się trzęsie? Padaczka

Epilepsja u psów jest najczęściej wykrywaną chorobą układu nerwowego. Objawia się skurczami mięśni, drgawkami, utratą świadomości, ślinotokiem, popuszczaniem moczu i kału. Jeśli zauważyłeś u psa któryś z tych objawów, natychmiast udaj się ze swoim czworonogiem na wizytę u weterynarza.

Pies trzęsie się z powodu choroby — jak to rozpoznać? Jakie mogą być przyczyny? Co zrobić?

Jeśli trzęsieniu się u psa towarzyszą również wymioty lub biegunka, zwierzę najprawdopodobniej czymś się zatruło. Drżenie nóg u psa, może być objawem zapalenia stawów. Szczególną uwagę zwróćmy, gdy drgawkom towarzyszy utrata świadomości. We wszystkich tych przypadkach, konieczna będzie interwencja lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że szybka reakcja opiekuna i podanie odpowiednich leków przez weterynarza często ratuje życie naszym psim przyjaciołom.

DogDeco logo Instagram
#Dog-Blog
Dlaczego pies je trawę? Przyczyny zjadania trawy u psów. DogDeco
Sprawdź też: Dlaczego psy jedzą trawę?
Ile żyje pies? Ile wynosi przeciętna długość życia psów.
Sprawdź też: Ile żyją psy?