Pies się trzęsie – jakie są powody drgawek u psowatych? W jakich sytuacjach występują drgawki u psa? Czy trzęsący się czworonóg tak sygnalizuje chorobę? Dlaczego pies trzęsie się w trakcie snu? Choroby psów których objawem są drgawki. Poznaj przyczyny trzęsienia się Twojego psa!

Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny drgawek u psa

 

Przeważająca część właścicieli czworonogów była świadkiem widoku trzęsącego się psa własnego czy też cudzego. Powtarzających się napadów drgawek nie należy nigdy bagatelizować, ważne jest znalezienie przyczyny i ewentualne wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na szczęście większość takich przypadków nie jest związana z chorobą zwierzęcia. Istnieje dużo powodów, przez które pies drży. Dlaczego pies się trzęsie? – sprawdź która z poniżej podanych przyczyn dotyczy Twojego psa.

 

Dlaczego psy się trzęsą – najczęstsze przyczyny drgawek u psów:

Przyczyna z reguły jest błaha: ekscytacja, chłód, lęk, stres, podeszły wiek, intensywne marzenia senne czy nadmierny wysiłek fizyczny. Kiedy trzęsienie zwierzęcia nasila się i zauważycie inne niepokojące sygnały u swojego pupila, warto w takim przypadku, skonsultować się z lekarzem weterynarii. Powody dla których pies się trzęsie:

 • niska temperatura,

Pies, nawet ten z grubym podszerstkiem, potrafi zmarznąć, w przypadku zimna, zachowa się tak samo jak nieodpowiednio ubrany człowiek na mrozie. Mimowolne drżenie pomaga organizmowi podnieść temperaturę i wzmocnić krążenie krwi. Na wyziębienie szczególnie narażone są psy małych ras, takie jak chihuahua, yorkshire terrier, shih tzu, maltańczyk. Podczas mroźnych zim i silnie wiejących zimowych  wiatrów warto zrezygnować z długiego spaceru na rzecz kilku krótszych wypadów z pieskiem. Często widzimy trzęsącego się psa po kąpieli, jest to zdrowy, naturalny odruch. Jeśli zauważysz, że po ogrzaniu, pies przestaje się trząść, nie szukaj pomocy u weterynarza. Wszystko jest ok.

Pies się trzęsie — jak ogrzać psa:

 1. Kup ubranka na tyle długie, aby okryć kręgosłup prawie do samego ogona. Dzięki temu ochronisz przed zimnem najważniejsze organy wewnętrzne psa. Zwróć uwagę na dobre przyleganie do ciała zwierzęcia — dopasuj ubranko do wielkości pupila i zadbaj o to, aby nie krępowało jego ruchów. W dobrze dobranym uniformie psy mogą swobodnie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, biegać, bawić się i szaleć do woli. W okresie zimowym warto zainwestować w cieplejszą podszewkę np. z polaru czy tkaniny z domieszką wełny.
 2. Zabieraj swoje cztery łapy na krótsze, ale za to częstsze spacery. Krótkotrwały kontakt z niską temperaturą spowoduje, że organizm psa nie zdąży się wyziębić.
 3. Użyj długiej smyczy lub kilkumetrowej linki. Pies utrzyma swoje własne, komfortowe tempo i będzie w stanie na dłużej zatrzymać ciepłotę ciała.
 4. Biegaj z psem, baw się z nim, zapewnij mu odpowiednią dawkę ruchu. Tak zatrzymasz ciepło, wzmocnisz krążenie, tym samym minimalizując niebezpieczeństwo wyziębienia.
 5. Przygotuj ciepłe pomieszczenie po kąpieli.
 • silne emocje,

Silne emocje, to jeden z przeważających powodów, dlaczego pies się trzęsie. Pies drży, kiedy odczuwa strach, lęk uzasadniony lub nie, czuje niepewność lub zagrożenie. Psowate boją się w różnych sytuacjach, u każdego osobnika stopień niepewności, strachu jest inny. Powodem drżenia może być np.  nagły hałas, widok, zapach innego, nieznanego psa, wizyta u weterynarza, zabiegi pielęgnacyjne i medyczne, jazda samochodem lub innym środkiem lokomocji czy wizyta w nieznanym miejscu. Powodów leku, stresu może być wiele, bo psy podobnie jak ludzie, boją się różnych rzeczy. Zdarza się, że nasi pupile drżą także z powodu ekscytacji, gdy np. dostają nową zabawkę, spotkają ulubionego psiego przyjaciela, poczują smakołyk czy doczekają się na powrót ukochanego pana do domu. Naucz swojego pupila wyciszać się, dobrym narzędziem będzie np. klatka kennelowa.

 • intensywny wysiłek — drżenie mięśni,

Jeśli pies się trzęsie, ciężko dyszy po zabawie czy eksploracji terenu, oznacza to, że wysiłek był zbyt intensywny. Systematycznie powtarzana dawka ruchu w nadmiarze, może w przyszłości zaowocować poważnymi problemami zdrowotnymi. Bądź czujny i nie pozwalaj czworonogowi na przetrenowanie. Drżenie mięśni po wysiłku jest  naturalną reakcją wspomagającą regenerację mięśni. Pamiętaj, że nadmierny wysiłek może być obciążeniem dla różnych organów wewnętrznych, w tym szczególnie dla serca czy stawów czworonoga. Kontroluj czas i tempo spacerów czy wspólnej zabawy, nie dopuszczaj do silnego zmęczenia.

 • intensywne psie sny,

Dlaczego pies się trzęsie podczas snu? Pewnie nie ma psów, które zawsze śpią jak aniołki. Psowate w trakcie snu przetwarzają to, czego doświadczyły za dnia. Jeżeli Twój pies trzęsie się podczas snu, czasem cicho poszczekuje, warczy czy — to nic złego się nie dzieje. Jego reakcje oznaczają, że zapadł w głęboki, relaksujący, zdrowy sen.

 • zatrucie u psa.

Wiele psów nie może się oprzeć podwórkowym śmieciom, resztkom ze śmietników roznoszonym przez ptaki i inne zwierzęta. Nie zawsze uda się psu wyciągnąć z pyska “smakowity” kilkudniowy kąsek zepsutego mięsa.  Konsekwencją podjadania nieświeżych produktów może być zatrucie pokarmowe. Jeśli trzęsieniu u psa dodatkowo towarzyszą wymioty, obsesyjne zjadanie trawy (psy w ten sposób same próbują oczyścić swój organizm),  biegunka, zwiększone wydzielanie śliny czy podwyższona temperatura, to najprawdopodobniej Twój pies zjadł coś nieświeżego.

Drżenie może być również objawem bólu brzucha czy innych dolegliwości związanych z trawieniem pokarmu. Przy zatruciach niewiadomego pochodzenia warto wybrać do lekarza weterynarii. Jeżeli pies połknie truciznę – działaj szybko, konieczna będzie jak najszybsza interwencja weterynarza.

Nie karm psa “ludzkim” jedzeniem — to nie jest odpowiedni pokarm dla psów.

 • Pies trzęsie się z powodu choroby — jak to rozpoznać?

Jeśli trzęsieniu się u psa towarzyszą również wymioty lub biegunka, zwierzę najprawdopodobniej czymś się zatruło. Drżenie nóg u psa, może być objawem np. zapalenia stawów. Szczególną uwagę zwróć czy drgawkom towarzyszy także utrata świadomości — świadcząca być może o chorobie o podłożu neurologicznym (np. epilepsja). We wszystkich takich przypadkach, konieczna będzie interwencja lekarza weterynarii. Zawsze warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Pamiętajmy jednak, żeby udać się do weterynarza, jeśli tylko drżenie u psa pojawiło się również z innymi dolegliwościami takimi jak:

 • Częste rozwolnienie, nawracające biegunki
 • Wymioty i brak apetytu, zwiększone wydzielanie śliny
 • Tkliwość przy dotykaniu narządów wewnętrznych, wzdęty brzuch
 • Nieuzasadniona utrata masy ciała
 • Drażliwość i wrażliwość na dotyk
 • Gorączka
 • Apatia i zmęczenie.
Dlaczego pies się trzęsie
Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny drżenia u psów.

#Dog-Blog