Dlaczego pies je trawę i wymiotuje? Widzisz, że Twój pies na spacerach skubie pojedyncze źdźbła trawy? Dowiedz się, kiedy jedzenie trawy przez czworonoga nie jest problemem, a kiedy powinieneś zabrać swojego psiego przyjaciela na wizytę u weterynarza.

Dlaczego pies je trawę - podstawowe informacje

Pies to zwierzę względnie mięsożerne. Zaobserwowano, że wilki, psy dingo i lisy również jedzą trawę. Okazuje się, że takie zachowanie u czworonogów jest całkowicie normalne i naturalne. Spożywanie zielonego przysmaku przez psa, raz na jakiś czas, dostarcza mu potrzebnego błonnika. Jedzenie trawy może również wspomagać usuwanie pasożytów. Trzeba jednak obserwować, jak często nasz czworonóg tę trawę je, w jakiej ilości i w jaki sposób. Czasem może być to niebezpieczne, prowadzić do problemów zdrowotnych, świadczyć o chorobie, lub poważnych niedoborach.
Jedzenie trawy przez psa – czy może być niebezpieczne?
Czasem jedzenie trawy przez psa, może być niebezpieczne. Jeśli nasz pies podczas spacerów często je trawę i wybiera pojedyncze źdźbła, może to świadczyć o niedoborze błonnika w diecie. W takim przypadku warto zmienić karmę na taką bogatą w błonnik. Jeśli zachowanie psa się nie zmieni, udajmy się z nim na wizytę u weterynarza. Szczególnie niebezpieczne jest, gdy pies je trawę, wymiotuje i ma biegunkę.
Pies je trawę i wymiotuje — co zrobić?
Jedzenie trawy przez psa i zwracanie jej w ciągu kilku do kilkunastu minut po spożyciu, może być objawem problemów żołądkowych u czworonoga. Zwierzę mogło się przejeść, zjeść coś zepsutego. Zjedzona trawa łaskocze podniebienie i wywołuje wymioty. W ten sposób czworonóg pozbywa się zalegającej treści żołądkowej. Jeśli zdarza się to rzadko, nie ma powodu do zmartwień. Z naszym psem powinniśmy udać się do weterynarza, kiedy jedzenie trawy jest łapczywe i często prowadzi do wymiotów lub gdy zwierzę cierpi również na biegunkę. Jeśli pies wymiotuje krwią lub żółcią, jest to oznaką poważnych problemów zdrowotnych, wtedy do weterynarza musimy udać się natychmiast.
Jedzenie trawy a problemy behawioralne
Jedzenie trawy nie zawsze oznacza problemy zdrowotne. Źródłem mogą być problemy behawioralne. Czworonóg może skubać trawę z powodu nudy, czy braku uwagi od strony właściciela. Zwierzę może być również zestresowane, zajadać tak samo trawę, jak i patyki, czy kamienie. Spacer w nowym miejscu, nieznanym parku, spotkania z innymi psami, mogą wywoływać u psa niepokój. Spróbujmy wtedy iść z czworonogiem w miejsce, do którego chodzimy często, zwróćmy uwagę na jego reakcje. Jeśli nasz pies jest zrelaksowany i nie podjada już trawy, wiemy, że był zestresowany. Powolne przyzwyczajanie zwierzaka do nowych miejsc i unikanie ich, kiedy wiemy, że są pełne nieznanych psów, może pomóc naszemu czworonogowi pozbyć się problemu.
Jak oduczyć psa jedzenia trawy?
Kiedy wiemy, że nasz czworonożny przyjaciel nie cierpi na żadne problemy zdrowotne, a nadal je trawę, możemy spróbować oduczyć go tej czynności. Idąc na spacer, zabierajmy ze sobą przysmaki, którymi będziemy odwracać uwagę psa od skubania trawy. Jeśli zwierzę je trawę z nudów, powinniśmy poświęcić więcej uwagi na zabawę z nim, bieganie, lub zmęczyć czworonoga zabawami węchowymi.
Trawa dla psa — jaka jest bezpieczna?
Już wiemy, że można pozwolić psu jeść trawę, o ile nie je jej za często, za dużo i gdy po niej nie wymiotuje. Trzeba mieć świadomość, która trawa dla psa będzie odpowiednia. Nie możemy pozwalać naszemu czworonogowi jeść trawy, która może być zanieczyszczona spalinami, czy środkami chemicznymi. Jeśli mamy pewność, że trawa jest wolna od tych substancji, pies może spokojnie ją czasem poskubać. Trzeba zwracać uwagę także na rośliny, które są trujące dla naszych psów. Między innymi są to: narcyzy, konwalie, bluszcz, bukszpan, wiciokrzew, rododendron, hortensja, jemioła. Na wszelki wypadek nie pozwalajmy czworonogom na bieganie wśród tych roślin.
