Dlaczego psy jedzą trawę? Obalamy mity o działaniu trawy na zdrowie psa. Czy psy mogą jeść trawę? Problemy behawioralne u psów a jedzenie trawy. Odrobaczanie psa trawą. Jedzenie trawy przez psa — czy może być niebezpieczne? Jak oduczyć psa jedzenia trawy?

Dlaczego psy jedzą trawę?

 

– kilka słów o przodkach psa domowego i jego zwyczajach

Masz w domu mięsożercę, a na spacerach Twój pies zamienia się w owieczkę na pastwisku? – wielu właścicieli czworonogów nie może pojąć, co takiego ma w sobie trawa, że psy za nią szaleją. Ciekawostką jest to, iż nie wszystkie gatunki “zieleniny” zadowolą psie podniebienie. Niektórymi źdźbłami zwyczajnie psy gardzą, a  za innymi przepadają. Największy rarytas wśród traw — to wczesne, wiosenne zbiory.

Psy wyewoluowały z wilków. Wielu ekspertów, pomimo widocznych gołym okiem różnic morfologicznych i behawioralnych, uważa, że  Canis familiaris to podgatunek wilka.  Śladowe ilości traw, runa leśnego,  owoców oraz innych drobnych roślinnych „przekąsek” – znajdziemy w stałym jadłospisie nie tylko wilków, ale i psów.

Jedzenie trawy u psa jest zatem czymś zupełnie naturalnym. Natomiast wiele mitów narosło wokół tematu: dlaczego psy jedzą trawę? Oto kilka najczęściej wysuwanych przypuszczeń co do zastosowania trawy w psim jadłospisie:

  1. pies je trawę, bo lubi,
  2. pies je trawę z powodu niedoboru składników odżywczych np. błonnika,
  3. pies je trawę z powodu zaburzeń żołądkowo jelitowych, aby oczyścić przewód pokarmowy i wydalić zalegającą treść,
  4. pies je trawę, żeby usunąć ciało obce z przewodu pokarmowego,
  5. pies je trawę, ponieważ jest zarobaczony,
  6. pies je trawę, bo się nudzi,
  7. pies je trawę kiedy ma problemy behawioralne np. nieumiejętność rozładowania napięcia, stresu, lęku.

Degustacja trawy u psa

Przyczyny zajadania trawy u psów zależą najczęściej od konkretnego osobnika. Są psy, które praktycznie nie jedzą trawy lub jedzą ją rzadko. Inne natomiast skubią często, za to w małej ilości. Po spożyciu “zieleninki” nie wymiotują, ani nie mają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Traktują trawę jako smaczne uzupełnienie swojej diety. Psy lubią trawę i tyle!

 

Psy jedzą trawę z powodu niedoborów składników odżywczych

I tak i nie. Nie ma wyczerpujących badań na ten temat wykazujących, że czworonogi zjadają trawę z powodu niedoborów substancji odżywczych. Część psowatych może uzupełniać w ten sposób braki w diecie. Najczęściej jest to deficyt błonnika.

 

Pies, jedząc trawę, oczyszcza przewód pokarmowy i usuwa zalegającą treść żołądka

Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że ponad 90% psów, które jedzą trawę, jest zdrowa i nie cierpi na żadne dolegliwości trawienne.  Aż 75% badanych psów nie wymiotowała po spożyciu trawy. Zatem nie do końca jest prawdą, że nasi pupile traktują zielone łąki jako naturalny środek oczyszczający i  wymuszający wymioty.

 

Usuwanie ciała obcego z przewodu pokarmowego psa

Zdarza się, że nasz pupil podczas zabawy połknie jakieś ciało obce np. kawałek patyka, część zabawki, guzik, drobną piłeczkę. Jeżeli organizm psa nie jest w stanie samodzielnie strawić i wydalić połkniętych przedmiotów, a  zalegające w przewodzie pokarmowym „śmieci” drażnią i powodują dyskomfort, to czworonóg może próbować przy pomocy trawy wymusić wymioty, które uwolnią go od  nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Odrobaczanie psów trawą

Twarde źdźbła trawy pomagały wilkom usuwać pasożyty z przewodu pokarmowego i wydalać je wraz z kałem. Dzisiejsze czworonogi są mniej narażone na inwazje pasożytów. Rosnąca świadomość właścicieli, profilaktyczne akcje, dostęp do lecznic weterynaryjnych oraz edukacja spowodowały, że coraz mniej jest ciężkich przypadków zarobaczenia u z psów. Jeżeli Twój pies często ze smakiem zajada trawę, to nie znaczy, że ma inwazję pasożytów. Zaś sama trawa nie jest lekarstwem na odrobaczenie! Jeżeli masz wątpliwości, wykonaj kontrole badania kału (pobierz 3 próbki) i poczekaj na wynik. Nie ma sensu obciążać organizm pupila dodatkową dawką leków,  jeżeli nie ma takiej potrzeby.

 

Dlaczego psy jedzą trawę? – Znudzony pies je trawę

Kiedy jesteś zajęty rozmową, własnymi myślami i nie zwracasz uwagi na swojego psa, on się nudzi, a kiedy się nudzi — szuka sobie zajęcia. Może to być kopanie dołków, zjadanie trawy, intensywne węszenie, szczekanie lub próba oddalenia od Ciebie. Warto jest każdy spacer poświęcić wyłącznie psu, tak tworzymy  silną więź ze zwierzęciem, dajemy mu poczucie bezpieczeństwa i budujemy pewność siebie. Atrakcyjne dla psa spacery, na których bawi się, uczy, ćwiczy np. komendy, to idealna mieszanka.

 

            Problemy behawioralne u psa a jedzenie trawy

Często właściciele psów, szczególnie tych adoptowanych, borykają się z poważnymi problemami behawioralnymi u swoich pupili. Psy próbują sobie radzić jak potrafią, z przebytymi traumami, deficytami, brakiem socjalizacji i lękami. Ich nieadekwatne do sytuacji zachowanie często budzi zdziwienie, strach, a nawet agresję ze strony innych psów czy ludzi. Jeżeli pies nie nauczył się właściwej komunikacji w stadzie, jest wylękniony lub nadpobudliwy, kłapie zębami przy każdej okazji, to znaczy, że brakuje mu podstawowych umiejętności i nie radzi sobie z emocjami. W sytuacjach stresowych dla czworonoga psy próbują zredukować napięcie poprzez np. otrzepanie się czy zajadanie trawy. Jeżeli Twoje cztery łapy w taki sposób reagują na stresujące dla niego zdarzenia, to znak, że czas zasięgnąć porady behawiorysty. Problem sam nie zniknie, a jedynie może się pogłębić.

W celu zapewnienia lepszego komfortu życia psów nie tylko lękliwych, reaktywnych czy z zaburzeniami kompulsywnymi warto rozważyć zakup np. drewnianej klatki kennelowej, zabudowanej z trzech stron, zapewniającej odpowiedni poziom wyciszenia i poczucie bezpieczeństwa.

 

Jedzenie trawy przez psa — czy może być niebezpieczne?

Zanim pozwolisz swojemu psu zajadać smaczną, zieloną trawkę na łące, upewnij się, że jest ona dla niego bezpieczna. Bezpieczna trawa, czyli jaka? Bezpieczna, czyli niezawierająca trujących środków ochrony roślin. Często w miastach i ich obrzeżach, gminy stosują różnego rodzaju trujące dla zwierząt opryski roślin. W wielu przypadkach mieszkańcy są informowani o terminie i okresie karencji danego preparatu.

Unikaj miejsc o zwiększonej populacji kleszczy. Nie ma 100%-ego środka ochrony przed kleszczami. W odchodach innych zwierząt mogą znajdować się jaja pasożytów, którymi nieświadomie może zarazić się Twój pies. Jeżeli dodatkowo ma obniżoną odporność, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że razem ze zjedzoną trawą przyniesie do domu pasożyty.

Niektóre rośliny są dla naszych pupili trujące. Unikaj zatem łąk, na których rośnie: bluszcz, wisteria, łubin, bukszpan, wiciokrzew, rododendron, hortensja, jemioła oraz narcyzy, naparstnice, hiacynty czy konwalie.

 

Jak oduczyć psa jedzenia trawy?

Najlepszym, sprawdzonym sposobem oduczenia psa zjadania trawy jest odwracanie uwagi, atrakcyjny, intensywny spacer, ćwiczenia węchowe (rozrzucanie karmy lub smaczków w trawie) i przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu. Można też unikać terenów, na których rośnie trawa.

 

Dlaczego psy jedzą trawę? Dog-Blog

 

#Dog-Blog