Czego nie lubi pies? Czego boją się psy? Jakich zapachów nie lubią psy? Sprawdź czego psy nie znoszą i co je denerwuje?

Czego nie lubią psy? Sprawdź czego psy nie znoszą i co je denerwuje?
Czego nie lubią psy? Sprawdź czego psy nie znoszą i co je denerwuje?
DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Czego nie lubią psy?

Psiaki podobnie jak ludzie mają swoje upodobania. Niektóre z nich preferują konkretny zapach, inne natomiast będą obojętne na ten sam aromat. Mają jednak jedną wspólną cechę: wszystkie cztery łapy kochają węszyć, a zapachy które je otaczają mają duże znaczenie dla ich samopoczucia. Węch jest kluczowym zmysłem dla każdego pupila. Dzięki niemu psy poznają świat w sposób niedostępny dla ludzi. 

Z psią karmą jest tak samo jak z ulubionymi aromatami, psy często mają swoje ulubione smaki, których inne osobniki canis lupus familiaris nawet nie tkną. Wspólnym mianownikiem jest smak świeżego mięsa, którego nigdy nie mają dosyć. 

Czego psy nie znoszą?

  1. Przytulania, całowania w pyszczek – godzą się na takie praktyki z miłości do właścicieli.
  2. Dotykania łapek – dlatego nie znoszą obcinania pazurków i łaskotania poduszek przy łapach.
  3. Łapania za ogon. Psi ogon rzecz święta.
  4. Nos podobnie jak łapy i pysk, jest zarezerwowany dla psa. Wewnętrzna część ucha również.
  5. Głowa. Głaskanie, klepanie po głowie i karku to nic przyjemnego dla zwierzaka. Uniesiona ręka, pochylanie się nad pupilem powoduje u niego stres i lęk. 
  6. Zakaz obwąchiwania – nic nie denerwuje psa tak bardzo, jak zabranianie używania nosa. Pies z nosem przy ziemi, to szczęśliwy pies!
  7. Zaskakujących sytuacji i głośnych dźwięków. Obcy pies wychodzący nagle zza rogu, rowerzysta, motocykl  przejeżdżający zbyt blisko. Dźwięk ambulansu, pisk opon, odgłosy wystrzału, fajerwerki  – wszystkie takie sytuacje są stresogenne dla piesków. 
  8. Naruszania osobistej przestrzeni podczas snu, odpoczynku, choroby czy posiłku. 
  9. Zapachów. Niektóre aromaty drażnią wyczulone nosy pupilów powodując dyskomfort, kichanie czy kaszel.
  10. Zmuszanie. Działanie siłą, krzykiem przynosi odwrotny skutek i osłabia wieź z opiekunem. Kiedy zmuszasz swojego przyjaciela do zabaw na wybiegu dla piesków z innymi, nieznanymi psu osobnikami, to prosisz się o kłopoty behawioralne i narażasz psa na olbrzymi stres.
  11. Rozstanie. Pies potrzebuje kontaktu ze swoim człowiekiem, potrafi tęsknić i cierpieć z powodu lęku separacyjnego.
  12. Brak konsekwencji, zasad i codziennej rutyny. Kiedy raz pozwalasz, a innym razem zabraniasz swoim podopiecznym np. wchodzenia na kanapę, to pupil czuje się zagubiony i zdezorientowany, ponieważ nie rozumiej jakiego zachowania od niego oczekujesz. Rutyna jest ważna – spacery i pełna miska o tej samej porze, to podstawa. 
  13. Emocje. Psy doskonale potrafią wyczuć stany emocjonalne swojego opiekuna. Złość, zdenerwowanie, smutek czy ekscytację zmysł czworonoga błyskawicznie odbiera i automatycznie dostraja się do nastroju właściciela. Zrelaksowany, spokojny opiekun, to również spokojniejszy piesek. 
  14. Braku Twojego wsparcia. Czworonożny przyjaciel w trudnych dla niego sytuacjach oczekuje Twojej pomocy, jeżeli jej nie otrzyma, traci zaufanie do człowieka.

Czego boją się psy i co denerwuje czworonogi?

  1. Weterynarz – zdecydowana większość zwierząt unika jak ognia lecznicy dla zwierząt. Boi się zabiegów weterynaryjnych,  badania, iniekcji, połykania leków.
  2. Pielęgnacja. Groomer, kąpiel, suszenie, czyszczenie uszu, mycie zębów, obcinanie pazurów – zabiegi pielęgnacyjne często wywołują lęk i poddenerwowanie.
  3. Ubranka. Zwierzaki najczęściej nie znoszą sweterków, płaszczyków, kurteczek oraz butów. Przyzwyczajone do ich używania od szczeniaka ledwie tolerują garderobę. 
  4. Kaganiec budzi u znacznej części psiego rodu paniczny lęk i nieukrywaną niechęć. 
  5. Komunikacja niewerbalna. Czworonożni przyjaciele doskonale wyczuwają nasz nastrój i uważnie analizują mowę ciała, trudno je oszukać. Wystarczy przesadna gestykulacja, zmiana tonu głosu, przygarbiona postawa. Ciągłe wahania nastroju opiekuna powodują stres, napięcie i niepewność u Twojego pupila.
  6. Stabilizacja. Brak stałej pory karmienia, regularnych spacerów, zmiana miejsca zamieszkania sprawia, że futrzak może czuć się zdenerwowany i zdezorientowany. Legowisko czy klatka kennelowa to prywatna przestrzeń, azyl – stwórz takie miejsce w swoim domu dla pupila.
  7. Śliska podłoga i szeleszczące tkaniny. Spora część canis familiaris obawia się gładkich, błyszczących powierzchni oraz szeleszczących tkanin. Legowiska wykończone miękkimi w dotyku tkaninami z runem pokocha każdy czworonożny przyjaciel.
  8. Wiatr i burza. Odgłosy zawodzenia wiatru, ulewny deszcz, błyskawice i grzmoty sprawiają, że pieski czują się nieswojo. Niektóre czworonogi ogarnia paniczny strach nad którym nie potrafią zapanować.
  9. Sposób komunikacji. Patrzenie prosto w oczy obcego psa nie wróży nic dobrego. Dla niego to sygnał oznaczający próbę dominacji i chęć konfrontacji. Taki sygnał ze strony człowieka może zakończyć się atakiem na niego lub wycofaniem i ucieczką czworonoga.
  10. Drażnienie, przedrzeźnianie wywołuje skrajne emocje od lęku po agresję. Taki sposób zabawy powoduje niepotrzebny stres u Twojego psa.
Drewniane ekskluzywne legowisko dla psa TORSTEN

TORSTEN to niezwykle komfortowe, ekskluzywne legowisko dla psa. W całości wykonane z litego drewna w klasycznym, ponadczasowym stylu.

Już od  270

Drewniane designerskie legowisko dla psa KENDAL

Legowisko dla psa KENDAL to mebel w modnym stylu art déco, który z uwagi na prostotę i harmonijne linie łatwo…

Już od  323

Minimalistyczne legowisko z litego drewna Terra

Subtelne, proste i wygodne legowisko dla psa z litego, dębowego drewna w stylu minimalistycznym.

Już od  303

Luksusowe drewniane legowisko dla psa MONTE

Niepowtarzalne legowisko dla psa MONTE to funkcjonalny mebel wykonany z litego dębu. Leżanka jest utrzymana w stylu Hampton, więc tchnie…

Już od  256

Legowisko kanapa dla psa na stelażu ARCANA

Solidna sofa dla psa w stylu Loft z drewna dębowego na metalowym stelażu

Już od  297

Nowoczesne posłanie legowisko dla psa TOSA

Drewniane legowisko na metalowych nogach dla dużych psów.

Już od  297

Jakich zapachów nie lubią psy?

  1. Nuta cytrusowa. Cytrusy działają jak odstraszacze, pupil wyczuwa ich intensywną woń i najczęściej rezygnuje z eksploracji terenu. Nie będzie też załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w miejscach spryskanych cieczą z dodatkiem cytrusów.
  2. Amoniak i Chlor. Składnik wielu środków czyszczących. Drażni powonienie, gardło. Może powodować odkrztuszanie, kaszel.
  3. Ocet. Używany w chemii domowej nie przypadnie pupilowi do gustu.
  4. Naftalina. Składnik preparatów na mole, podobnie jak ocet, zniechęca do wąchania, odstrasza psy.
  5. Perfumy. Silne zapachy podrażniają wyczulony węch pupila. Unikaj także odświeżaczy powietrza, lakierów do włosów, dezodorantów o intensywnej, kwiatowej lub orientalnej nucie. Większość olejków zapachowych do dyfuzorów i odświeżaczy tworzona jest ze sztucznych, komponentów, często szkodliwych dla ludzi i zwierząt.
  6. Ostre przyprawy. Pieprz, papryczka chili, jalapeno drażni psi węch, za to naturalna wanilia uspokaja.
  7. Alkohol odbierany jest przez psy jako wyjątkowo intensywny i nieprzyjemny.
  8. Rośliny. Samce oznaczają swój teren moczem aby odstraszyć i poinformować innego psa o swojej obecności. Warto dowiedzieć się jakie rośliny w przydomowym ogródku wydzielają nieprzyjemną dla zwierzaków zapach: coleus canina, Artemisia abrotanum inaczej bylica boże drzewko, berberys, wrzos, głóg. Olejki eteryczne wydzielane przez kwiaty, liście i łodygi będą działać na pieski zniechęcająco. 

Podsumowanie:

Psy bardzo nie lubią przytulania, poklepywania, dotyku człowieka w obrębie pyska, głowy, grzbietu, łapek i ogona. Lubią wąchać i eksplorują świat przede wszystkim poprzez zapach. Otoczenie pełne intensywnych, chemicznych lub naturalnych związków takich jak: amoniak, naftalina, ocet, alkohol, pieprz, papryka, cytrusy, drażni, powoduje kichanie, odkrztuszanie czy kaszel. Pośpieszanie psa, zbyt intensywna gestykulacja, krzyk, fajerwerki, brak zasad i rutyny oraz własnej bezpiecznej przestrzeni np. legowiska, klatki kennelowej tworzy dyskomfort, powoduje stany lękowe i stres u psiaków.

Środki czystości jakich używasz w domu, mogą szczególnie u podopiecznych skłonnych do alergii być źródłem kłopotów zdrowotnych. Z pewnością nie są ani miłe ani obojętne dla zmysłu powonienia psiaka.

Atawistyczny lęk u psa. Pierwotne podłoże lęku u psów.
Atawistyczny lęk u psa
Jakie środki czystości są bezpieczne dla psa? Objawy zatrucia chemią u zwierząt.
Jakie środki czystości są bezpieczne dla psa?