Dlaczego pies nie śpi w legowisku? Masz wrażenie, że Twój pupil nie lubi legowiska? Sprawdź dlaczego psy nie chcą spać w swoich legowiskach, posłaniach? Jakość i ilość snu u psów – dlaczego jest taka ważna? Czym grozi brak snu u psa?

DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Właściciele psów cenią sobie zalety legowisk dla czworonogów nie tylko z powodu własnej wygody, ale przede wszystkim z uwagi na dobrostan zwierzęcia. Niektóre psy z łatwością akceptują swoje nowe, wygodne posłania i bez kłopotu w ciągu dnia ucinają sobie drzemki by nocą zapaść w głęboki, spokojny sen. Jak stworzyć komfortowe warunki i przyzwyczaić psa do spania w swoim posłaniu? Co jest przyczyną niechęci psów do swojego łóżka?

Dlaczego pies nie śpi w legowisku? Przyczyny niechęci psa do legowiska.
Dlaczego pies nie śpi w legowisku?

Dlaczego pies nie śpi w legowisku - najczęstsze przyczyny niechęci psów do legowisk

 • Posłanie dla psa jest za małe lub za duże.

 • Legowisko dla psa zbyt twarde lub za miękkie.

 • Miejsce do spania i wyciszenia jest niestabilne: ślizga się po podłodze.

 • Kiedy pies odpoczywa lub zmienia pozycję tkanina z której jest wykonane legowisko, poducha szeleści.

 • Wydziela nieprzyjemny zapach.

 • Psy lubią czyste posłania więc brud, piach, słoma czy resztki posiłku mogą zniechęcać do leżakowania, zadbaj o systematyczne pranie i czyszczenie.

 • Wilgoć oraz bezpośrednie nasłonecznienie może powodować dyskomfort.

 • Sąsiedztwo kotłowni, lokalizacja blisko grzejnika, kaloryfera, przeciąg, zimno czy hałas.

 • Brak lub obecność ulubionego kocyka, zabawki, gryzaka często powoduje niechęć pupila do spania w legowisku.

 • Dziury, uszkodzenia tkaniny wierzchniej, niska jakość legowiska mogą powodować, że pies śpi na podłodze a nie na posłaniu.

 • Niektóre psiaki nie tolerują obecności innych zwierząt w swojej sypialni – nie pozwalaj innym futrzakom spać w psim azylu.

 • Pies jest zwierzęciem stadnym więc powinien mieć domowników w zasięgu wzroku.

 • Ciąg komunikacyjny, korytarz, łazienka to nie są dobre miejsca na przytulny kącik do odpoczynku i wyciszenia.

 • Możesz umieścić kojec, legowisko, tekstylną budę tam gdzie Twój pupil lubi leżeć i odpoczywać.

 • Zmuszanie do spania w legowisku przynosi odwrotny skutek. Nawet mała ilość zachęty w postaci smaczków potrafi zdziałać cuda.

Niechęć psa do spania w legowisku

Twoje cztery łapki mają nieprzyjemne skojarzenia ze swoim posłaniem? Pies nie chce spać w legowisku? Przyczyna takiego zachowania może leżeć po stronie opiekuna.

Pies może mieć złe doświadczenia np. z powodu wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, podawania lekarstw, naruszania jego warunków do odpoczynku (nękanie, głaskanie)czy karcenia podczas relaksu w legowisku.

Spanie jest po prostu niewygodne, dobry materac ortopedyczny sprawi, że psiak będzie chciał z niego korzystać.

Sam materac lub azyl z zabudowanymi bokami? Zaobserwuj co preferuje Twój futrzak i wybierz dobrany pod niego model.

Niektóre psy potrzebują dodatkowej zachęty. Możesz położyć jakiś drobiazg nasycony swoim zapachem (koszulka) aby przekonać psa do spania właśnie w tym, a nie innym miejscu.

Masz wrażenie, że Twój pupil nie lubi swojego legowiska?

Najczęstszym błędem popełnianym przez właścicieli zwierzaka jest niedostosowanie wielkości posłania do rozmiarów psa. Zbyt duże legowisko nie daje zwierzęciu poczucia bezpieczeństwa, pies czuje się niepewnie w takim miejscu i woli zasypiać na twardej podłodze. Każdy czterołapek potrzebuje spokojnego, ale i odpowiednio usytuowanego legowiska. Niekorzystne warunki takie jak brak możliwości obserwacji domowników powodują, że futrzak zasypia głównie w Twojej sypialni, a nie na swoim miejscu. Jednym z problemów często występujących jest prozaiczna niechęć psa do przebywania w legowisku związana z niewłaściwym zachowaniem właściciela. Jeżeli pupil jest niepokojony w swoim psim azylu (głaskany, wyciągany, zaczepiany przez dzieci), zakrapiasz mu w nim np. uszy, podajesz tabletki, obcinasz pazurki, szczotkujesz sierść – to jesteś na najlepszej drodze do skutecznego zniechęcenia zwierzęcia do takiego miejsca.

Czworonogi nauczone spędzania nocy w łóżku ze swoim człowiekiem trudniej przyzwyczajają się do przebywania w nowym lokum, ale jest to oczywiście możliwe. Niekiedy pies z podszerstkiem czy gęstym futrem w lecie wybierze zimne kafle podłogi w celu schłodzenia, zaś w chłodniejszych miesiącach wróci spać do swojego legowiska.

Dlaczego psy nie chcą spać w legowiskach? Twój pies unika legowiska co robić?

Pies, tak samo jak ludzie, ma swoje upodobania i czasami trudno jest jednoznacznie określić z jakich powodów może nie chcieć przebywać w kojcu, materacu czy legowisku. Możesz temu zaradzić uważnie obserwując zachowanie oraz zwyczaje swojego ulubieńca i dobierając do jego preferencji odpowiednie wypełnienie, kształt i tkaninę legowiska. Na rynku znajdziesz wiele interesujących modeli łóżek dla psa, drewnianych legowisk o zróżnicowanej formie, wykończeniu i cenie. Warto rozważyć wybór najlepsze opcji dla konkretnego psiaka z uwzględnieniem tego jak lubi spać i w jakich warunkach otoczenia będzie mu najlepiej. Nie zapominaj, że komfortowe, ciche, kameralne miejsce na kącik zwierzaka ma kluczowe znaczenie.

Legowiska ortopedyczne dla psa dobrym sposobem na naukę korzystania z posłania

Komfortowy psi azyl wygodny i dostosowany do wielkości psa często kojarzony jest z wyborem legowiska ortopedycznego, które zapewnia optymalne, prozdrowotne warunki do wypoczynku. Warto wprowadzić w życie Twojego psa kącika do odpoczynku i relaksu przeznaczonego wyłącznie dla niego od pierwszych chwil pobytu w nowym domu. Łatwiej wówczas nauczyć psa odpoczywać we wskazanym miejscu. Dodatkowo można wypracować pożądaną reakcję na komendę – na miejsce.

Drewniane ekskluzywne legowisko dla psa TORSTEN

TORSTEN to niezwykle komfortowe, ekskluzywne legowisko dla psa. W całości wykonane z litego drewna w klasycznym, ponadczasowym stylu.

Już od  270

Drewniane designerskie legowisko dla psa KENDAL

Legowisko dla psa KENDAL to mebel w modnym stylu art déco, który z uwagi na prostotę i harmonijne linie łatwo…

Już od  323

Minimalistyczne legowisko z litego drewna Terra

Subtelne, proste i wygodne legowisko dla psa z litego, dębowego drewna w stylu minimalistycznym.

Już od  303

Luksusowe drewniane legowisko dla psa MONTE

Niepowtarzalne legowisko dla psa MONTE to funkcjonalny mebel wykonany z litego dębu. Leżanka jest utrzymana w stylu Hampton, więc tchnie…

Już od  256

Legowisko kanapa dla psa na stelażu ARCANA

Solidna sofa dla psa w stylu Loft z drewna dębowego na metalowym stelażu

Już od  297

Nowoczesne posłanie legowisko dla psa TOSA

Drewniane legowisko na metalowych nogach dla dużych psów.

Już od  297

Jakość i ilość snu u psów - dlaczego jest taka ważna?

Nasi ulubieńcy to przysłowiowe śpiochy, do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebują nawet kilkunastu godzin na dobę (12-14 godzin). Psy mieszkające na wsi, pasterskie i stróżujące, z racji przebywania na zewnątrz domu i pracy którą wykonują, często sypiają mniej niż ich bracia mieszkający w mieście. W zależności od wieku, zapotrzebowanie na sen może ulegać zmianom. Szczeniaki i seniorzy to największe śpiochy. Cztery łapy lubią sypiać w miejscach pozbawionych silnych bodźców. Hałas, obecność obcych zwierząt, ludzi innych niż opiekunowie, nie pozwala im odpocząć i może prowadzić do ciągłego, wyczerpującego czuwania. Dobór odpowiedniego legowiska bardzo często pomaga w osiągnięciu prawidłowego dla psa odpoczynku dobowego. Możesz również spróbować zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia, a przed pójściem spać zafundować pupilowi wieczorny, wyciszający spacer. Psia bezsenność bywa sygnałem świadczącym o tym, że czworonóg może mieć problemy zdrowotne.

Czym grozi brak snu u psów?

Notoryczne niedobory snu u psów mogą powodować poważne zaburzenia psycho-fizyczne. Pies robi się nerwowy, często agresywny, kręci się w kółko, nie potrafi się spokojnie położyć i odpocząć. Niedostateczny senny relaks prowadzi również do apatii i zmęczenia. Może także dochodzić do autoagresji, zmian zachowania, nerwobóli spowodowanych ciągłym napięciem mięśni, zaburzeń odżywiania oraz wielu schorzeń natury fizycznej. Pamiętaj, że bezsenność może dotknąć również Twojego ulubieńca, cierpią na nią również zwierzęta. Problemy ze snem często są sygnałem, że psa coś boli, doznał urazu lub choruje (np. problemy z układem moczowym). Jeżeli pies nie śpi w nocy warto dowiedzieć się jaka jest tego przyczyna. Wygodne posłanie dla psa, gdzie pupil może bezpiecznie spać na swoim miejscu, w przypadku kłopotów zdrowotnych, może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. Konieczna będzie pomoc behawiorysty i weterynarza który podpowie jak pracować z psem lub zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Drewniane legowiska dla psa DogDeco. Sprawdź zalety legowiska dla psa z litego drewna.
Drewniane legowiska dla psa DogDeco
Mocne legowisko dla psa które wybrać? Drewniane legowisko z materacem ortopedycznym dla psa.
Mocne legowisko dla psa, które wybrać?