Co lepsze legowisko dla psa na podwyższeniu czy posłanie, materac na poziomie podłogi? Sprawdź co psy wybierają najczęściej i dlaczego?

Co lepsze legowisko dla psa na podwyższeniu czy posłanie, materac na poziomie podłogi? Sprawdź co psy wybierają najczęściej i dlaczego?
Legowisko dla psa na podwyższeniu czy materac na podłodze?
DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Legowisko dla psa na podwyższeniu czy materac na podłodze?

Psy w przeciwieństwie do zwierząt kopytnych nie potrafią spać na stojąco. Dlatego też, ważną kwestią dla każdego opiekuna czworonoga jest wybór odpowiedniego dla pupila legowiska. Dorosły pies przesypia około 12 – 14 godzin na dobę. Szczenię i psi seniorzy potrzebują nieco więcej czasu na skuteczną regenerację. Biorąc pod uwagę ilość czasu jaką spędzają nasi psi przyjaciele na odpoczynku warto zastanowić się nad stworzeniem idealnego, zapewniającego komfort, wygodnego łóżka dostosowanego do rozmiaru i upodobań pupila.

Dlaczego miejsce do spania i wybór legowiska dla psa jest taki ważny?

W 2014 roku przeprowadzono w Indiach badania nad wolno żyjącymi (bez kontroli człowieka) psiakami. Wynikało z nich, że ponad 50% swojego dnia spędzały na odpoczywaniu, relaksie, nicnierobieniu. 92% w ciągu dnia zajmowały im zachowania tzw. spokojne (leżenie, węszenie, kontakt z członkami stada). Ich dzienna, aktywność (duży wysiłek fizyczny) taka jak intensywna zabawa czy bieganie wyniosła zaledwie 8%.

Z analizy dr Amber Batson dotyczącej porównania ilości czasu przeznaczonego na odpoczynek jakie spędzają psy w domach i  te wolno żyjące wynika, że grupa żyjąca bezpośrednio z człowiekiem 50% dnia znajduje się w stanie pobudzenia, aktywności, a grupa bez opieki ludzi poświęca jedynie 8% na intensywny wysiłek. Co ciekawe w przeciwieństwie do swoich bezpańskich kolegów, psiaki pozostawione same w domu często nie potrafią efektywnie wypoczywać. Dlatego, tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa w kąciku odpoczynku Twojego psa i przytulnego, wygodnego legowiska w którym może odpocząć i zrelaksować się. 

Drewniane ekskluzywne legowisko dla psa TORSTEN

TORSTEN to niezwykle komfortowe, ekskluzywne legowisko dla psa. W całości wykonane z litego drewna w klasycznym, ponadczasowym stylu.

Już od  270

Drewniane designerskie legowisko dla psa KENDAL

Legowisko dla psa KENDAL to mebel w modnym stylu art déco, który z uwagi na prostotę i harmonijne linie łatwo…

Już od  323

Minimalistyczne legowisko z litego drewna Terra

Subtelne, proste i wygodne legowisko dla psa z litego, dębowego drewna w stylu minimalistycznym.

Już od  303

Luksusowe drewniane legowisko dla psa MONTE

Niepowtarzalne legowisko dla psa MONTE to funkcjonalny mebel wykonany z litego dębu. Leżanka jest utrzymana w stylu Hampton, więc tchnie…

Już od  256

Legowisko kanapa dla psa na stelażu ARCANA

Solidna sofa dla psa w stylu Loft z drewna dębowego na metalowym stelażu

Już od  297

Nowoczesne posłanie legowisko dla psa TOSA

Drewniane legowisko na metalowych nogach dla dużych psów.

Już od  297

Co lepsze legowisko dla psa na podwyższeniu czy posłanie, materac na poziomie podłogi?

W centrum dla bezdomnych psów, na kilkuset osobnikach, przeprowadzono eksperyment polegający na swobodnym wyborze rodzaju legowiska.  Pierwsze posłanie do wyboru w formie poduszki – materaca, drugie na podwyższeniu. Zdecydowana większość psiaków bez zastanowienia wybierała legowiska na podwyższeniu, nóżkach. Jeżeli dasz psu do wyboru łóżko czy fotel lub miękki materac leżący na podłodze, zapewne wybierze to co znajduje się na wyższym poziomie.

Dlaczego psy wybierają legowiska na podwyższeniu, nóżkach?

  1. Podwyższenie umożliwi Twojemu pupilowi zwiększenie pola obserwacji.
  2. Izolacja od zimnej lub gorącej podłogi.
  3. Szybsza możliwość identyfikacji zagrożenia.
  4. Ochrona przed przeciągami w legowiskach z zabudowanymi bokami.

Podsumowanie artykułu o legowiskach na podwyższeniu dla psów

Zdecydowana większość psiaków preferuje odpoczynek w posłaniach na podwyższeniu. To natura zwierzęcia i zalety związane ze skuteczniejszą obserwacją otoczenia determinują ich wybór. Warto wybrać legowisko które również gwarantuje odpowiedni rozmiar dostosowany do wielkości psa i uwzględnia osobnicze preferencje pieska.

Jeżeli jesteś opiekunem czworonoga z gęstym futrem, podszerstkiem wybierze on z pewnością chłodne kafle niż nowe legowisko z pokrowcem z futerkowej, ciepłej tkaniny. Pamiętaj że zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może powodować podwyższony poziom hormonu stresu.

Miękkie legowisko ortopedyczne na podwyższeniu z pianką memory lepiej ochroni stawy seniorów, a dla szczeniaka z predyspozycją do dysplazji (duże i olbrzymie rasy) stanie się doskonałą profilaktyką przed schorzeniami układu kostnego. Powierzchnia każdego posłania powinna być równa, a zdejmowany pokrowiec, który możesz często czyścić z sierści i wyprać w pralce, doceni każdy opiekun czworonoga. Poznaj wady i zalety legowisk dla psów i materaców.

Legowisko dla psa z chorymi stawami - jakie posłanie dla pieska? Łóżko czy drewniane legowisko z materacem ortopedycznym dla psa z dysplazją?
Legowisko dla psa z chorymi stawami – jakie posłanie dla pieska?
Legowisko dla psa czy materac, co lepsze? Najlepsze psie legowiska z drewna i metalu.
Legowisko dla psa czy materac, co lepsze?