Po co psu kennel? Bezpieczny kennel dla psa z zabudowanymi bokami i blatem czy klatka kennelowa otwarta? Sprawdź jaką klatkę wybrać dla pieska. Które klatki kennelowe dają poczucie bezpieczeństwa przebywającemu w zamknięciu psiakowi?


Po co psu kennel klatka?
Kennel dla psa w postaci klatki powstał w celu poprawienia dobrostanu wszystkich psów, szczególnie tych żyjących w warunkach miejskich. Klatka jest doskonałą pomocą w wychowaniu psa od szczeniaka po dorosłego psa czy psiego seniora. Praktycznie każdego osobnika psowatych w dowolnym wieku można przyzwyczaić do przebywania w klatce, ponieważ wiek zwierzęcia nie stanowi tutaj żadnej przeszkody.
Taka strefa przeznaczona wyłącznie dla czworonoga z zamykanymi drzwiczkami, to idealne, bezpieczne miejsce na posłanie, kojec. Zaciszny azyl spełnia potrzeby psa w zakresie wyciszenia, odpoczynku, schronienia przed inwazyjnymi zachowaniami ludzi, chroni przed bezpośrednim kontaktem ze stresującymi bodźcami. Przebywanie w zamkniętej klatce może być również źródłem przyjemności dla zwierzaka pod warunkiem, że w kennelu umieścisz ulubiony gryzak, smakołyki czy ukochaną zabawkę.
W celu czerpania przez czworonoga pełni przyjemności przebywania w kennelu, należy swojego psa przeprowadzić przez tak zwany trening klatkowy, ponieważ tylko w ten sposób, wejście do klatki najczęściej metalowej, i spokojne pozostawanie w niej, pozwoli na prawidłowe i korzystne dla zwierzaka wykorzystanie tego narzędzia. Czas przebywania psa w klatce należy stopniowo wydłużać zaczynając dosłownie od kilku minut. Dzięki odpowiedniemu wprowadzeniu czworonoga, psiak sam będzie chętnie wchodzić do klatki, a opiekun będzie mógł zamykać psa bez uszczerbku dla jego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Kennel dla psa zabudowany czy otwarty?
Klatki dla psa możemy podzielić na dwa rodzaje:
Klatka kennelowa otwarta
Klatka kennelowa zamknięta
Pies ma nieograniczoną swobodę obserwacji. Żadna z powierzchni nie jest zakryta: boki i sufit w formie stalowych, drewnianych czy plastikowych prętów, siatki lub przeźroczystej tkaniny.
Jedna, dwie lub wszystkie powierzchnie oprócz wejścia są zakryte. Ograniczają pole obserwacji i chronią od bodźców zewnętrznych.

Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.

Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem…

Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.

Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.

Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.

Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.
Bezpieczny kennel dla psa z zabudowanymi bokami i blatem czy klatka kennelowa otwarta?
Klatka kennelowa dla psa otwarta sprawdzi się w przypadku psów, które chcą być zawsze blisko swojego człowieka oraz szczeniąt. Psiaki którym brakuje pewności siebie, rasy stróżujące, osobniki biorące udział w wystawach psów chętniej skorzystają z takiej formy kennela.
Klatka kennelowa dla psa zamknięta na przykład z drewnianym blatem w formie sufitu, plecami z drewna lub płyty meblowej czy pełnymi bokami, oferuje większą izolację od otoczenia. Takie lokum wybiorą psy zalęknione, rasy myśliwskie, tropiące, starsze osobniki, psy zaprzęgowe (samojed, akita, siberian husky, alaskan malamute). Jest to także idealny kojec dla psów reaktywnych, osłonięte boki i sufit pozwala im się szybciej wyciszyć i skuteczniej odpoczywać.
Podstawowym kryterium wyboru klatki jest uważna obserwacja preferencji swojego psa. Tak naprawdę upodobania czworonoga są tutaj najważniejsze, ponieważ skuteczne przyzwyczajenie psa do klatki zależy przede wszystkim od spełnienia jego potrzeb.
Dog Deco
Sprawdź jaką klatkę wybrać dla pieska?
Jeżeli pies nie lubi metalicznych dźwięków, to należy wykluczyć wszystkie modele druciane. Pieski lubiące zaciszne miejsca typu norka dobrze poczują się w meblo klatkach z blatem zamiast sufitu. Jeżeli masz podopiecznego z temperamentem, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup solidnego mebla – klatki na metalowym stelażu. Klatka metalowo – drewniana o stalowych prętach powinna spełnić oczekiwania właścicieli ras TTB oraz dużych i olbrzymich czworonogów.
Materiałowa klatka odkryta lub z ograniczoną widocznością, to dobra opcja dla małych i średnich piesków. Jeśli pies lubi mieć wszystko w zasięgu wzroku i pod kontrolą, to kupujemy klatkę otwartą, która mu to umożliwi.
Kennel dla psa podstawy użytkowania
Podstawą sukcesu klatki kennel jest stopniowe przyzwyczajanie twojego psa do spędzania czasu wewnątrz klatki. Odpowiednio przeprowadzona praca z psami czyli trening adaptacyjny psów dorosłych i szczeniaków w klatce, przyniesie korzyści nie tylko zwierzętom, ale i właścicielom. Rozmiar klatki dostosowany do wielkości pupila – zapewnij odpowiednią ilość miejsca, tak aby mógł w niej swobodnie stanąć i się obrócić. Pamiętaj o dostępie do wody podczas zamykania psa w klatce. Nie baw się z pieskiem przebywającym w klatce, to jest strefa snu, wypoczynku i wyciszenia, a nie ekscytacji. Przed pobytem w klatce należy spełnić podstawowe potrzeby psa (potrzeby fizjologiczne i społeczne, węszenie, aktywność fizyczna).
Przyzwyczajanie psa wymaga czasu i cierpliwości. Możemy zamykać klatkę tylko w przypadku, kiedy pobyt psiaka w klatce otwartej jest niewymuszony, a pupil traktuje ją jako swoje legowisko i naturalne miejsce do odpoczynku. Kennel klatka jest doskonałą pomocą podczas nauki komendy na miejsce. Pamiętaj o wyuczeniu komendy zwalniającej z zostawania w klatce. Klatka ma być dla psa bezpiecznym miejscem, dlatego zwróć uwagę na jakość wykonania i materiał z jakiego powstała. Potraktuj kennel jako bezpieczny kojec, posłanie dla pupila z wygodnym materacem i gryzakami dla zabicia czasu podczas Twojej nieobecności. Solidny zamek nie pozwoli wydostać się z klatki Twojemu pupilowi. Aby właściwie korzystać z klatki nie zmuszaj psa do wejścia, pozostaw drzwiczki otwarte kiedy jesteś w domu, nie karaj zamknięciem w klatce.
Podsumowanie artykułu: Kennel dla psa zabudowany czy otwarty?
Klatka dla psa umożliwiająca nieograniczone pole obserwacji, zwana otwartą, sprawia, że pies nie traci kontaktu z opiekunami i otoczeniem. Umożliwia kontrolowanie całej przestrzeni wokół, ale może również przeszkadzać w osiągnięciu pełnego spokoju przez czworonoga. Psiaki towarzyskie, otwarte, biorące udział w konkursach i wystawach oraz szczeniaki odnajdą się w takiej opcji doskonale. Kennele bez ograniczających widoczność ścian i sufitu, wykonane najczęściej z tkaniny, plastiku czy siatki metalowej sprawdzą się dla małych i średnich przedstawicieli psowatych. Często jednak okazują się nietrwałe, szczególnie w przypadku szczeniaczków uwielbiających podgryzanie.
Klatka z solidnym blatem, na przykład dębowym, zamiast sufitu, osłoniętym tyłem (ochrona ściany przed zabrudzeniem) czy bokami, zwana zamkniętą, jest polecana przede wszystkim średnim, dużym i olbrzymim rasom oraz silnym, masywnym psiakom. Połączenie wytrzymałej stali i drewna chroni mienie opiekuna przed zniszczeniem, a psu daje bezpieczne, stabilne miejsce do odpoczynku i relaksu. Taką wersję klatki kennel polubią psy lękliwe, niepewne, psi seniorzy, rasy myśliwskie i osobniki które wolą osłonięte, zakryte miejsca od otwartych przestrzeni.