Jak wybrać najlepszą klatkę kennelową dla dużego psa? Klatka dla psa XL, XXL jakie wymiary? Bezpieczny kennel – klatka dla dużych psów.

Klatka kennelowa dla dużego psa – jaką wybrać?
Kennel dla dużego pupila różni się od klatki dla małego psa nie tylko wymiarami. Psie legowisko w bezpiecznej klatce dużych rozmiarów powinno być zaopatrzone w solidną konstrukcję, zamknięcie i najlepiej stalowe drzwiczki. Sprawdź wady i zalety klatek kennelowych i zdecyduj czy warto zapewnić psu prywatną strefę wyciszenia w Twoim domu.
Czym jest klatka kennelowa dla małych i dużych psów?
Domowy kojec jest rodzajem bezpiecznego, zacisznego azylu zarezerwowanego wyłącznie dla czworonoga. Tam może czuć się bezpiecznie, dowolnie zmieniać pozycję, swobodnie wchodzić, leżeć i spać. Ponieważ jest to strefa wypoczynku, to nie inicjujemy w kennelu dla psa żadnych zabaw powodujących ekscytację. Pilnujemy utrzymania w czystości, aby miejsce odpoczynku Twojego czworonożnego przyjaciela zachęcało do przebywania w klatce. Skojarzenia z czymś przyjemnym budujemy za pomocą karmy, gryzaków naturalnych, konga, czy gumowych kości do gryzienia. Przysmaki, zabawki, wygodny materac sprawią, że pies pokocha swoje legowisko. Niektóre klatki z uchwytem do przenoszenia mogą być również transporterem na czas przewozu zwierzaka. Często opiekunowie stosują dwie klatki: jedną meblową – stacjonarną, drugą na przykład drucianą, aby bezpiecznie przewozić swojego psiaka w samochodzie.
Jednak podstawową funkcją klatki kennelowej dla psa jest stworzenie stacjonarnego azylu, idealnego miejsca, mniejszej przestrzeni w naszych domach do relaksu i wyciszenia. Aby z sukcesem przyzwyczaić pieska do klatki należy przeprowadzić trening klatkowy.
Klatka dla psa XL, XXL jakie wymiary?
Każdy psiak jest inny, suczki z reguły są mniejsze od samców, dlatego też aby dobrać optymalne wymiary klatki warto przed zakupem zmierzyć swojego pieska.
Idealne rozwiązanie zapewnia zmierzenie długości pupila od nosa do nasady ogona i dodanie 30 – 40 cm. W takiej przestrzeni pies może swobodnie leżeć i wyciągnąć łapki. Wchodzenie i wychodzenie powinno się odbywać w taki sposób, aby psiak nie musiał się schylać. Psi seniorzy i psy cierpiące na choroby stawów czy układu kostnego docenią takie rozwiązanie, ponieważ dodatkowy wysiłek może powodować dyskomfort, a nawet ból. Dlatego też, zmierz wysokość zwierzaka od podłogi po czubek głowy i dodaj 10 – 15 cm zapasu. Tak uzyskasz optymalną wysokość idealnej klatki kennelowej. Głębokość zapewniająca bezpieczeństwo i wygodę powinna zagwarantować psu możliwość obrócenia się, zmiany pozycji i leżenia na boku z wyciągniętymi łapami. Zmierz ułożonego na boku psa od głowy po koniec łapek – to będzie głębokość Twojego kennela. W przypadku psów z krótkimi łapkami możesz do wymiaru dodać kilka centymetrów.
Poniżej znajdziesz wybór wewnętrznych rozmiarów klatek najczęściej kupowanych przez właścicieli masywnych czterech łap:
XL – długość 116 x gł. 69 x wys. 82 cm.
XXL – długość 136 x gł. 82 x wys. 92 cm.
Dla psów ras olbrzymich (brohomler, bernardyn, mastif angielski, landseer, chart rosyjski) sprawdzi się XXL. Swojego czworonożnego przyjaciela nieco mniejszych gabarytów (owczarek niemiecki, amstaf, labrador, rottweiler) zadowoli rozmiar XL.
Bezpieczna duża klatka, kennel metalowy dla dużych psów
Chcąc zapewnić bezpieczne miejsce, prywatne schronienie dla podopiecznego, właściciele psów mogą wybrać model metalowej klatki z drewnianym blatem. Taka komoda dla psa, może dodatkowo zawierać zamykaną szafkę, szuflady czy otwarte półki do przechowywania psich akcesoriów. Często taki kennenelowy mebel pełni dodatkową funkcję szafki RTV. Swobodnie zmieści się w niej pies, jego wyjmowane legowisko – materac, zabawki, miska z wodą. Taka klatka zapewnia nie tylko wygodne, komfortowe miejsce odpoczynku Twojego psa, jest równocześnie idealnym rozwiązaniem dla właścicieli ceniących dobry design i funkcjonalność. Ponieważ pies czuje się komfortowo w pobliżu swoich opiekunów, zamykany w klatce przypominającej budę z możliwością obserwacji otoczenia, będzie mógł poczuć się bezpiecznie i wyciszyć emocje.


Dla szczeniąt idealnym wyborem są klatki nieco większe od ich aktualnego rozmiaru. Kupowanie klatki kennelowej o rozmiarze dorosłego psa często u młodych zwierząt wywołuje lęk. Brak kameralnej przestrzeni przytłacza szczeniaka, powoduje dyskomfort i niechęć do przebywania w klatce metalowej, plastikowej czy tekstylnej.
Podsumowanie
Klatkę kennelową dla dużego psa nietrudno znaleźć w różnych rozmiarach. Powinna być na tyle duża aby psiak nie schylał głowy podczas wchodzenia, swobodnie wykonał obrót i mógł się ułożyć w ulubionej przez siebie pozycji. Łapy i ogon powinny znajdować się w przestrzeni klatki. Warto wybrać klatkę w której pies poczuje się pewnie: zabudowany blatem sufit lub boczne ściany z wygodnym posłaniem – materacem ortopedycznym. Stabilna konstrukcja, brak ostrych krawędzi, dźwięków (druciane klatki często je wydają podczas nacisku) oraz odpowiednie usytuowanie – to podstawa, szczególnie dla lękliwych osobników. Spełnienie tych warunków sprawi, że pies czuje się bezpiecznie w swojej klatce. Pamiętajmy o wodzie, tak aby psiak miał do niej swobodny dostęp oraz o ulubionych gryzakach, które umilą czas oczekiwania na nasz powrót.
Dla masywnych psów warto użyć solidniejszej konstrukcji z prętów stalowych i mocnego zamka. Chcąc zapewnić swoim pupilom komfort użytkowania, należy stopniowo przyzwyczaić psa do klatki, która nigdy nie powinna być formą kary dla psa. Warto dobrać klatkę do aktualnych gabarytów zwierzęcia. Zakup klatki dla szczeniaka o rozmiarze dorosłego osobnika mija się z celem i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli nie jesteś pewien czy metalowa klatka kennelowa ma odpowiedni rozmiar, warto przed zakupem skonsultować się z producentem. Zamykaj psa w klatce dopiero po poprawnie przeprowadzonym treningu. W razie potrzeby skonsultuj się z behawiorystą.

