Kiedy zamykać psa w klatce kennelowej? Klatka dla psa – czy dla każdego czworonoga? Kiedy nie wolno zamykać psa w klatce kennel? Sprawdź czy dobrze używasz kennel klatki?

Kiedy zamykać psa w klatce kennelowej?
Kiedy zamykać psa w klatce kennelowej?
DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Kiedy zamykać psa w klatce kennelowej?

Klatka kennelowa dla psa jest potrzebnym i pożądanym rodzajem wydzielonej, odizolowanej przestrzeni dostępnej wyłącznie dla czworonoga.  Zarówno szczeniaki, dorosłe psy i psi seniorzy traktują to miejsce jako naturalne schronienie, ponieważ przebywanie w klatce pozwala im się wyciszyć, jest ich bezpieczną strefą z zamykanymi drzwiczkami. Kennel z posłaniem wewnątrz i miską pełną wody sprawia, że możesz zostawić psa w bezpiecznym azylu podczas Twojej nieobecności. Właściciele psów często korzystają z tej opcji przede wszystkim z uwagi na dobro pieska. Dodatkowym bonusem jest brak możliwości dewastacji przez psa mebli i sprzętów. Klatka pomaga w przezwyciężeniu lęku separacyjnego u psów. Świadomy opiekun czworonoga zdaje sobie sprawę, że kennel to nie więzienie, a wydzielony, bezpieczny kojec z wygodnym legowiskiem, sprzyjający odprężeniu, obniżeniu poziomu emocji i lęku.

Nie każdy zamknięty w klatce psiak może poczuć się komfortowo. Są pewne przeciwwskazania, ograniczenia co do stosowania tego narzędzia. 

Kiedy bezpiecznie możesz zamykać psa w klatce kennelowej?

 1. Najpierw spróbuj dobrać rozmiar klatki dostosowany do wielkości, temperamentu i upodobań pieska. Zbyt małe lub zbyt duże lokum nie jest dla psa bezpiecznym schronieniem.
 2. Poprawnie przeprowadzony i wdrożony trening klatkowy. Najpierw należy oswoić z nowym meblem, potem nauczyć pupila wchodzić do klatki. Kolejny krok – przyzwyczaić psa do klatki. Kiedy zakończysz z sukcesem wcześniejsze etapy możesz próbować, stopniowo wydłużając czas, zamknąć drzwiczki klatki.
 3. Trzymanie psa zamkniętego w klatce może mieć miejsce wyłącznie po zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb, czyli po dłuższym, intensywnym spacerze.
 4. Duża część czworonogów woli zamkniętą niż otwartą klatkę podczas burzy, hucznych imprez z fajerwerkami, remontu, odgłosów silnego wiatru czy innych drażniących, głośnych dźwięków.
 5. Klatka może pomóc podczas transportu psa. Zacznij stopniowo przyzwyczajać swojego pupila do samochodu i obecności kennela. Uczymy psa korzystania z klatki najpierw w domu, następnie przenosimy wypracowany schemat do  samochodu. W taki sposób bezpiecznie, zamykając drzwi klatki, przetransportujesz swoje cztery łapki.
 6. Trening klatkowy pozwoli zostawić psa w zamkniętej klatce, w dowolnym miejscu, na przykład w hotelowym pokoju  podczas wspólnych wyjazdów. Pies czuje się bezpieczny w swoim lokum, a my mamy pewność, że nie zniszczy cudzego mienia. 
 7. Nauka czystości u szczeniaków przebiegnie szybciej jeżeli wprowadzisz klatkę. Psowate nie lubią załatwiać czynności fizjologicznych w swoim kojcu, legowisku. Zakup klatki dla szczeniaka chroni przed urazami spowodowanymi gryzieniem twardych przedmiotów lub kontaktem z urządzeniami i kablami pod napięciem. Pomoże też nauczyć psa załatwiania na zewnątrz.
 8. Klatka pomaga wyciszyć emocje przed zawodami, konkursami, wystawami. Zamykanie w niej psa przed wydarzeniem pozwala mu na się uspokoić, zabezpiecza również przed niepożądanym kontaktem z innymi osobnikami.
 9. Izolacja psa od bodźca wywołującego lęk. Tak ochronisz pieska, który unika kontaktu. Wizyta dzieci czy obcych w domu może być stresująca dla psa i spowodować trudne do przewidzenia zachowania.
 10. Podczas choroby, po zabiegach, w trakcie cieczki. Kiedy przyzwyczaisz psa do przebywania w klatce, możesz ją wykorzystać w podobnych przypadkach.
 11. Ponieważ większość psów lubi spać w klatce, warto mu tam stworzyć przytulną część z legowiskiem. Wrzucamy do klatki zabawki, ulubiony gryzak, kocyk i stawiamy miskę z wodą.
 12. W kwestii bezpieczeństwa ważnym aspektem jest solidne zabezpieczenie przed wyjściem z klatki odpowiednim zamkiem.
 13. Pies może przebywać w klatce ograniczoną ilość godzin. Szacuje się, że stosowanie klatki, przy założeniu że dorosły, zdrowy pies zostaje przez cały czas w kennelu, powinno wynosić maksymalnie do 6 godzin. 

Kiedy nie wolno zamykać psa w klatce kennelowej

 1. Możesz prawidłowo korzystać z klatki dopiero wtedy, kiedy nauczysz psa poprzez trening klatkowy, właściwego w niej zachowania. To, że pies wejdzie dobrowolnie do kennela, nie oznacza, że możesz go bezpiecznie zostawić w zamknięciu.
 2. Z pewnością klatka nie może być karą za przewinienia psa. Klatkę należy traktować jako prywatną, niezagrożoną agresywną ingerencją człowieka przestrzeń, przeznaczoną wyłącznie dla czworonoga.
 3. Pies powinien mieć zapewnioną wystarczającą ilość miejsca na obrót, leżenie i swobodne wchodzenie bez schylania głowy oraz swobodny dostęp do wody. Za ciasne wnętrze prowadzi do schorzeń stawów i układu kostnego, zaburza także funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
 4. Psiaki mocno skrzywdzone, po traumatycznych przeżyciach, maltretowane i krzywdzone przez człowieka w kojcach czy budach mogą wymagać pomocy behawiorysty przy wprowadzeniu klatki. Budowanie pozytywnych skojarzeń z nowym lokum często przerasta niedoświadczonych opiekunów.
 5. Zmuszanie psa aby wszedł do klatki, pozostawanie w klatce za karę, wyciąganie siłą jest niedopuszczalne. Odbieranie psu bezpieczeństwa przebywania w swoim azylu, skutkuje zachowaniami lękowymi, agresywnymi, utratą pewności siebie i utratą zaufania do opiekuna.
 6. Podczas wizyty obcego psa nie wolno trzymać swojego czworonoga pod kluczem. Ograniczenie kojcem czy klatką możliwości odwrotu, ucieczki, brak możliwości rezygnacji z bezpośredniego kontaktu najprawdopodobniej sprowokuje zachowania agresywne w stosunku do obcego psa. Psiaki poznajemy na neutralnym gruncie, gdzie każdy pies swobodnie może wybrać czy chce lub nie nawiązać kontakt z drugim osobnikiem. 
 7. Pies w kennelu to nie zabawka. Kojec dla psa czy klatka to rzecz święta. Jeśli mamy w domu małe dzieci, to drażnienie zwierzęcia będącego w kennelu, zaczepianie, krzyczenie na psa, głaskanie, trzaskanie drzwiczkami, odbieranie zabawek, wchodzenie do jego przestrzeni jest niedopuszczalne i niebezpieczne. 

Podsumowanie - czyli co musisz wiedzieć o klatce kennelowej Twojego psa:

Klatka została stworzona dla psów i spełnia ich naturalną potrzebę do posiadania bezpiecznego schronienia. W życiu psa klatka pomaga wypuścić w sposób naturalny nadmiar emocji, dzięki czemu pies może się wyciszyć, odpocząć i zachować zdrowy sen. Zalety klatki i pomoc podczas wychowywania i przepracowania deficytów czworonoga są nieocenione.

Zanim pies zacznie w sposób właściwy korzystać ze swojego lokum w nowym domu przeprowadź trening klatkowy. Nie każdy psiak od razu zaakceptuje i polubi przebywanie w klatce pod kluczem. W niektórych przypadkach, szczególnie zwierzaków maltretowanych w kojcach czy budach, będą wymagały odpowiedniego traktowania pod okiem doświadczonego behawiorysty. 

Zanim zamkniesz swojego przyjaciela, upewnij się że rozmiar klatki jest dla niego odpowiedni. Korzystaj z tego narzędzia nie dłużej niż 6 godzin dziennie, używaj podczas transportu i wspólnych wyjazdów. Stosuj w celu: wyciszenia, odizolowania psa od bodźców wywołujących lęk, ekscytację, ochrony przed nieodpowiednim zachowaniem człowieka oraz podczas nauki komend czy nauki czystości. Zabezpiecz swojego przyjaciela w chorobie, przed urazami po zabiegu weterynaryjnym i w czasie cieczki, ciąży, opieki nad szczeniakami.

Możesz psa zamykać pod warunkiem uprzedniego zaspokojenia jego potrzeb (spacer, aktywność fizyczna, węszenie, potrzeby fizjologiczne). Pozostawienie pieska w klatce na noc, na 8 godzin, jest możliwe. Wymaga przeprowadzenia treningu klatkowego i stopniowego zwiększania czasu nocnego odpoczynku. Umieść klatkę w miejscu spokojnym z możliwością obserwacji domowników i dostępem do wody. 

Klatka kennelowa dla dużego psa Shalter rozmiar XL, XXL. Kennel dla amstaffa.
Klatka kennelowa dla dużego psa – jaką wybrać?
Kennel dla psa zabudowany czy otwarty? Rodzaje klatek dla psów. Po co psu kennel klatka?
Kennel dla psa zabudowany czy otwarty?