Kiedy zamykać psa w klatce kennelowej? Klatka dla psa – czy dla każdego czworonoga? Kiedy nie wolno zamykać psa w klatce kennel? Sprawdź czy dobrze używasz kennel klatki?


Kiedy zamykać psa w klatce kennelowej?
Klatka kennelowa dla psa jest potrzebnym i pożądanym rodzajem wydzielonej, odizolowanej przestrzeni dostępnej wyłącznie dla czworonoga. Zarówno szczeniaki, dorosłe psy i psi seniorzy traktują to miejsce jako naturalne schronienie, ponieważ przebywanie w klatce pozwala im się wyciszyć, jest ich bezpieczną strefą z zamykanymi drzwiczkami. Kennel z posłaniem wewnątrz i miską pełną wody sprawia, że możesz zostawić psa w bezpiecznym azylu podczas Twojej nieobecności. Właściciele psów często korzystają z tej opcji przede wszystkim z uwagi na dobro pieska. Dodatkowym bonusem jest brak możliwości dewastacji przez psa mebli i sprzętów. Klatka pomaga w przezwyciężeniu lęku separacyjnego u psów. Świadomy opiekun czworonoga zdaje sobie sprawę, że kennel to nie więzienie, a wydzielony, bezpieczny kojec z wygodnym legowiskiem, sprzyjający odprężeniu, obniżeniu poziomu emocji i lęku.
Nie każdy zamknięty w klatce psiak może poczuć się komfortowo. Są pewne przeciwwskazania, ograniczenia co do stosowania tego narzędzia.
Kiedy bezpiecznie możesz zamykać psa w klatce kennelowej?
- Najpierw spróbuj dobrać rozmiar klatki dostosowany do wielkości, temperamentu i upodobań pieska. Zbyt małe lub zbyt duże lokum nie jest dla psa bezpiecznym schronieniem.
- Poprawnie przeprowadzony i wdrożony trening klatkowy. Najpierw należy oswoić z nowym meblem, potem nauczyć pupila wchodzić do klatki. Kolejny krok – przyzwyczaić psa do klatki. Kiedy zakończysz z sukcesem wcześniejsze etapy możesz próbować, stopniowo wydłużając czas, zamknąć drzwiczki klatki.
- Trzymanie psa zamkniętego w klatce może mieć miejsce wyłącznie po zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb, czyli po dłuższym, intensywnym spacerze.
- Duża część czworonogów woli zamkniętą niż otwartą klatkę podczas burzy, hucznych imprez z fajerwerkami, remontu, odgłosów silnego wiatru czy innych drażniących, głośnych dźwięków.
- Klatka może pomóc podczas transportu psa. Zacznij stopniowo przyzwyczajać swojego pupila do samochodu i obecności kennela. Uczymy psa korzystania z klatki najpierw w domu, następnie przenosimy wypracowany schemat do samochodu. W taki sposób bezpiecznie, zamykając drzwi klatki, przetransportujesz swoje cztery łapki.
- Trening klatkowy pozwoli zostawić psa w zamkniętej klatce, w dowolnym miejscu, na przykład w hotelowym pokoju podczas wspólnych wyjazdów. Pies czuje się bezpieczny w swoim lokum, a my mamy pewność, że nie zniszczy cudzego mienia.
- Nauka czystości u szczeniaków przebiegnie szybciej jeżeli wprowadzisz klatkę. Psowate nie lubią załatwiać czynności fizjologicznych w swoim kojcu, legowisku. Zakup klatki dla szczeniaka chroni przed urazami spowodowanymi gryzieniem twardych przedmiotów lub kontaktem z urządzeniami i kablami pod napięciem. Pomoże też nauczyć psa załatwiania na zewnątrz.
- Klatka pomaga wyciszyć emocje przed zawodami, konkursami, wystawami. Zamykanie w niej psa przed wydarzeniem pozwala mu na się uspokoić, zabezpiecza również przed niepożądanym kontaktem z innymi osobnikami.
- Izolacja psa od bodźca wywołującego lęk. Tak ochronisz pieska, który unika kontaktu. Wizyta dzieci czy obcych w domu może być stresująca dla psa i spowodować trudne do przewidzenia zachowania.
- Podczas choroby, po zabiegach, w trakcie cieczki. Kiedy przyzwyczaisz psa do przebywania w klatce, możesz ją wykorzystać w podobnych przypadkach.
- Ponieważ większość psów lubi spać w klatce, warto mu tam stworzyć przytulną część z legowiskiem. Wrzucamy do klatki zabawki, ulubiony gryzak, kocyk i stawiamy miskę z wodą.
- W kwestii bezpieczeństwa ważnym aspektem jest solidne zabezpieczenie przed wyjściem z klatki odpowiednim zamkiem.
- Pies może przebywać w klatce ograniczoną ilość godzin. Szacuje się, że stosowanie klatki, przy założeniu że dorosły, zdrowy pies zostaje przez cały czas w kennelu, powinno wynosić maksymalnie do 6 godzin.
-
Drewniana mebloklatka dla psa FAIRY z toczonymi nogami i przesuwanymi drzwiami
Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.
-
Ekskluzywna klatka kennelowa drewniana z szufladami CANNON
Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem ras małych i średnich.
-
Mebloklatka dla psa ICON z litego drewna z szafką
Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.
-
Wytrzymała metalowa mebloklatka kennelowa dla psa KEEPER z litym dębowym blatem i szafką
Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.
-
Klatka dla psa do domu HARBOR z szafką w stylu Loft.
Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.
-
Meblo klatka dla psa SHALTER z dębowym blatem i półkami. Styl loftowy.
Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.
Kiedy nie wolno zamykać psa w klatce kennelowej
- Możesz prawidłowo korzystać z klatki dopiero wtedy, kiedy nauczysz psa poprzez trening klatkowy, właściwego w niej zachowania. To, że pies wejdzie dobrowolnie do kennela, nie oznacza, że możesz go bezpiecznie zostawić w zamknięciu.
- Z pewnością klatka nie może być karą za przewinienia psa. Klatkę należy traktować jako prywatną, niezagrożoną agresywną ingerencją człowieka przestrzeń, przeznaczoną wyłącznie dla czworonoga.
- Pies powinien mieć zapewnioną wystarczającą ilość miejsca na obrót, leżenie i swobodne wchodzenie bez schylania głowy oraz swobodny dostęp do wody. Za ciasne wnętrze prowadzi do schorzeń stawów i układu kostnego, zaburza także funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
- Psiaki mocno skrzywdzone, po traumatycznych przeżyciach, maltretowane i krzywdzone przez człowieka w kojcach czy budach mogą wymagać pomocy behawiorysty przy wprowadzeniu klatki. Budowanie pozytywnych skojarzeń z nowym lokum często przerasta niedoświadczonych opiekunów.
- Zmuszanie psa aby wszedł do klatki, pozostawanie w klatce za karę, wyciąganie siłą jest niedopuszczalne. Odbieranie psu bezpieczeństwa przebywania w swoim azylu, skutkuje zachowaniami lękowymi, agresywnymi, utratą pewności siebie i utratą zaufania do opiekuna.
- Podczas wizyty obcego psa nie wolno trzymać swojego czworonoga pod kluczem. Ograniczenie kojcem czy klatką możliwości odwrotu, ucieczki, brak możliwości rezygnacji z bezpośredniego kontaktu najprawdopodobniej sprowokuje zachowania agresywne w stosunku do obcego psa. Psiaki poznajemy na neutralnym gruncie, gdzie każdy pies swobodnie może wybrać czy chce lub nie nawiązać kontakt z drugim osobnikiem.
- Pies w kennelu to nie zabawka. Kojec dla psa czy klatka to rzecz święta. Jeśli mamy w domu małe dzieci, to drażnienie zwierzęcia będącego w kennelu, zaczepianie, krzyczenie na psa, głaskanie, trzaskanie drzwiczkami, odbieranie zabawek, wchodzenie do jego przestrzeni jest niedopuszczalne i niebezpieczne.
Podsumowanie - czyli co musisz wiedzieć o klatce kennelowej Twojego psa:
Klatka została stworzona dla psów i spełnia ich naturalną potrzebę do posiadania bezpiecznego schronienia. W życiu psa klatka pomaga wypuścić w sposób naturalny nadmiar emocji, dzięki czemu pies może się wyciszyć, odpocząć i zachować zdrowy sen. Zalety klatki i pomoc podczas wychowywania i przepracowania deficytów czworonoga są nieocenione.
Zanim pies zacznie w sposób właściwy korzystać ze swojego lokum w nowym domu przeprowadź trening klatkowy. Nie każdy psiak od razu zaakceptuje i polubi przebywanie w klatce pod kluczem. W niektórych przypadkach, szczególnie zwierzaków maltretowanych w kojcach czy budach, będą wymagały odpowiedniego traktowania pod okiem doświadczonego behawiorysty.
Zanim zamkniesz swojego przyjaciela, upewnij się że rozmiar klatki jest dla niego odpowiedni. Korzystaj z tego narzędzia nie dłużej niż 6 godzin dziennie, używaj podczas transportu i wspólnych wyjazdów. Stosuj w celu: wyciszenia, odizolowania psa od bodźców wywołujących lęk, ekscytację, ochrony przed nieodpowiednim zachowaniem człowieka oraz podczas nauki komend czy nauki czystości. Zabezpiecz swojego przyjaciela w chorobie, przed urazami po zabiegu weterynaryjnym i w czasie cieczki, ciąży, opieki nad szczeniakami.
Możesz psa zamykać pod warunkiem uprzedniego zaspokojenia jego potrzeb (spacer, aktywność fizyczna, węszenie, potrzeby fizjologiczne). Pozostawienie pieska w klatce na noc, na 8 godzin, jest możliwe. Wymaga przeprowadzenia treningu klatkowego i stopniowego zwiększania czasu nocnego odpoczynku. Umieść klatkę w miejscu spokojnym z możliwością obserwacji domowników i dostępem do wody.