Klatka kennelowa dla psa z lękiem separacyjnym. Objawy lęku separacyjnego u psów. Czy lęk separacyjny mija? Klatka kennelowa a lęk separacyjny. Predyspozycje do lęku separacyjnego.

DogDeco logo Instagram

Kiedy nareszcie Twój wymarzony pies przekroczył próg swojego nowego domu, a Ty całym sercem pokochałaś te cztery łapy i wiecznie merdający ogon okazuje się, że nie wszystko jest tak, jak miało być. Podczas nieobecności pies wyje, piszczy, drapie w drzwi, szczeka godzinami, a sąsiedzi już przestali Ci mówić “dzień dobry”. Skargi na zachowanie psa nie mają końca, a Ty już sam nie wiesz, jak bronić pupila przed wymownymi spojrzeniami, niechęcią sąsiadów i skargami na jego nieustanną wokalizację. Zanim ogarnie Cię złość, frustracja i zniechęcenie sprawdź, czy zwierzak na pewno cierpi na lęk separacyjny.

Klatka kennelowa dla psa z lękiem separacyjnym. Objawy lęku separacyjnego u psów. Czy lęk separacyjny mija?
Klatka kennelowa dla psa z lękiem separacyjnym. Objawy lęku separacyjnego u psów. Czy lęk separacyjny mija?

Objawy lęku separacyjnego u psów:

  1. Szczekanie, wycie, piszczenie — kiedy pies zostaje sam.
  2. Próby ucieczki: forsowanie drzwi, drapanie, podgryzanie, kopanie.
  3. Niszczenie przedmiotów-wybranych, nasyconych Twoim zapachem lub przypadkowych.
  4. Załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu pomimo faktu zachowania czystości na co dzień.
  5. Apatia, brak reakcji na ulubione zabawki.
  6. Rezygnacja z jedzenia karmy, przysmaków.
  7. Nadaktywność objawiająca się ciągłym chodzeniem w kółko.
  8. Nadmierne wydzielanie śliny.
  9. Psy często mogą godzinami dyszeć.
  10. Próby samookaleczenia: podgryzanie ogona, wygryzanie sierści.
  11. Uporczywe lizanie łapek.
  12. Spędzanie całego czasu Twojej nieobecności pod drzwiami wejściowymi czy w oknie.

Jeżeli zaobserwujesz u swojego psa jeden lub kilka z powyższych objawów lęku separacyjnego, istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twój psi przyjaciel cierpi z powodu pozostawiania go samego w domu. W takim przypadku należy reagować jak najszybciej, aby nie pogłębiać stresu związanego z rozstaniem. Nasza nieobecność powodująca lęk separacyjny czworonoga mocno uderza w zdrowie każdego psiaka. Dlatego też wczesne rozpoznanie problemu i odwrażliwianie psa warto zacząć na jak najwcześniejszym etapie. Z powodu lęku niewątpliwie cierpi nie tylko psiak czy szczeniak, ale również właściciel. Jego rosnąca frustracja spowodowana zachowaniem ukochanych czterech łapek przenosi się także na psa, który nie rozumie, dlaczego jego Pan jest ciągle zdenerwowany po przyjściu do domu? W niektórych bardziej skomplikowanych przypadkach konieczna będzie pomoc behawiorysty, który podpowie, jak pracować z psem.

Klatka kennelowa dla psa z lękiem separacyjnym jest jednym z elementów odwrażliwiania, który warto wykorzystać.

Czy mój pies ma lęk separacyjny?

Jeżeli zachowanie psa odbiega od przytoczonych wyżej objawów lęku separacyjnego, to nie znaczy, że ten problem go nie dotyczy. Zwierzęta mogą sobie w różnorodny sposób radzić z zostawianiem samemu i stresem z tym związanym. Czasami objawy nie przypominają standardowych np. mogą wystąpić reakcje skórne przypominające alergię, nadmierne wypadanie sierści czy próby ataku w stosunku do drugiego psa-domownika.

Z drugiej strony podobne zachowania mogą prezentować psiaki, które nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb oraz cierpiące na różnego rodzaju schorzenia.

Jeżeli jesteś pewien diagnozy, to klatka kennelowa dla psa z lękiem separacyjnym może okazać się strzałem w dziesiątkę. Polecana jest również dla psiaków lękliwych oraz mało pewnych siebie.

Jeśli:

  • spacery są zbyt krótkie lub mało intensywne (bieganie, zabawa),
  • brakuje regularnego trybu dnia (stałe godziny spacerów, posiłków, czasu na zabawę),
  • nie zostały nauczone odpoczywać,
  • potrzeba węszenia nie została zaspokojona,
  • mają za mało wysiłku umysłowego ( np. nauka komend, eksploracja nowych terenów, wprowadzanie zabawek edukacyjnych),
  • są chore, a ich zachowanie jest np. odpowiedzią na ból,
  • są wrażliwe na niektóre dźwięki wywołujące u nich lęk,

to reakcją psów może przypominać objawy lęku separacyjnego.

Czy lęk separacyjny mija?

Niestety, nic samo nie przejdzie, a problem z zostawaniem samemu nie zniknie. Może co najwyżej się nasilić. Naszemu pupilowi będzie potrzebna pomoc i mądre, konsekwentne postępowanie. W niektórych przypadkach pomocne będzie wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Jedynie praca z psem, wprowadzenie zasad, rytmu dnia i rytuałów oraz nauka wyciszenia pomoże nauczyć psa radzić sobie z lękiem separacyjnym. Warunkiem niezbędnym w celu uzyskania poprawy zachowania, a w końcowym rezultacie eliminacji lęku — jest konsekwentne postępowanie. Walka z lękiem nie zawsze jest łatwa, a początki czasami bywają trudne. Jeżeli decydujesz się pomóc psu, nie zrażaj się w połowie drogi! Efekty przyjdą, czasami tylko trzeba na nie trochę dłużej poczekać.

Klatka kennelowa a lęk separacyjny?

W przypadku lęku spowodowanego brakiem bliskości człowieka możesz wspomóc się wprowadzeniem klatki kennelowej. Efektem, jaki uzyskasz po wprowadzeniu tego narzędzia, będzie głęboki sen psa na czas naszej nieobecności. Znikną behawioralne problemy związane z zachowaniem pupila, a wdzięczność sąsiadów będzie wielka!

Poprawnie wprowadzony kennel czy mebloklatka oraz praca właściciela z psem najczęściej wystarczą do osiągnięcia pełnego sukcesu. Zakup klatki pomoże uporać się z załatwianiem się w domu, pozwoli bez stresu wychodzić opiekunowi, pozostawać psu na wiele godzin w spokoju i dobrej kondycji. Wokół zamykania psa w klatce narosło wiele mitów, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, dlatego też, zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zobacz jakie korzyści płyną z zastosowania klatki kennelowej.

Stosując odpowiednio dobraną klatkę kennelową, dajesz swojemu psu azyl, a sobie pewność, że możesz zostawić pupila bezpiecznego odpoczywającego w swoim ulubionym legowisku. Z czasem możesz wydłużać czas klatkowania w zamkniętej klatce. Twoja praca nad zostawaniem samemu w domu i zakup kennela przyspieszą uzyskanie satysfakcjonujących efektów terapii.

Dobrym uzupełnieniem jest zaopatrzenie psa przed wyjściem w ulubiony gryzak, konga, matę węchową czy przysmaki, tak aby umilić mu czas oczekiwania na nasz powrót z pracy. Naszym zdaniem należy odwrażliwiać psy dotknięte problemem separacyjnym na jak najwcześniejszym etapie.

Mebloklatka dla psa ICON z litego drewna z szafką

Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.

Już od  1 450

Ekskluzywna klatka kennelowa drewniana z szufladami CANNON

Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem…

Już od  1 750

Klatka dla psa do domu HARBOR z szafką w stylu Loft.

Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.

Już od  950

Meblo klatka dla psa SHALTER z dębowym blatem i półkami. Styl loftowy.

Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.

Już od  780

Wytrzymała metalowa mebloklatka kennelowa dla psa KEEPER z litym dębowym blatem i szafką

Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.

Już od  990

Drewniana mebloklatka dla psa FAIRY z toczonymi nogami i przesuwanymi drzwiami

Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.

Już od  2 150

Predyspozycje do lęku separacyjnego

  1. Problem lęku często obserwujemy u psów adoptowanych ze schronisk z traumatyczną przeszłością i takich, wobec których stosowano przemoc.
  2. Szczeniaki za wcześnie odseparowane od matki.
  3. Rasy niektórych psów mają predyspozycje do tego typu zachowań.
  4. Potomstwo, czyli szczenięta lękliwych matek mogą w przyszłości dziedziczyć jej problemy behawioralne.
  5. Brak lub niewłaściwa socjalizacja.
  6. Pies cierpi bardzo często z powodu błędów popełnionych przez opiekuna. Niewłaściwe relacje, nadmiar miłości i czułości, brak granic — takie zachowania przyniosą odwrotny skutek.
Klatka kennelowa jak wprowadzić psa? Drewniana klatka kennel, meblo klatka - jak nauczyć psy kennela?
Klatka kennelowa jak wprowadzić psa?
Klatka kennelowa dla psa w formie stylowego mebla? Białe, eleganckie klatki kennelowe dla psów.
Klatka kennelowa dla psa w formie stylowego mebla? To możliwe!