Jak często wymieniać legowisko dla psa? Kiedy wymienić legowisko dla psa? Zmiana legowiska dla psa, wskazówki. Jak przekonać psy do nowego legowiska?

Jak często wymieniać legowisko dla psa? Designerskie legowiska dla psów z litego drewna z materacami.
Jak często wymieniać legowisko dla psa? Dog Blog

To gdzie i jak śpi Twój pies, ma zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia, zdrowia fizycznego i psychicznego. Higiena odpoczynku u psów i ludzi spełnia takie same funkcje. Jeżeli sam dbasz o swój relaks i odpowiednią dawkę snu, to doskonale wiesz, jak ważny jest dobór odpowiedniego łóżka. Posłanie dla psa również powinno spełniać kilka warunków, aby zapewnić komfortowe i prozdrowotne warunki do snu.

DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Jak często wymieniać legowisko dla psa?

Kiedy legowisko dla psa przestaje spełniać swoją funkcję, warto zastanowić się nad nowym posłaniem, które zagwarantuje pupilowi komfort i zdrowy odpoczynek. Psie akcesoria również podlegają zużyciu tak jak i inne przedmioty używane na co dzień. Czyszczenie, pranie, uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że do tej pory idealne legowisko traci swoje właściwości i przestaje być psim azylem. Nie ma konkretnego okresu czasu, po którym należy zaopatrzyć się w nowe posłania dla psów. Miejsce do spania dla psa wymieniamy wtedy, kiedy przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje.

Drewniane ekskluzywne legowisko dla psa TORSTEN

TORSTEN to niezwykle komfortowe, ekskluzywne legowisko dla psa. W całości wykonane z litego drewna w klasycznym, ponadczasowym stylu.

Już od  270

Drewniane designerskie legowisko dla psa KENDAL

Legowisko dla psa KENDAL to mebel w modnym stylu art déco, który z uwagi na prostotę i harmonijne linie łatwo…

Już od  323

Minimalistyczne legowisko z litego drewna Terra

Subtelne, proste i wygodne legowisko dla psa z litego, dębowego drewna w stylu minimalistycznym.

Już od  303

Luksusowe drewniane legowisko dla psa MONTE

Niepowtarzalne legowisko dla psa MONTE to funkcjonalny mebel wykonany z litego dębu. Leżanka jest utrzymana w stylu Hampton, więc tchnie…

Już od  256

Legowisko kanapa dla psa na stelażu ARCANA

Solidna sofa dla psa w stylu Loft z drewna dębowego na metalowym stelażu

Już od  297

Nowoczesne posłanie legowisko dla psa TOSA

Drewniane legowisko na metalowych nogach dla dużych psów.

Już od  297

Kiedy wymienić legowisko dla psa?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek sygnalizujących, że nadszedł czas na zakup nowego legowiska.

Rozmiar ma znaczenie.

Dobre legowisko dla psa nie może być ani zbyt małe, ani zbyt duże. Psiak powinien się w nim swobodnie mieścić, mieć swobodę ruchu i przede wszystkim nie czuć się skrępowany. Właściciel psa powinien dobrać legowisko w taki sposób, aby było bezpieczne dla zwierząt i zapewniało komfort wypoczynku. Należy uwzględnić wielkość pupila + zapas 20-30 cm. Jeżeli łapy Twojego psa nie mieszczę się w legowisku i wystają poza jego obręb, to znak, że nadszedł czas na większy, lepszy model psiego posłania. Często wyboru legowiska dokonujemy kiedy pies jest mały. Z wiekiem rośnie i wyrasta ze swojego legowiska dla szczeniaka. Dla dorosłego osobnika oraz dużych psów warto pomyśleć o zastosowaniu materaca ortopedycznego w celu ochrony stawów, kręgosłupa, oraz profilaktyce modzeli.

Wytarty, zniszczony lub rozdarty materiał.

Jeżeli wypełnienie legowiska jest w zasięgu kłów i pazurów czworonoga, to lepiej nie ryzykować i postawić na nowe legowisko psa. Wystrzępiona tkanina, łatwy dostęp do wnętrza posłania może sprowokować chęć “wypatroszenia” i połknięcia wypełnienia. Takie zachowanie zwierzęcia generuje dodatkowe problemy zdrowotne. Również mocno zużyte elementy mogą sprawiać trudności w utrzymaniu właściwej higieny i stać się siedliskiem bakterii.

Zmiana formy lub kształtu łóżka

Kiedy wykonane posłanie dla psa traci swój kształt i formę, warto przemyśleć zakup nowego miejsca do odpoczynku. Pies lubi przebywać w legowiskach o równym, antypoślizgowym podłożu. Zwłaszcza w przypadku psów dużych ze skłonnością do dysplazji i schorzeń układu kostnego zalecane jest utrzymanie jednolitego poziomu łóżka. Z czasem na skutek prania i normalnego użytkowania, wypełnienie zbija się tworząc nieregularne grudki co powoduje wybrzuszenia i zapadnięcia powierzchni. Aby zadbać o komfort, należy zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru. Stabilne wypełnienie posłania dopasowujące się do kształtu ciała, dobra izolacja od podłogi, łatwy do czyszczenia pokrowiec, możliwość prania w pralce, to atuty legowiska gwarantującego komfort snu.

Wiek zwierzaka

Wybierając legowisko, warto wziąć pod uwagę również wiek psa. Jeżeli stare posłanie należało do młodego osobnika, a dzisiaj Twój pupil jest już psiakiem w sile wieku, to dobrze będzie wymienić łóżko na bardziej odpowiadające jego aktualnym potrzebom. Seniorzy na czterech łapach ze względu na częste kłopoty zdrowotne ze stawami i kręgosłupem lubią spać na prozdrowotnych materacach ortopedycznych. Materace w swoich łóżkach pomagają im odpoczywać, minimalizować ból związany ze schorzeniami układu kostnego, dłużej zachować sprawność. Równie ważną kwestią jest ułatwienie starszemu psu wchodzenia i schodzenia z posłania.

Alergia

Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel cierpi na alergię. Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć uczulenie na występujące w środowisku alergeny. Alergia może się uaktywnić w różnym wieku. Większość producentów akcesoriów dla psów stosuje już pokrowce na leżanki, które można wyprać w pralce. Często jednak to nie wystarcza. Legowisko, w którym nie zastosowano antyalergicznego materiału (wewnątrz i na zewnątrz) może podrażniać skórę czworonoga, powodując nasilenie objawów. Pies, u którego stwierdzono alergię, powinien mieć własne posłanie zapewniające mu szczególną higienę. Jego legowisko musi być wykonane z trwałych i łatwych do dezynfekcji materiałów, które można łatwo zdjąć i wyprać. Idealne posłanie dla alergika powinno, uniemożliwić dostanie się do środka i kontakt z wewnętrzną, często uczulającą psy, zawartością.

Inwazja pasożytów u psów.

Równie ważną kwestią wskazującą na wymianę legowiska u psów jest inwazja pasożytów wewnętrznych lub zewnętrznych. Ektopasożyty, czyli np. nużeńce, świerzbowce, wszy, wszoły oraz pchły i kleszcze, roztocza, to najczęściej występujące pasożyty zewnętrzne żerujące na zwierzętach. Higiena psiego posłania w czasie trwania inwazji powinna być szczególnie zaostrzona. Legowisko stanowi idealną pożywkę do rozwoju ektopasożytów. Dlatego tak ważne jest częste przeglądanie oraz czyszczenie z sierści i pranie. W wielu przypadkach, po zakończeniu leczenia, konieczna staje się wymiana legowiska na nowe. W przypadku endopasożytów (tęgoryjce, włosogłówki, tasiemce, glisty, nicienie) zwierzak podczas odrobaczenia i po nim powinien być szczególnie obserwowany przez właściciela. Należy pamiętać, że człowiek również może paść ofiarą niektórych pasożytów żerujących na psie. Zawsze warto sprawdzić swojego pupila pod kątem ewentualnych zakażeń pasożytniczych.

Atrakcyjność wizualna legowiska.

Wygląd ma znaczenie jedynie dla właściciela pupila. Dobór formy, kolorów i stylu legowiska dostosuj do indywidualnych preferencji. Jeżeli dotychczasowe legowisko nie spełnia już Twoich oczekiwań, postaw na nowy, lepszy model!

W dzisiejszym artykule wskazaliśmy najczęstsze przyczyny mówiące o tym: jak często wymieniać legowisko dla psa? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek pomocnych przy wyborze nowego, lepszego łóżka dla psów. Jeżeli Twój przyjaciel ma tendencję do niszczenia, warto sprawdzić ofertę Dog Deco na wytrzymałe, drewniane klatki kennelowe.

Mebloklatka dla psa ICON z litego drewna z szafką

Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.

Już od  1 450

Ekskluzywna klatka kennelowa drewniana z szufladami CANNON

Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem…

Już od  1 750

Klatka dla psa do domu HARBOR z szafką w stylu Loft.

Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.

Już od  950

Meblo klatka dla psa SHALTER z dębowym blatem i półkami. Styl loftowy.

Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.

Już od  780

Wytrzymała metalowa mebloklatka kennelowa dla psa KEEPER z litym dębowym blatem i szafką

Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.

Już od  990

Drewniana mebloklatka dla psa FAIRY z toczonymi nogami i przesuwanymi drzwiami

Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.

Już od  2 150

Stylowa meblo klatka kennelowa HARRIER z szufladami na psie akcesoria

Funkcjonalny, solidny kojec dla psa i stylowa komoda dla Ciebie.

Już od  1 120

Zmiana legowiska dla psa, wskazówki

Co warto wziąć pod uwagę, decydując się na zmianę legowiska dla psa? ​

Rodzaje legowisk (szczeniak, dorosły pies, senior).

Legowisko dla psa powinno dostosowywać się do aktualnego wieku twojego czworonoga. Inne potrzeby ma pies, który dopiero uczy się świata, a zupełnie inne pies dorosły czy senior. Wytrzymałość, kształt i rodzaj użytego materiału ma tutaj kluczowe znaczenie. Nie kupujemy legowiska na zapas. Leżanka dla szczeniaka będzie dobrze dobrana, jeżeli jej wielkość odpowiada aktualnej wielkości zwierzęcia.

Dopasowane do wielkości (małe psy, rasy duże i olbrzymie).

Legowisko dla psa nie może być za duże, z kolei zbyt małe legowisko także nie jest wygodnym dla psa rozwiązaniem. Aby pies mógł poczuć się komfortowo w swoim łóżku i chciał spać na swoim posłaniu, powinien mieć możliwość przybrania dowolnej pozycji. Większość psów uwielbia zwijać się w kłębek. Wszystkie cztery łapy zwierzaka powinny w całości mieścić się w legowisku. Psy dużych ras są szczególnie wymagające pod tym względem. Za małe legowiska mogą u nich powodować choroby stawów, mięśni, kręgosłupa.

Legowisko dla psa izolujące od podłoża.

Psy najczęściej nie lubią spać na twardej podłodze. Zimne kafle sprawdzą się jedynie podczas upalnych i gorących dni. Z uwagi na zdrowie oraz profilaktykę psów (modzele, schorzenia stawów i kości) dużo lepszym rozwiązaniem jest stworzenie miękkiego, przytulnego psiego azylu. Tam pies będzie mógł wygodnie się wyspać i odpocząć. Idealnym rozwiązaniem jest także drewniana mebloklatka, czyli klatka kennelowa na nogach lub postumencie,

Materiały wysokiej jakości.

Ponieważ legowisko kupujemy raz na jakiś czas, rozważniej będzie zakupić, być może nieco droższy, ale za to jakościowo lepszy model. Nie warto oszczędzać przy wyborze odpowiedniego legowiska. Właściciele komfortowych legowisk doceniają ich trwałość, wysokie parametry użytkowania oraz prozdrowotne właściwości. Legowisko z wyższej półki wystarcza na dłużej.

Jak przekonać psy do nowego legowiska?

Jak sprawić, aby pies czuł się bezpiecznie w nowym legowisku? Jeżeli łóżko nie przypadnie mu do gustu, warto przede wszystkim poszukać przyczyny. Niektóre zwierzaki uwielbiają spać ze swoim właścicielem i ciężko im zamienić towarzystwo człowieka na samotne legowisko. Przyczyną niechęci może być zapach wydzielany przez tkaninę czy materiał zastosowany wewnątrz. Pies musi mieć wygodne łóżko usytuowane w bezpiecznym, najczęściej zacisznym miejscu. Sprawdź gdzie lubi przebywać i ustaw tam nową psią leżankę.

Na pewno do przebywania w nowym legowisku skuszą psa:

  • Smakołyki.
  • Twój zapach (połóż psu część garderoby nasyconą Twoim zapachem).
  • Ulubione zabawki, akcesoria dla psa.

W grupie siła! Niech wszyscy domownicy chwalą psa za każdą próbę odpoczynku w nowym legowisku. Pozytywne skojarzenia mają wielką siłę.

Dowiedz się też jak dbać o legowiska dla psów.

Niezniszczalne trwałe legowisko dla psa. Nowoczesne, designerskie meble dla piesków z drewna.
Sprawdź też: Niezniszczalne trwałe legowisko dla psa
Nowoczesne legowisko dla psa jakie wybrać? Legowisko drewniane z materacem ortopedycznym, solidne posłania dla wymagających piesków.
Sprawdź też: Nowoczesne legowisko dla psa – jakie wybrać?