Stojak na miski dla psa jest jednym z niezbędnych akcesoriów dla dużych psów, czworonogów z problemami układu kostnego oraz psich seniorów. Jakie miski dla dużego psa będą najlepsze? Miska metalowa, plastikowa czy ceramiczna? Stojak na miski  – dla jakiego psa?

Stojak na miski dla psa

Stojak na miski dla psa
Stojak na miski dla psa

Po co stojak na miski dla psa?

Miski na stojaku czy bez? Temat jest kontrowersyjny, ma swoich zwolenników i przeciwników zarówno wśród właścicieli czworonogów, jak i weterynarzy. Zdania są mocno podzielone, a każda z grup ma swoje koronne argumenty.

Niegdyś psy jadały jedynie z poziomu podłogi, ale i żyły też w innych warunkach. Były jedynie pożytecznym dodatkiem do gospodarstwa człowieka. Żyły inaczej, ich pokarm stanowiły resztki z pańskiego stołu rzucane na ziemie, nie znały spacerów, smyczy i kagańca, a w najlepszym wypadku sypiały w prowizorycznych budach, sieniach domów czy stodołach. Część z nich spędzała całe życie na łańcuchu, inne pracowały z ludźmi. Tak było wczoraj.

Dzisiejsze, miejskie psy mają zupełnie inne życie, mniej „pieskie”, a bardziej „ludzkie”. Myślę, że zmiana trybu życia, warunków oraz pożywienia (specjalistyczne karmy suche i mokre + psie przekąski i smaczki) ma wpływ na kondycję i potrzeby współczesnych psów. Czy nadal powinny one spożywać pożywienie z poziomu podłogi i czy rzeczywiście w tej materii nic się nie zmieniło?

Jest wiele ras psów, które mają predyspozycje do schorzeń stawów i kręgosłupa – szczególnie narażone są psy duże i rasy olbrzymie. Codzienne pochylanie się nad miską podczas posiłków oraz picia z pewnością im nie służy. Starsze, z reguły schorowane psy, podobnie jak ludzie, potrzebują udogodnień ułatwiających psim seniorom funkcjonowanie. Dlaczego im nie pomóc?

Kiedyś psy zjadały to, co człowiek rzucił w ich stronę, nie znały stojaków na miski, ponieważ ich zwyczajnie nie było, nie było również legowisk z materacami ortopedycznymi dla psów, szelek bezuciskowych oraz wielu innych akcesoriów, którymi dzisiaj dysponujemy. Myślę, że stojaki na miski dla psów są potrzebne wielu czworonogom nie tylko tym w sile wieku oraz wielkich gabarytów,  ale również  jako profilaktyka — w celu zapobiegania schorzeniom kręgosłupa.

Ważne jest, aby miski na stojaku nie były ustawione za wysoko, może to bowiem powodować komplikacje w trawieniu pokarmu.  Nie przeprowadzono wiarygodnych, naukowych badań jakoby stojak na miski dla psa powodował skręt żołądka u niektórych ras psów z predyspozycjami do tego typu schorzenia.

Jakie miski dla dużego psa wybrać?

Psie miski ze względu na kształt możemy podzielić na kilka grup:

 • Miski szerokie i płytkie

kierowane głównie do ras brachycefalicznych  ( charakterystyczne spłaszczenie pyska, krótka kufa i czoło, wyraziste, duże oczy) takich jak np. bokser, buldog francuski czy Bullmastiff. Dla psów o krótkiej kufie z uwagi na budowę pyska najlepszym rozwiązaniem będzie miska o dużej średnicy.

 • Miski głębokie i zwężające się, potocznie zwane stożkowymi

chronią psie uszy przed zanurzeniem w wodzie czy pokarmie. Przeznaczone dla takich ras jak bloodhound, chart afgański, wyżeł włoski czy seter irlandzki.

 • Miski o średniej szerokości i głębokości

najczęściej stosowane, o zrównoważonych proporcjach, dla większości psów dużych i olbrzymich.

Optymalna pojemność misek na stojaku dla dużych psów

 1. Aby obliczyć ile wynosi odpowiednią pojemność miski dla Twojego psa wystarczy przemnożyć objętość jednorazowej porcji karmy razy 4. Otrzymany wynik będzie właściwy dla każdego psa bez względu na wielkość.
 2. Orientacyjne pojemności misek ze względu na rasę:
   • Mini psy do 3 kg – chihuahua,  yorkshire terier, pinczer miniaturowy – miski o pojemności 0,45 l do 0,5 l.
   • Małe psy do 8 kg takie jak: jamnik, shih tzu, bichon frise, mops, szpic potrzebują misek 0,5 l do 0,9 l.
   • Średnie psy powyżej 8 kg takie jak: shar pei, beagle, amstaff, sznaucer, zadowolą się miską o pojemności 0,9 l do 1,5 l.
   • Duże i olbrzymie psy np. owczarek niemiecki, husky, wyżeł, dog niemiecki, mastif, akita, golden retriever, nowofunland, cane corso, owczarek berneński, bernardyn. Pojemność miski dla dorosłego psa — od 1,5 l — 3 l.
 1. Miski na stojaku lub bez dobieramy indywidualnie dla psa, biorąc pod uwagę jego budowę anatomiczną, wiek (szczeniak czy dorosły osobnik) oraz wielkość. Jednorazowa porcja jego karmy musi się w misce swobodnie mieścić. Z reguły wybieramy miski o takiej samej pojemności zarówno do pokarmu, jak i do płynów. Można jednak w celu uniknięcia rozchlapywania wody przez pupila, wybrać do płynów nieco większą miskę.

Miski na stojaku metalowe, plastikowe czy ceramiczne?

Zaletą stojaków na miski dla psa jest możliwość ich wymiany w dowolnym momencie. Dlatego też nawet jeżeli zakupiona miska okaże się za duża, za mała lub niewygodna, można ją wymienić na inną.

Poniżej lista materiałów, z których najczęściej wykonane są miski dla psów i kotów.

 1. Miski plastikowe

Łatwe w myciu, nietłukące, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i kształtach, podatne na uszkodzenia i zarysowania, w których później tworzą się kolonie bakterii, mogą zmieniać smak karmy i wody, czasami wydzielają nieprzyjemny dla psa zapach, lekkie – łatwe do przesuwania przez psa stosunkowo często powodują alergię.

 1. Miski metalowe

 Odporne na kły i pazury, trwałe, łatwe do utrzymania czystości, można je dezynfekować w razie potrzeby, ciężkie i stabilne – ułatwiają psu przyjmowanie wody i posiłków, mogą powodować hałas, nietłukący się materiał, ograniczony wybór kształtów i modeli. Rzadko kiedy wywołują alergię.

 1. Miski ceramiczne

Stabilna i ciężka, nie powoduje alergii, mało odporna na uszkodzenia – łatwo może pęknąć lub się potłuc, gładka powierzchnia ułatwia mycie i dezynfekcję. Dostępna w różnych opcjach kolorystycznych, zróżnicowana pod względem kształtów.  

Stojak na miski dla psa z litego dębu VENOM

Praktyczny i estetyczny stojak na miski dla psa wykonany w całości z drewna dębowego w klasie Rustyk. Doda uroku każdemu…

From  145

Metalowo dębowy stojak na miski dla psa STRATUS

Praktyczny i estetyczny stojak na miski dla psa wykonany z litego drewna dębowego oraz metalowej podstawy w stylu INDUSTRIAL.

From  108

Stojak na miski dla psa z dębowym blatem i metalowymi nogami ARCANA

Stojak na miski w modym loftowym stylu, który idealnie dopełni przestrzeń każdego miłośnika czworonożnych przyjaciół oraz pięknych wnętrz.

From  110

Elegancki drewniany stojak z miskami dla psa ROBUST

Praktyczny i estetyczny stojak na miski dla psa wykonany w całości z elementów drewnianych. Doda uroku każdemu wnętrzu!

From  145

Jakie psy potrzebują stojaka na miski?

Tak jak już wcześniej zostało napisane w kwestii pro i anty zdrowotnej stojaków na miski — trwa dyskusja. Trudno o jednoznaczną opinię, ponieważ nie przeprowadzono wiarygodnych badań naukowych w tym obszarze. Jeżeli Twój pies ma skłonności do skrętu żołądka omów kwestię podawania pokarmu na podwyższeniu ze swoim weterynarzem.

Wydaje się jednak, że zgodność co do zastosowania misek na podwyższeniu w odniesieniu do psich seniorów oraz czworonogów cierpiących na schorzenia kręgosłupa, jest zasadna dla wszystkich. Tak więc, szczególnie duże psy w podeszłym wieku zyskają na zastosowaniu stojaka na miski, który odciąży ich już nadwyrężony kręgosłup.

Czworonogi z chorobami układu kostnego,  lubiące jeść na leżąco (nieodpowiednia pozycja dla psa) oraz takie, którym sprawia trudność jedzenie z poziomu podłogi, ucieszą się z podawanych na podwyższeniu pokarmów i płynów. Profilaktycznie dla psów ras dużych i olbrzymich, które najczęściej obarczone są prawdopodobieństwem wystąpienia dysplazji oraz innych chorób stawów i kości, w celu uniknięcia lub opóźnienia ich wystąpienia.

Stojak na miski dla psa – ocena przydatności

Reasumując, stojak na miski dla psa jest bez wątpienia również wygodny dla właścicieli. Dzięki niemu nie ma potrzeby schylania się do samej podłogi w celu opróżnienia czy napełnienia miski. Wielu miłośników psów w podeszłym wieku sprawia trudność głębokie schylanie się, dlatego też podwyższenie poziomu misek jest dla nich duży ułatwieniem.

Miski na stojaku to przede wszystkim mniej karmy i wody na podłodze oraz łatwiejsze sprzątanie. Psiaki z tendencją do rozchlapywania płynów potrafią tworzyć  kilka razy dziennie mokre kałuże w miejscu posiłku. Miska na podwyższeniu z racji swojej konstrukcji i zabudowanej góry ogranicza, a czasami nawet uniemożliwia przedostanie się wody na podłogę. Bez wątpienia ma to szczególne znaczenie przy podłogach, które nie są odporne lub mają niską odporność na wilgoć i wodę.

Podsumowanie:

Stojak na miski dla psa przyniesie korzyść szczególnie dużym i olbrzymim psom, czworonogom w podeszłym wieku oraz tym, cierpiącym na schorzenia kostno – stawowe. Jest dużo wygodniejszy do użytkowania i zachowania czystości w porównaniu do tradycyjnych misek ustawianych na podłodze.

Stojaki na miski ułatwiają karmienie psów osobom w podeszłym wieku, a także tym, które z powodu choroby powinny unikać schylania się. W celu polepszenia stabilności lepszym rozwiązaniem będzie stojak stały (bez możliwości regulacji wysokości) wykonany na przykład z drewna i metalu.

Podwyższenia na miski z możliwością regulacji przy dużych psach nie do końca spełniają swoją funkcję, ponieważ pod wpływem nacisku często tracą równowagę. Skutkiem takiej poruszającej się na boki miski może być lęk, wynoszenie karmy do innych pomieszczeń, irytacja lub nawet rezygnacja psa z posiłku.  

#Dog-Deco