Jaką miskę dla psa wybrać? Miska na podwyższeniu, jaka wysokość stojaka na miski? Pies z alergią – rodzaje misek dla psów alergików? Jaką wybrać miskę lub stojak na miski dla psa? Wybieramy miskę dla pupila!

Jak wybrać miskę stojak dla psa? Drewniane stojaki na dwie miski dla psów. DogDeco producent stojaków na miski.
Jak wybrać miskę stojak dla psa

Psia miska – rzecz niezwykle ważna nie tylko dla naszych super przyjaciół na czterech łapach,  ale i dla ich właścicieli. Zacznijmy od tego, że misek dla psa powinno być dwie: jedna na wodę druga na karmę. Obydwie powinny być codziennie dokładnie myte, a jedna zawsze pełna – ta z wodą.

DogDeco logo Instagram

Jak wybrać dobrą miskę i stojak dla psa?

Wybierając odpowiednią miskę dla psa, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Na co powinno się zwrócić uwagę przy zakupie tradycyjnych misek czy misek na stojaku dla psa? Jakie cechy ma dobra miska dla psa?

Oto lista tematów do przemyślenia:

  • Stabilna miska dla psa

Duża część psów (szczególnie te, jedzące łapczywie i szybko swój pokarm) podczas jedzenia przesuwa lub wręcz uprawia dziki taniec ze swoją miską. Często w takim przypadku  psia karma ląduje dosłownie wszędzie, miska niesiona pyskiem naszego pupila, obija się o napotkane meble czy przedmioty, czyniąc przy tym duży hałas. Ponieważ miski z reguły są lekkie i metalowe, to wrażenie dźwiękowe nie należą do przyjemnych. Co prawda wygląda to zabawnie, ale z czasem może irytować i być uciążliwe, również dla psa. Czworonóg z racji pierwotnych instynktów, lubi gonić „zwierzynę”, tylko że uciekająca codziennie i w dodatku hałaśliwa miska, może przynieść odwrotny skutek i sprawić, że zacznie się jej bać i unikać. Szukajmy zatem stabilnej, raczej cięższej miski z uwagi na bezpieczeństwo i komfort naszego pupila. Dla nas, znalezienie stabilnego podajnika na karmę, oznacza mniejszy bałagan i brak strat w postaci poobijanych mebli. Warto jest również rozważyć podkładkę pod miski w celu uniemożliwienia ich przesuwania oraz ochrony podłogi.

  • Trwałe miski dla psa

Wbrew pozorom jest to ważny aspekt. Plastikowa, zapewne kolorowa, tania i lekka miska dla psa może skutecznie zniechęcić Twojego pupila do posiłków. Miski słabej jakości, wykonane z tworzywa sztucznego, mogą wydzielać nieprzyjemny dla psa zapach. My ludzie, z racji mniej wyczulonego narządu węchu, nie zauważymy różnicy, ale nasz pupil, już tak.  Generalnie nie polecamy plastikowych misek, chociażby z racji ich łatwego mechanicznego uszkodzenia, a co za tym idzie gromadzenia się w tych miejscach bakterii. Psy coraz częściej cierpią na alergię, mogą być uczulone  na tworzywo, z którego powstał pojemnik. Reasumując, miski dla psa z plastiku mogą powodować odczyn alergiczny, zmieniać smak wody i karmy, łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, są lekkie i w związku z tym mało wygodne i stabilne dla czworonogów.

Oprócz misek plastikowych znajdziemy również szeroki wybór misek ceramicznych oraz metalowych. Dużą popularnością cieszą się także silikonowe pojemniki na pokarm czy wodę, stosowane przede wszystkim w podróży czy na spacerze. Wszystkie powyższe wersje misek (ceramika, metal, silikon, plastik) mają swoje wady i zalety. Najtrwalszym odpowiednikiem miski będzie ta, wykonana z metalu.

  • Miska dla długouchego psa

Miłośnicy zwierząt obdarzonych długimi uszami mają większy kłopot z doborem miski, dlatego też specjalnie dla nich powstała tak zwana miska stożkowa. Charakteryzuje się ona specjalnym kształtem przystosowanym do potrzeb psów ras takich jak: basset hound, bloodhound, jamnik, chart afgański, beagle, cavalier king, cocker spaniel, seter angielski. Ze względu na zwisający kształt oraz rozmiar uszu (długość ucha rekordzisty, rasy bloodhound, wyniosła 34,9 cm), tradycyjne miski nie spełniały dobrze swojej funkcji. Pies jadł swój posiłek nie tylko pyskiem, ale i uszami. Po takim posiłku, szczególnie półpłynnym (mokra karma), resztki jedzenia zostawały na uszach, a w niektórych przypadkach, nawet wewnątrz ucha psa. W celach zapobiegawczych, producenci akcesoriów dla psów, przygotowali dla długouchych milusińskich, głębokie miski zwężone u swojego szczytu. Dzięki takiej konstrukcji w misce nie było już miejsca na psie uszy.  Pies z długimi uszami doceni zalety misek stożkowych, bowiem są one dla długouchych dużo bardziej komfortowe od tradycyjnych. Miski stożkowe doskonale sprawdzą się na stojakach.

  • Miska spowalniająca dla psa

Nie tylko szczeniaki, ale i psy „po przejściach”, które doświadczyły głodu i musiały walczyć o pożywienie, ma tendencję do szybkiego i zachłannego spożywania pokarmu. Taki nawyk, bez wątpienia, stwarza niebezpieczeństwo wystąpienia u czworonoga wielu chorób układu pokarmowego. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem dla psa łapczywie pożerającego karmę, będzie zastosowanie tzw. miski spowalniającej. Główną zasadą jej działania, jest utrudnienie szybkiego pochłaniania pokarmu poprzez zastosowanie wypustek lub przegród. Pies, aby skonsumować pokarm, musi najpierw się do niego dostać, a nie jest to tak łatwe jak w tradycyjnej wersji miski. Miski spowalniające można również stosować w wersji podwyższonej, czyli na stojakach.

Pies alergik – jaki typ miski będzie najlepszy?

 

Alergie i uczulenia coraz częściej dotykają nie tylko ludzi, ale również i ich pupili. Bezpiecznym rozwiązanie jest miska ceramiczna, stosunkowo ciężka, nie nagrzewa się tak jak np. miski metalowe, jest stabilna, ale za to z mniejszą odpornością na uszkodzenia czy potłuczenie. Plastikowe miski nie są wskazane dla psów alergików (mogą zawierać związki powodujące nasilenie objawów). Jeżeli zauważysz u swojego czworonoga objawy alergiczne, zacznij od wymiany miski i sprawdź, czy nie jest ona powodem zaburzeń u psa.

Stojaki na miski dla psa – który wybrać?

Jak wybrać miskę i stojak dla psa? Jedna czy dwie miski na stojaku — co się lepiej sprawdzi?
 
  • Postaw na solidną podstawę! Regulowane stojaki na miski są funkcjonalne, ponieważ mogą rosnąć razem z psem. Gorzej jest ze stabilnością. Godne uwagi są natomiast stojaki zapewniające maksymalny komfort jedzenia, czyli takie, które podczas posiłku nie będą się przemieszczać. Plastikowe stojaki niestety nie należą ani do solidnych, ani do stabilnych, dlatego też ich nie polecamy.
  • Ciężar i materiał z jakiego wykonany jest stojak, ma niebagatelne znaczenie. Metal i naturalne drewno, to nie tylko piękny efekt wizualny, ale i podstawa dobrych stojaków na miski. Stabilizacja uzyskana dzięki zastosowaniu metalowych czy/lub drewnianych elementów, to również gwarancja długiego użytkowania.
  • Stojak na jedną czy dwie miski? Praktyczniejszym rozwiązaniem będzie podwójny stojak z miską na karmę i wodę. Zajmuje mniej miejsca niż dwa pojedyncze, generuje mniejszy bałagan na podłodze. Wyjmowane miski ułatwiają utrzymanie higieny.
  • Wyjmowane, dopasowane do otworów miski – łatwe czyszczenie, mniej resztek jedzenia i picia na podłodze. Drewniane stojaki zabudowane w górnej części, z otworami na miski, są wytrzymałe, estetyczne i odporne na zabrudzenia.
  • Dopasowanie do potrzeb psa i właściciela – Dobrze dobrana wysokość stojaka i kształt oraz rozmiar misek niewątpliwie ucieszy każdego czworonoga. Stabilny, bezpieczny i higieniczny sposób karmienia, to podstawa. Warto zadbać również o nasze potrzeby — dobierz odpowiedni mebel — stojak na miski dla psa  i wkomponuj go styl panujący w pomieszczeniu. Wielu producentów stojaków na miski, oferuje również przyjemne dla oka, spersonalizowane, metalowe tabliczki z imieniem psa.

Podwyższona miska, czyli stojak na miski dla psa – na jakiej wysokości?

 
  • Jeżeli masz małego psa, najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja ze stojaka na miski (Chihuahua, Yorkshire Terrier, Pekińczyk, Papillon).
  • Psy średniej wielkości mogą konsumować pokarm w nieznacznym podwyższeniu. Idealną wysokość dobierzesz metodą prób i błędów. Najlepiej nie kierować się parametrem rozmiar — rasa, ale samemu zrobić pomiar. Weź miskę i podkładaj np. książki czy czasopisma pod miskę, sprawdź, jaka wysokość jest komfortowa dla psa (chodzi o to, aby pies nie rozstawiał szeroko łap w celu dostania się do pokarmu i nie nadwyrężał kręgów szyjnych, mocno zginając głowę). Lepszym rozwiązaniem będzie nieco niższa, niż za wysoka miska.
  • Psy duże. Dla ich wygody przede wszystkim wymyślono stojaki na miski. Chociaż są różne teorie na temat właściwości i prozdrowotnego wpływu ich stosowania, to co do jednego aspektu mamy zgodność. Jeżeli pies cierpi na schorzenia związane z kręgosłupem, stawami lub jest w zaawansowanym wieku, najlepszym rozwiązaniem jest miska na stojaku. Sprawdź jak wybrać najlepszy stojak dla dużego psa?
Stojak z miskami dla psa VENOM z litego dębu

Stylowy i funkcjonalny stojak na miski dla psa VENOM z litego drewna dębowego. Wzbogaci każdą aranżację!

 145

Stojak z miskami dla psa z metalu i drewna STRATUS

Miski dla psa na stojaku STRATUS to połączenie metalowej podstawy z litym drewnem dębowym. Ten mebel wzbogaci wystrój każdego wnętrza!

Już od  108

Stojak z miskami dla psa z metalu i drewna ARCANA

Miski dla psa na stojaku ARCANA to piękny mebel w stylu loftowym, wykonany z litego drewna dębowego oraz metalowej podstawy.

Już od  110

Drewniany stojak z miskami dla psa ROBUST

Praktyczny i estetyczny stojak na miski dla psa ROBUST. Wykonaliśmy go w całości z litego drewna. Twój psiak z miejsca…

Już od  168

Stojak z miskami dla psa z drewna i stali IDA

Stojak na miski IDA to funkcjonalny psi mebel z prawdziwego drewna i wytrzymałej stali.

Już od  130

Miski dla psa na stojaku TOSA

Miski dla psa na drewnianym stojaku Tosa. Dębowy blat, metalowe nogi - Idealny dla dużych, średnich i małych psów.

Już od  145

Drewniany stojak na miski dla psa AIDI

Designerski stojak na miski dla psów z drewna i stali łączy elementy stylu Boho i Loft.

Już od  155

Jak wybrać miskę i stojaki na miski dla psa – podsumowanie

 

Zasada nr 1. – Najlepsze miski dla psa to gładkie, nieporowate, dostosowane do jego wielkości, rasy, potrzeb oraz rozmiaru i kształtu pyska.

Zasada nr 2. – Długie uszy – węższa, ale i głębsza miska (uszy podczas jedzenia lądują na zewnątrz, a nie w misce).

Zasada nr 3. – Szeroka, krótka kufa – szeroka miska niewielkiej głębokości.

Zasada nr 4. – Seniorzy i psy cierpiące na schorzenia stawów – miski na stojakach.

Zasada nr 5. – Psy ras dużych np. dogi, rekomendujemy stojak na miski.

Zasada nr 6. – Pojemność miski – radzimy nie stosować misek o pojemności poniżej 0,3 litra.

Zasada nr 7. – Miska spowalniająca – koniecznie wypróbuj jeżeli twój pies ma tendencję do łapczywego pochłaniana pokarmu. Rozwiązanie godne uwagi.

Zasada nr 8. – Drewniane lub metalowo-drewniane stojaki dla psów – najsolidniejsze, wysoka stabilność, wytrzymałość i długowieczność. Są również praktyczne, łatwe do utrzymania czystości i najcięższe. Bezsprzecznie najtrwalsze i najciekawsze pod względem estetycznym.

#Dog-Blog

DogDeco logo Instagram
Dlaczego pies się trzęsie? Przyczyny drżenia u psów. DogDeco
Sprawdź też: Dlaczego pies się trzęsie?
Nowoczesne legowisko dla psa jakie wybrać? Legowisko drewniane z materacem ortopedycznym, solidne posłania dla wymagających piesków.
Sparawdź też: Nowoczesne legowisko dla psa