Jeżeli Twój psiak drapie legowisko, kręci kółeczka przed snem na łóżku czy posłaniu i ugniata kocyki, pościel – to warto dowiedzieć się z czego wynika jego zachowanie? Obserwacje wielu opiekunów zwierząt wskazują, że takie wieczorne zachowania notują bardzo często u swoich pupili. Dlaczego psowate wykonują takie czynności? Czy drapanie i kopanie w psich legowiska jest oznaką choroby? 

Dlaczego pies drapie ugniata kopie legowisko przed snem? Przyczyny.
Dlaczego pies drapie ugniata kopie legowisko przed snem?
DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Dlaczego pies drapie ugniata kopie legowisko przed snem?

Atawistyczne pozostałości po przodkach determinują niektóre zachowania dzisiejszych psów. Pierwotny instynkt nakazuje czworonogom kopać doły, ugniatać koce czy trawę, mościć posłania na swój psi sposób. Miejsce do spania i wypoczynku ma bezsprzecznie kluczowe znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa i zdrowego snu naszych pupili. Naturalne zachowania chroniące czworonogi przed zagrożeniami zewnętrznymi i pogodą przetrwały po dzień dzisiejszy. Dzisiaj manifestują się poprzez na przykład kręcenie się w kółko w miejscu do spania. 

Pierwotne rytuały przed snem: kopanie, ugniatanie, drapanie posłania

Jeżeli Twój pies kręci się w kółko, drapie w poduszkę, dywan, kopie w pościeli, to zazwyczaj jego zachowanie oznacza naturalny rytuał przed zaśnięciem. Zwyczaj kopania dołków bierze się z pierwotnego instynktu, który między innymi  pomagał sukom chronić swoje potomstwo. Taka wykopana pazurami jama w zimie chroniła przed chłodem, a latem dawała przyjemny chłód. Ponieważ zapewniała również ochronę przed drapieżnikami, to wiele zwierzaków wybierało właśnie taki sposób na schronienie za dnia i nocą.

Rozsiewanie swojego zapachu poprzez kręcenie się wokół własnej osi informowało potencjalnych intruzów o obecności czworonoga i o tym, że znajdują się na zajętym terenie. Dodatkowo taki rytuał pozwalał na odstraszenie nieproszonych gryzoni takich jak myszy oraz pajęczaków czy owadów.

W zachowaniu psa przetrwały do dzisiaj takie naturalne instynkty mające na celu odpowiednio przygotować miejsce odpoczynku i poczuć się bezpiecznie. Drapanie czy chodzenie w kółko tuż przed snem aby się ogrzać i schronić się przed zimnem nie powinny budzić naszego niepokoju.

Nawet jeżeli Twój pupil sypia jak przysłowiowy król, to kilka kółek, drapaków łapą w swoim legowisku pomoże mu się ułożyć do spania. Dobrze dobrane posłanie ortopedyczne co prawda nie przypomina naturalnego legowiska wśród traw, ale dla psiaka jest tym samym. Dlatego pupil drapie swoje legowisko aby odpowiednio przygotować sobie miękkie miejsce do nocnego odpoczynku. 

Czy kiedy pies kopie i kręci się w kółko na posłaniu lub ugniata poduszki to niepokojący sygnał?

Częstym powodem do zmartwień opiekunów zwierząt są ich natrętne zachowania. Jeśli Twój pies drapie posłanie w sposób uporczywy, ma duże trudności z ułożeniem się do snu lub często zmienia pozycję, to może oznaczać, że odczuwa dyskomfort.

Przyczyna takiego zachowania może tkwić w źle dobranym posłaniu czy jego usytuowaniu. Legowisko psa może być dla niego zwyczajnie niewygodne, albo nie daje mu poczucia bezpieczeństwa. Wystarczy sprawdzić gdzie nasz pupil sypia najchętniej i w tym miejscu umieścić jego spanie. Możesz także wymienić jego posłanie na inny, bardziej zabudowany model, aby dać mu większe poczucie oparcia. Postaraj się unikać szeleszczących tkanin i nierównych powierzchni – wypełnień. Odpowiednio przygotowane miejsce do odpoczynku zachęca do relaksu i spania na własnym posłaniu. 

Jeśli nagle Twój psiak stracił ochotę do przebywania w swoim legowisku, to poszukaj rozwiązania w artykule: Jak często wymieniać legowisko dla psa?

Drewniane ekskluzywne legowisko dla psa TORSTEN

TORSTEN to niezwykle komfortowe, ekskluzywne legowisko dla psa. W całości wykonane z litego drewna w klasycznym, ponadczasowym stylu.

Już od  270

Drewniane designerskie legowisko dla psa KENDAL

Legowisko dla psa KENDAL to mebel w modnym stylu art déco, który z uwagi na prostotę i harmonijne linie łatwo…

Już od  323

Minimalistyczne legowisko z litego drewna Terra

Subtelne, proste i wygodne legowisko dla psa z litego, dębowego drewna w stylu minimalistycznym.

Już od  303

Luksusowe drewniane legowisko dla psa MONTE

Niepowtarzalne legowisko dla psa MONTE to funkcjonalny mebel wykonany z litego dębu. Leżanka jest utrzymana w stylu Hampton, więc tchnie…

Już od  256

Legowisko kanapa dla psa na stelażu ARCANA

Solidna sofa dla psa w stylu Loft z drewna dębowego na metalowym stelażu

Już od  297

Nowoczesne posłanie legowisko dla psa TOSA

Drewniane legowisko na metalowych nogach dla dużych psów.

Już od  297

Dlaczego pies drapie ugniata legowisko przed snem - przyczyny zdrowotne

Jeżeli długotrwałe kręcenie się w kółko, uporczywe drapanie nie minie po wymianie miejsca lub samego legowiska może to znaczyć, że Twój psiak odczuwa dyskomfort podczas leżenia. Najczęstszą przyczyną są zwyrodnienia stawów i kręgosłupa oraz urazy. Wszelkiego rodzaju kłopoty zdrowotne związane z układem ruchu powodują, że zwierzę z powodu nasilającego się bólu szuka dla siebie najmniej bolesnej pozycji. Ponieważ odczuwa dyskomfort, to zanim się ułoży drapie, przerzuca koce i kręci koła przygotowując sobie miejsce do spania. Pies z bolesnymi kończynami będzie zmieniał pozycję, może też drapać dywan, podłogę i szukać różnych miejsc do leżenia. 

Kręcenie kółek w posłaniu i kopanie legowiska często ma również podłoże neurologiczne. Takie uporczywe kręcenie kółek przed snem zanim pies uśnie, dezorientacja może świadczyć o zmianach w układzie nerwowym.  Jeżeli do tego pupil ma duże trudności z koncentracją, zaburzenia równowagi, powtarza często takie same czynności, to może być oznaką schorzeń neurologicznych. W takim przypadku warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. 

Jeśli pies drapie legowisko, gryzie i niszczy przedmioty – chociaż wcześniej tego nie robił, może to oznaczać zmiany zdrowotne i dolegliwości bólowe. Warto jest w takim przypadku udać się do weterynarza i zbadać pupila. Pies żyjąc pod jednym dachem z człowiekiem próbuje w taki sposób komunikować swoim opiekunom swoje dolegliwości. Każda gwałtowna zmiana zachowania Twojego psiaka zawsze powinna zwrócić Twoją uwagę. 

Legowisko dla pieska - jak dopasować posłanie dla psa?
Legowisko dla pieska – jak dopasować posłanie dla psa?
Co lepsze legowisko dla psa na podwyższeniu czy posłanie, materac na poziomie podłogi? Sprawdź co psy wybierają najczęściej i dlaczego?
Legowisko dla psa na podwyższeniu czy materac na podłodze?