Adopcja psa, sprawdź czy jesteś gotowy do adopcji czworonoga? Adopcja psa ze schroniska lub fundacji, to poważna decyzja, którą należy gruntownie przemyśleć. Nowy członek rodziny zostanie z nami przez wiele lat i najprawdopodobniej nie od razu będzie psim ideałem. Jego wychowanie będzie wymagać pracy wszystkich domowników i być może nakładów finansowych związanych z konsultacjami behawioralnymi, trenerem.

Czy jesteś gotowy? Sprawdź na jakie kwestie zwrócić uwagę i jak adoptować psa aby później nie żałować. Każdy powrót psiaka do schroniska, to porażka człowieka i niepotrzebne cierpienie dla czworonoga. Z tego powodu proces adopcyjny w wielu schroniskach czy fundacjach nie należy do prostych.

Adopcja psa - sprawdź czy jesteś gotowy?
Adopcja psa - sprawdź czy jesteś gotowy?
DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Adopcja psa - sprawdź czy jesteś gotowy?

Nowy dom dla każdego sierściucha, to szansa na upragnione, szczęśliwe życie u boku człowieka. Zwierzęta to żywe istoty, a nie pluszowe zabawki. Jako żywe stworzenia mają swoje potrzeby, które musisz zaspokoić. Pies ze schroniska może mieć różnego rodzaju zaburzenia behawioralne oraz kłopoty zdrowotne. Na to powinieneś być również przygotowany. 

Jak przygotować się do adopcji psa?

Decyzja o adopcji psa nie jest łatwa, dlatego też warto ją gruntownie przemyśleć i nie działać pod wpływem impulsu, zachcianki dziecka czy w poszukiwaniu krótkotrwałego pocieszenia, tymczasowego rozwiązania własnych kłopotów. Przygarnięcie psa prawdopodobnie nie rozwiąże Twoich problemów, wręcz przeciwnie, często zdarza się, że je potęguje. Aby uchronić zwierzęta przed niepotrzebnym cierpieniem i powrotem za kraty, wolontariusze, pracownicy schroniska czy fundacji wnikliwie analizują każdą ankietę adopcyjną. Procedura w zależności od miejsca w którym przebywa pies może się różnić.

Co zrobić aby Twoja adopcja okazała się udana? 

Zastanów się nad poniższymi kwestiami zanim zaadoptujesz psa ze schroniska. Nawet jeżeli spełniasz warunki adopcji i masz najlepsze intencje, to uświadomienie sobie z czym wiąże się obecność pupila w domu pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. 

Czas dla pupila

Swój wolny czas będziesz teraz dzielić na spacery 3 razy dziennie, zabawę, tresurę pieska i to 7 dni w tygodniu, bez względu na aurę i własne samopoczucie. Szczeniaki będą wymagać częstszych spacerów i większego zaangażowania.

Długoterminowe zobowiązanie

Adopcja jest jak bieg długodystansowy. Nie kończy się kiedy przychodzi zmęczenie i znużenie obowiązkami. Opiekun musi się liczyć z tym, że jego przyjaciel spędzi z nim kilkanaście lat. 

Finanse

Coroczne szczepienia, odrobaczenia, podcinanie pazurów – to nie wszystko. Na każdym etapie życia czworonoga może on wymagać specjalistycznej opieki lekarza weterynarii, diagnostyki, operacji. Posiadanie starszego psa często wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi z uwagi na pogarszający się stan zdrowia. Jeżeli Twoje cztery łapy wymagają systematycznej pielęgnacji sierści, dolicz wizyty u groomera. 

Karma

Wartościowe pożywienie dla psów kosztuje, jeżeli w dodatku piesek cierpi na nietolerancje pokarmowe lub inne schorzenia wymagające odpowiedniej diety, to koszt utrzymania futrzaka na karmie weterynaryjnej znacząco wzrasta. Im większy pies, tym większe nakłady finansowe. Nie zapominaj, że nie samą karmą psiaki żyją, przysmaki, smaczki do tresury, gryzaki też mają swoją cenę. 

Pielęgnacja psa

Szampon do kąpieli, preparaty do czesania i pielęgnacji sierści, ochrona przed pchłami i kleszczami, płyn do czyszczenia uszu, zębów, cążki do podcinania pazurków, to minimum w jakie powinieneś się zaopatrzyć. 

Wyprawka psa do adopcji

Pies ze schroniska wymaga zapewnienia odpowiednich warunków bytowych. Szelki, smycz i/lub linka, kaganiec fizjologiczny, woreczki na odchody, adresówka – to musisz mieć na starcie dla pupila. Sprawdź co zawiera wyprawka dla psa.

Legowisko, miski, klatka kennelowa

Już od pierwszych dni pobytu psa w nowym domu nowy opiekun powinien zapewnić czworonogowi przestrzeń do odpoczynku i spokojną strefę karmienia. Decydując się na kennel klatkę możemy w niej stworzyć, poprzez dodanie materaca np. ortopedycznego, wygodne legowisko. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie w kennelu uchwytu na miskę z wodą. Wolnostojące posłanie, najlepiej na podwyższeniu, to świetne rozwiązanie. Legowisko z drewna na nóżkach zapewnia odpowiednią izolację od podłoża, jest stabilne, wytrzymałe i łatwo je dopasujesz do swojego wystroju. Będzie odpowiednie dla psa seniora, dorosłego osobnika i szczeniaka. Stojak na miski dopełnia podstawową wyprawkę dla psa w domu adopcyjnym.

Drewniane ekskluzywne legowisko dla psa TORSTEN

TORSTEN to niezwykle komfortowe, ekskluzywne legowisko dla psa. W całości wykonane z litego drewna w klasycznym, ponadczasowym stylu.

Już od  270

Drewniane designerskie legowisko dla psa KENDAL

Legowisko dla psa KENDAL to mebel w modnym stylu art déco, który z uwagi na prostotę i harmonijne linie łatwo…

Już od  323

Minimalistyczne legowisko z litego drewna Terra

Subtelne, proste i wygodne legowisko dla psa z litego, dębowego drewna w stylu minimalistycznym.

Już od  303

Luksusowe drewniane legowisko dla psa MONTE

Niepowtarzalne legowisko dla psa MONTE to funkcjonalny mebel wykonany z litego dębu. Leżanka jest utrzymana w stylu Hampton, więc tchnie…

Już od  256

Legowisko kanapa dla psa na stelażu ARCANA

Solidna sofa dla psa w stylu Loft z drewna dębowego na metalowym stelażu

Już od  297

Nowoczesne posłanie legowisko dla psa TOSA

Drewniane legowisko na metalowych nogach dla dużych psów.

Już od  297

Dodatkowa opieka

Każdemu zdarzają się nieprzewidywalne sytuacje: nagły wyjazd, pobyt w szpitalu, sanatorium czy inne okoliczności powodujące nieobecność w domu. Posiadanie psa wiąże się także z zaspokojeniem jego potrzeb podczas Twojej nieobecności. Pies potrzebuje codziennych spacerów i obecności człowieka. 

Wspólna decyzja

Jeśli reszta domowników nie wyraża zgody na adopcję lub ktoś z domowników ma uczulenie na sierść, warto raz jeszcze przemyśleć i wspólnie przedyskutować temat. Psiaki nadzwyczaj dobrze czują ludzkie emocje i odczytują mowę ciała. Przebywanie w otoczeniu wrogo nastawionych ludzi jest dla nich dużym stresem. Z drugiej strony często jest też tak, że po adopcji zwierzęcia, domownicy z czasem przyzwyczajają się do nowego członka rodziny. 

Płeć, wiek i temperament - wybór psa

Możesz adoptować konkretnego psa rasowego, w typie rasy czy uroczego sierściucha kundelka. Przed podjęciem decyzji o adopcji psa warto zastanowić się nad jego wiekiem oraz czy ma to być suczka, a może samiec? Temperament i usposobienie adopciaka dobieramy do naszych potrzeb i stylu życia. Dowiedz się jak najwięcej od wolontariusza, dotychczasowego opiekuna o charakterze psiaka, jego indywidualnych potrzebach, cechach. Niektóre psy nie odnajdą się w miejskim życiu i małych mieszkaniach, weź to pod uwagę w swoich poszukiwaniach.

Kastracja

Wiele fundacji, schronisk oddaje do adopcji zwierzęta wykastrowane. Niektóre z nich od nowych właścicieli (zgodnie z warunkami zawartej umowy adopcyjnej) wymagają przeprowadzenia zabiegu kastracji, po osiągnięciu przez psa dojrzałości. Taki koszt lepiej uwzględnić już we wstępnym budżecie. 

Straty materialne

Pies ze schroniska ma z reguły swoją raczej trudną lub wręcz traumatyczną przeszłość. Przyjdzie Ci się mierzyć z demonami przeszłości swojego psa. Musisz się liczyć z uszkodzeniami mienia (kapcie, buty, meble, drzwi) szczególnie w przypadku szczeniaków oraz osobników cierpiących na lęk separacyjny.

Behawiorysta, trener, szkolenia

Rzadko kiedy zdarza się aby psiak ze schroniska był idealnym, ułożonym towarzyszem człowieka. Nie wystarczy uzbroić się w cierpliwość, nic samo nie przejdzie. Kiedy pies się zaaklimatyzuje, dla dobra psa i swojego, warto systematycznie i umiejętnie z nim pracować, zasięgnąć porady doświadczonego trenera, behawiorysty lub skorzystać z opcji szkolenia grupowego. Obrona zasobów, to często występujące zaburzenie przygarniętych psów ze schroniska. 

Adopcja drugiego psa

Adopcja będzie udana jeżeli rezydent zaakceptuje nowego, psiego przyjaciela. Często schroniska, fundacje umożliwiają możliwość poznania się czworonogów przed wydaniem psa do domu. Najlepiej kiedy futrzaki poznają się na neutralnym gruncie. Nie gwarantuje to pełnego sukcesu, ale pozwoli już na wstępie wyeliminować osobnika z którym rezydent z pewnością się nie dogada. Pamiętaj, że oddanie psa do schroniska to ostateczność, dlatego zanim zdecydujesz się na adopcję sprawdź czy obydwa pieski będą mogły żyć wspólnie pod jednym dachem.

Zabezpiecz swój dom

Być może jesteś zapalonym miłośnikiem roślin doniczkowych i w swojej kolekcji posiadasz okazy toksyczne dla zwierząt. Przed przygarnięciem psa należy zabezpieczyć wydzielające trujący sok rośliny w taki sposób, aby Twój pupil nie miał do nich dostępu. Przewody elektryczne, luźne kable również stanowią smaczny kąsek, szczególnie dla młodych psiaków. Elektryczne gadżety na Twojej ławie, to zaproszenie, które może skończyć się połknięciem niebezpiecznych części plastikowych czy baterii. 

Jak wygląda adopcja psa

Adoptować może wyłącznie osoba pełnoletnia. Warto wiedzieć, że sama procedura adopcji może się różnić w zależności od schroniska, fundacji z której chcemy adoptować zwierzaka. Proces adopcji może się składać z kilku etapów (np. wizyta przedadopcyjna, spacery zapoznawcze) i nakładać na opiekuna dodatkowy obowiązek – kastrację, odrobaczenie. Wypełnienie ankiety adopcyjnej nie oznacza, że wybranego sierściucha od razu zabierzesz do domu, wybór odpowiedniego psa wbrew pozorom nie należy do łatwych. Nie kieruj się wyłącznie urodą psiaka, ważniejszy jest jego temperament, charakter, ewentualne problemy behawioralne i zdrowotne. Zdrowie psa i zabezpieczenie jego potrzeb jest priorytetem podczas rozpatrywania wniosków. 

Sama adopcja jest bezpłatna w organizacjach. Możesz zostać obciążony kosztami transportu zwierzaka o ile nie odbierasz go osobiście. Niektóre fundacje oferują swoim podopiecznym opiekę weterynaryjną czy behawioralną przez określony czas po adopcji. Zaletą adopcji z organizacji jest często krótszy czas samej procedury. Dzięki temu możesz psa odebrać dużo wcześniej. 

Ze strony internetowej schroniska otrzymasz podstawowe informacje dotyczące danego psa. Lepiej zebrać wywiad odnośnie pupila od osoby bezpośrednio opiekującej się czworonogiem. Jeżeli dane schronisko nie ma wolontariuszy, wystarczającej ilości opiekunów, wiedza o przebywających tam pieskach jest znikoma. Aby adoptować psa ze schroniska nie możesz być na liście osób którym odebrano jakiekolwiek zwierzę. Niektóre schroniska wymagają wpłaty dobrowolnego datku i posiadania transporterka, smyczy, szelek, kagańca przy odbiorze.

Podsumowanie

Adopcja psa – sprawdź czy jesteś gotowy na przygarnięcie pod swój dach psa z nieznaną przeszłością?

Utrzymanie psa wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Zakup wyprawki dla dorosłego psa czy młodego oseska, koszty leczenia, szczepień i ewentualnych zabiegów weterynaryjnych, to spory wydatek. Koszt szkolenia, behawiorysty lub trenera w przypadku zaburzeń u psa potrafi mocno nadszarpnąć budżet rodzinny. Są jeszcze szkody jakie cztery łapy mogą wyrządzić w mieszkaniu, domu, ogrodzie – na takie sytuacje musisz się także przygotować zanim zabierzesz psa ze schroniska czy organizacji. Pielęgnacja, zakup karmy, przysmaków, zabawek również wymaga systematycznych nakładów. Aby utrzymać i zapewnić dobrobyt swojemu przyjacielowi musisz posiadać stałe dochody, które zaspokoją jego i Twoje potrzeby. Akceptacja wszystkich domowników jest również ważna. Jeżeli masz małe dzieci to warto wybrać psa który już miał pozytywne doświadczenia z dziećmi. 

Często w pierwszych dniach po adopcji lub kiedy czworonóg się w pełni zaaklimatyzuje, zaczniesz zauważać problemy z którymi będziesz się mierzyć. Praca z psem wymaga wiele cierpliwości, konsekwencji i przestrzeni czasowej którą będziesz musiał wygospodarować. W zależności od tego jakiego psa wybierzesz, będziesz potrzebować mniej lub więcej czasu dla swojego przyjaciela. Codzienne spacery – to nie wszystko. Nauka czystości, prawidłowego zachowania na zewnątrz, zostawania samemu w domu, wymaga sporo energii i uwagi. Zabezpieczenie pupila kiedy będziesz kilka dni poza domem jest ważne i warto sobie zrobić takie “zaplecze” z którego będziesz mógł skorzystać w nagłym przypadku.

Twój adopciak zostanie z Tobą prawdopodobnie na wiele lat. Adoptując bierzesz na siebie odpowiedzialność za dobrostan swojego przyjaciela. Świadoma adopcja psa może wydawać się trudna i z pewnością rodzi wiele obaw. Kiedy w Twoim domu i sercu zamieszka ukochany zwierzak, za jakiś czas zauważysz, że nie wyobrażasz sobie jak mogłeś żyć bez tego kudłatego szczęścia. To jest nagroda, taki codzienny bonus merdający ogonem.

Psie sporty - jaki sport uprawiać z psem?
Psie sporty – jakie sporty uprawiać z psem?
Prezent dla psa na Święta - co kupić psu, a co opiekunowi psa?
Prezent dla psa na Święta – co kupić?