Kiedy pies potrzebuje kennel klatki i czy klatka kennelowa nadaje się wyłącznie dla szczeniaka? Czy można zamykać psa z lękiem separacyjnym w klatce? Czy kennel jest dla każdego psa?

Kiedy pies potrzebuje kennel klatki?
Kiedy pies potrzebuje kennel klatki?
DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Kiedy pies potrzebuje kennel klatki?

O tym, że klatka kennelowa jest psim azylem gdzie może czuć się bezpiecznie wie coraz więcej opiekunów zwierząt. Na szczęście coraz częściej stereotyp psa zamkniętego w klatce za karę ustępuje sprawiedliwemu poglądowi, że kennel jest  narzędziem dla psa służącym zaspokojeniu jego potrzeb. Praktycy, opiekunowie czy behawioryści doskonale wiedzą ile dobrego może przynieść korzystanie z klatki, szczególnie w przypadku psów z problemami, zaburzeniami.

Czy klatka kennelowa nadaje się wyłącznie dla szczeniaka?

Kennel okazuje się prawdziwym dobrodziejstwem w zarówno przypadku szczeniaczków jak i dorosłych psów. Wiek czworonoga w zamkniętej klatce nie ma większego znaczenia. Kennel jest bezpiecznym miejscem wyciszenia i odpoczynku dla psiaków w każdym wieku. Jednak im wcześniej rozpoczniemy naukę przebywania w klatce, tym lepiej.

Dlaczego utarło się, że największe korzyści z kennela w domu mają właściciele najmłodszych psów?

Szczeniaki z uwagi na swoją przemożną potrzebę eksploracji środowiska i próbowania wszystkiego co jest w zasięgu ich zębów są szczególną grupą, która praktycznie natychmiast odnosi korzyści z wprowadzenia klatki.

Co zyskasz Ty i Twój pupil z zastosowania klatki w domu?

 • Uczy psa odpoczynku – wiecznie podekscytowany czworonóg, to prawdziwe wyzwanie dla opiekuna i męczarnia dla psiaka. Przy pomocy kennela szybciej możesz nauczyć psa relaksu i wyciszenia.
 • Nauka czystości – ponieważ zwierzaki z reguły nie załatwiają potrzeb fizjologicznych w swoim legowisku, wykorzystaj kennel podczas nauki załatwiania się na zewnątrz.
 • Bezpieczeństwo pupila – z uwagi na młody wiek i chęć posmakowania wszystkiego, psie oseski są szczególnie narażone na połknięcia i urazy. Przewody elektryczne, przedmioty z plastiku (pilot tv, smartphone, okulary, długopis, książka, poduszka, buty), to realne zagrożenie zdrowia najmłodszych osobników. Dobrym rozwiązaniem jest przyzwyczaić psa do odpoczynku w kennelu podczas naszej nieobecności. Mamy wówczas pewność, że nic złego sobie nie zrobi.
 • Zabezpieczenie mienia – Lista strat poniesionych przez właścicieli szczeniaków jest z reguły długa. Klatka kennelowa dla psa minimalizuje zniszczenia spowodowane podgryzaniem i drapaniem. Teraz możesz zostawiać psa bez obaw o swoje wyposażenie, a do ścieranie kłów zostaw mu gryzak w kennelu. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o klatkach kennelowych dla szczeniaków zapraszamy do lektury naszego artykułu: Jaka klatka kennelowa dla szczeniaka?

Mebloklatka dla psa ICON z litego drewna z szafką

Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.

Już od  1 450

Ekskluzywna klatka kennelowa drewniana z szufladami CANNON

Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem…

Już od  1 750

Klatka dla psa do domu HARBOR z szafką w stylu Loft.

Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.

Już od  950

Meblo klatka dla psa SHALTER z dębowym blatem i półkami. Styl loftowy.

Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.

Już od  780

Wytrzymała metalowa mebloklatka kennelowa dla psa KEEPER z litym dębowym blatem i szafką

Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.

Już od  990

Drewniana mebloklatka dla psa FAIRY z toczonymi nogami i przesuwanymi drzwiami

Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.

Już od  2 150

Stylowa meblo klatka kennelowa HARRIER z szufladami na psie akcesoria

Funkcjonalny, solidny kojec dla psa i stylowa komoda dla Ciebie.

Już od  1 120

Czy można zamykać psa z lękiem separacyjnym w klatce?

Aby bezpiecznie i z korzyścią dla zwierzęcia zamykać psa w klatce należy spełnić kilka podstawowych warunków. Prawidłowo przeprowadzony trening klatkowy pozwoli pupilowi samodzielnie wchodzić do klatki, uczy wyciszenia w miejscu odpoczynku i spokojnego pozostawania psa w zamkniętej klatce. Właściwie dobranie rozmiaru psa do klatki znacząco podniesie komfort użytkowania meblo-klatki, a miska z wodą zamontowana wewnątrz zapewni odpowiednie nawodnienie.

Klatka pomaga szczególnie pieskom cierpiącym na lęk separacyjny. Pobyt psiaka w klatce kennel pozwala na wyciszenie nadmiernej reakcji na nieobecność opiekuna. Psi azyl może stać się antidotum na stres, lęk i spokojnym miejscem oczekiwania na Twój powrót. Aby tak się stało, przed każdym zamknięciem psa w klatce, trzeba przede wszystkim zaspokoić najważniejsze psie potrzeby: fizjologiczne, społeczne, fizyczne, potrzebę węszenia, zabawy oraz stymulację umysłową. 

 Odpowiednio wprowadzona klatka sprawdzi się zarówno w domu, podróży czy na wyjeździe np. na wystawę czy zawody. Lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch kenneli: stacjonarnego i mobilnego. Kiedy Twój pupil zaakceptuje swoje nowe lokum przekonasz się, że można nauczyć psa spokoju i odpoczynku.

W trudnych przypadkach psów z problemami behawioralnymi, aby skutecznie i właściwie przyzwyczaić psa do klatki kennelowej, warto skorzystać z fachowej pomocy behawiorysty lub trenera.

Czy kennel jest dla każdego psa?

W niektórych przypadkach klatka dla psa w domu może okazać się trudniejsza do wprowadzenia. Dotyczy to stosunkowo niewielkiej grupy psów z traumatyczną przeszłością. 

Jeżeli psiak był wcześniej:

 • katowany w takiej klatce,
 • głodzony,
 • zmuszany do zostawania w klatce przez wiele godzin,
 • miał za mało przestrzeni aby zmienić pozycję,
 • przebywał w niewielkiej, ogrodzonej powierzchni z wieloma psami,
 • był używany do walk psów w klatkach, 
 • pochodzi z pseudohodowli,
 • karany w klatce,

to pobyt w klatce będzie się psiakowi źle kojarzył. W takiej sytuacji najlepiej naukę psa do przebywania w klatce rozpocząć pod okiem doświadczonego behawiorysty. Aby pies ją polubił, zaakceptował jako swój prywatny azyl warto wydłużyć czas wstępnych treningów (bez zamykania). Każde zbliżenie, wejście do wnętrza klatki sowicie nagradzaj przysmakami i pochwałami ustnymi. Bądź cierpliwy i wyrozumiały, nie zmuszaj pieska i nie oczekuj błyskawicznych rezultatów.  Pozwól mu oswoić się z kennelem dla psa w swoim tempie. 

Podsumowanie

Kiedy pies potrzebuje kennel klatki? Mebloklatka dla psa jest szczególnie przydatna dla zwierząt z lękiem separacyjnym, wycofanych, lękliwych czy reaktywnych. To narzędzie, które sprzyja wyciszeniu gwałtownych emocji, daje poczucie bezpieczeństwa i uczy odpoczynku. Zrównoważone emocjonalnie psy, w każdym wieku, również będą czerpać duże korzyści z posiadania kennela w domu. Uprzednie negatywne skojarzenia z klatką mogą wydłużyć proces wprowadzania klatki, dlatego w takim przypadku, procedurę warto przeprowadzać pod kontrolą doświadczonego behawiorysty lub trenera.

Duże klatki kennelowe dla wymagających psów
Duże klatki kennelowe dla wymagających psów
Klatka kennelowa dla psa czy legowisko? Kennele i legowiska drewniane.
Klatka kennelowa dla psa czy legowisko?