Dlaczego pies niszczy w domu meble, gryzie buty, podgryza przewody, drapie w drzwi, wygryza dziury, skutecznie demolując Twoje mieszkanie? Język ludzi i psów, to dwa różne światy. Często właściciele czterech łap próbują “po ludzku” wytłumaczyć pupilowi że jego mienie to rzecz święta, a nie kolejna psia zabawka. Niestety bezskutecznie. Pies także mówi do swojego opiekuna czyniąc coraz większe spustoszenie wśród sprzętów domowych. Narasta frustracja z jednej i drugiej strony, koło się zamyka, bo każdy mówi w swoim języku.


Dlaczego pies niszczy w domu meble, gryzie buty?
Jak zabronić psu niszczenia rzeczy w domu? Aby skutecznie usunąć problem trzeba poznać przyczynę zachowania czworonoga. Kiedy ustalisz podłoże gryzienia mebli i innych przedmiotów w domu przez szczenię czy dorosłego psa, będziesz mógł popracować nad skutecznym rozwiązaniem. Właściwa komunikacja psa z człowiekiem jest podstawą zmiany każdego niepożądanego zachowania. Jeżeli chcesz oduczyć swojego pieska gryzienia przedmiotów podczas Twojej nieobecności, najpierw ustal przyczyny.
Co myśli pies o Twoich rzeczach?
Jeśli nikt nie trzyma przedmiotu pożądania w pysku, w zasięgu łapy – ręki, to znaczy, że to coś jest bezpańskie czyli niczyje. Jak nie ma właściciela i nikt nie patrzy, to tym bardziej można się skusić i spróbować czegoś nowego! Szczególnie szczeniaki oraz młode psiaki chętnie spróbują na przykład nogi od stołu traktując ją jak nową zabawkę – gryzak. Robią to często także w obecności właściciela, nie widząc w tym nic złego.
Co myśli człowiek kiedy pies niszczy buty, sprzęty i meble?
Robi mi na złość ponieważ zjadł, zniszczył moje ulubione buty lub inne rzeczy osobiste. Psiak czuje się winien, ponieważ się chowa, kuli uszy, ogon i ucieka wzrokiem. Pupil wie, że nabroił, a teraz się wstydzi!
Nic bardziej mylnego, ponieważ psy się nie potrafią wstydzić. Nie znają również poczucia winy. Takie uczucia są dostępne dla ludzi, a nie dla psów. Skulony ogon, uszy, chowanie się, to reakcja zwierzaka na nasze emocje. Pies je wyczuwa i na nie odpowiada w taki sposób, jak mu nakazuje natura.
Pies gryzie z różnych powodów, a niszczenie przedmiotów w domu jest najczęściej formą dialogu z opiekunem
To, że pupil gryzie rzeczy, szczególnie szczeniak uwielbiający żucie i kipiący od nadmiaru energii i ciekawości świata, to rzecz naturalna. Każdy właściciel małego psiego oseska powinien się liczyć z poniesieniem kilku strat na tym etapie życia zwierzaka. Wiek szczenięcy ma niestety swoje prawa, ważna jest natomiast nasza reakcja po przyjściu do domu. Karanie po fakcie, gdy pies gryzie i niszczy, nie ma żadnego sensu. On i tak nie zrozumie, że karzesz go za coś co zrobił godzinę temu. Postępując w ten sposób stracisz zaufanie swojego przyjaciela i zacznie się Ciebie bać.
Dlaczego pies podgryza w domu meble, gryzie buty i sprzęty? Jakie są powody destrukcyjnego zachowania psiaków? Co sprawia, że pies demoluje mieszkanie kiedy zostaje sam w domu?
Przyczyny niszczenia mebli w domu, podgryzania, dewastacji sprzętów i rzeczy osobistych przez czworonogi:
- Kłopoty zdrowotne
- Wyżynanie zębów lub ich wymiana
- Reakcja na ból
- Nadmiar emocji
- Nadmiar energii
- Lęk separacyjny
- Frustracja
- Wymuszenie uwagi
- Nuda
- Tęsknota
Jak chronić psa przed urazami w domu i własne mienie przed atakami czworonogów?
W celu ochrony sprzętów przed kłami milusińskich wielu opiekunów decyduje się na zakup klatki kennelowej. Kennel jest dobrym rozwiązaniem i działa dwubiegunowo: chroni psiaka przed urazami np. podgryzanie kabli elektrycznych, połykanie niejadalnych przedmiotów, a z drugiej strony zabezpiecza mienie właściciela.

Drewniana klatka kennelowa dla psa z szafką i użytkowym blatem.

Meblo klatka dla psa wkomponowana w pełni funkcjonalną komodę z szufladami w eleganckim stylu Deco dedykowana dla domu z psem…

Metalowo dębowa meblo klatka dla psa z szafką i użytkowym blatem z metalu i drewna dębowego w stylu Loftowym.

Wytrzymała duża klatka z dębowym blatem i dwoma dębowymi półkami w stylu rustykalnym.

Metalowa mebloklatka kennelowa dla psa wkomponowana w masywną komodę znajdzie miejsce w salonie, sypialni, a nawet w przedpokoju.

Stylowa drewniana mebloklatka dla psa z grubymi, toczonymi nogami, przesuwanymi drzwiami i trzema pojemnymi szufladami.
Podsumowanie:
Pieski podobnie jak małe dzieci źle znoszą rozłąkę, znudzone często kierują swoją uwagę na pozostawione bez opieki przedmioty właściciela. Maluchy, kiedy zmieniają uzębienie mogą pogryźć praktycznie wszystko co znajdzie się w zasięgu ich swędzących dziąseł i zębów. Dlatego też nie należy zostawiać w pobliżu cennych przedmiotów i odsłoniętych, łatwo dostępnych przewodów elektrycznych. Szczeniak gryzie aby zaspokoić swoje potrzeby związane z żuciem i lizaniem, dlatego będzie potrzebował zabawek do gryzienia, bezpiecznych patyków, konga, piłeczek oraz naturalnych gryzaków.
Niektóre psy chore, odczuwające ból czy dyskomfort właśnie w taki sposób manifestują swoje złe samopoczucie. Inne będą drapać w drzwi, szczekać lub wyć, wygryzać dziury w kanapach, biegać w kółko od drzwi do okna czekając na powrót opiekuna. Podłożem takich zachowań jest najczęściej lęk separacyjny. Z takim zaburzeniem u psa najlepiej będzie zasięgnąć rady psiego behawiorysty. Postępując na własną rękę możemy nieświadomie pogłębić niewłaściwe zachowanie psa i sprawić, że problem będzie narastał.
Prozaiczną, często występującą odpowiedzią psa na nadmiar energii jest próba rozładowania emocji na przedmiotach. Dlatego pies gryzie rzeczy, które wydają mu się atrakcyjne. Pozostawienie zabawek, przysmaków w formie gryzaków pozwoli zredukować poziom energii kiedy pies zostaje w domu bez nadzoru. Ważne jest aby przekierować jego uwagę na bezpieczne tory.
Podstawą jest jednak długi spacer, zmęczenie nie tylko fizyczne (naucz psiaka aportować), ale i umysłowe (ćwicz komendy na zewnątrz). Niektóre rasy psów potrzebują więcej ruchu i aktywności np. rasy myśliwskie, pasterskie. Wyjście z pupilem zawsze kończymy wyciszającymi dla zwierzaka elementami, na przykład węszeniem. Zmęczony pies, to spokojny pies, który podczas naszej nieobecności będzie mógł się zrelaksować lub usnąć.
Zostawiając psa samego w domu spraw aby się nie nudził. Zabawki, maty węchowe, przysmaki, naturalne gryzaki mogą okazać się atrakcyjniejsze dla psa niż Twoje stare buty.
Kiedy jesteś w domu Twój przyjaciel często wymusza uwagę psocąc? Psy uwielbiają atencje swojego człowieka, przyczyna takiego zachowania jest naturalna, to zwierzęta stadne. Ignorując go w takich sytuacjach dajesz psu do zrozumienia, że nie akceptujesz natrętnego zachowania. Zwróć na niego uwagę kiedy jest spokojny i nagradzaj ten stan na przykład ulubionym przysmakiem.