Kiedy stosować klatkę kennelową dla psa? Jak stosować kennel dla psów? Dlaczego psy potrzebują klatki kennelowej? Kennel, meblo klatka dla szczeniaka – co zyskasz? Czy Twój pies potrzebuje klatki kennelowej?

Kiedy stosować klatkę kennelową? Wytrzymała, drewniana klatka dla Amstaffa. Dlaczego psy potrzebują klatki kennelowej?
Kiedy stosować klatkę kennelową?
DogDeco logo sklepu z meblami dla psów

Kiedy stosować klatkę kennelową?

  • Zapobiegawczo: ochrona przed zniszczeniem mienia i rzeczy osobistych, w celu wyrobienia dobrych nawyków np. reakcji na dzwonek do drzwi, ułatwienia nauki czystości, ochrony przed połknięciem niejadalnych przedmiotów, ochrony przed porażeniem prądem z przewodów elektrycznych.
  • Do korekty niewłaściwych zachowań:  np. powitanie – eliminacja skakania na gości, szczekania na dźwięk dzwonka, nadmiernej ekscytacji.
  • Nauki wyciszenia: szczególnie przydatne dla psów startujących w konkursach, zawodach, wystawach oraz nadpobudliwych.
  • Zdrowotnie: klatka pomaga ograniczyć ruchomość pupila po zabiegach i w okresie rekonwalescencji, jest idealnym miejscem dla psiej mamy z małymi, izoluje chore zwierzę. 
  • Do budowania pewności siebie psa: klatka powinna stać się dla czworonoga przede wszystkim bezpiecznym miejscem, jest to szczególnie ważne dla budowania pewności siebie psów lękliwych i wycofanych.
  • Dla psów z problemami behawioralnymi: pomaga w eliminacji lęku separacyjnego.
  • Ochrony przed bodźcami zewnętrznymi: fajerwerki, burza, odgłosy ulicy.
  • Na co dzień dla każdego psa: dorosły pies prawidłowo nauczony przebywać w klatce zyskuje nie tylko legowisko i swoje miejsce w domu, ale i bezpieczne schronienie.

Domowy, kennelowy psi azyl w postaci metalowej, materiałowej czy drewnianej wersji meblo klatki obudził emocje u wielu właścicieli i opiekunów czworonogów. Często z racji nieznajomości psiej psychiki oraz negatywnych skojarzeń z na przykład Ogrodem Zoologicznym pełnym uwięzionych w klatkach zwierząt, odradzano wprowadzanie kenneli w życie pupili domowych. Jeżeli zrozumiesz co czuje pies zamknięty w klatce kennelowej?  Dlaczego po zakończonym treningu wprowadzenia  kennela tak chętnie odpoczywa, śpi i przebywa w nowym lokum? To będzie dla Ciebie jasne, że pobyt w klatce daje zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa, umacnia pewność siebie i jest spełnieniem naturalnej potrzeby czworonoga

Jak stosować kennel dla psów?

Nie możemy zamykać psa w klatce bez skutecznie przeprowadzonego treningu. W przeciwnym wypadku uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego. Wybierając kennel należy właściwie dobrać rozmiar klatki. Psiak musi mieć możliwość obrotu, położenia się, siadu i stania. Sprawdź gdzie najlepiej ustawić klatkę. Jest ona niczym bezpieczna buda, schronienie więc warto od samego początku przemyśleć jej usytuowanie.

Pierwszym etapem jest właściwe wprowadzenie kennela. Nigdy nie zamykamy psiaka w klatce za karę. Abyś mógł spokojnie zostawiać psa w domu za zamkniętymi drzwiczkami kennela, jego potrzeby fizjologiczne muszą być wcześniej zaspokojone. 

Jak długo można trzymać psa w zamkniętym kennelu?

Nie ma jednej złotej zasady co do ilości godzin spędzonych w zamknięciu. Wszystko zależy od psa, jego temperamentu oraz zaburzeń na jakie cierpi. Klatka dla psa do czasu kiedy nie stanie się jego prywatnym azylem, powinna być otwarta. Standardowo po właściwie przeprowadzonym treningu wprowadzenia klatki kennelowej Twój przyjaciel może przebywać w niej 1-5 godzin, które najczęściej przesypia. Pamiętaj, że w tym czasie psiak nie ma możliwości swobodnego poruszania, przemieszczania. Dłuższe unieruchomienie może spowodować dolegliwości fizyczne i psychiczne. Czas, który pupil spędza w meblo klatce powinien być stopniowo wydłużany. Zaczynamy zwykle od kilku minut.

Jeżeli zostawiasz psa w klatce na na przykład 2, 3, 4, 5 godzin zostaw mu wewnątrz miskę z wodą i ulubiony gryzak dla zabicia czasu. Psiak (zamknięty) nie może przebywać w klatce kennelowej przez cały dzień! Warto urządzić klatkę w taki sposób, aby Twój pupil chętnie do niej wchodził: możesz tam stworzyć kącik z miskami na stojaku , ulubionymi zabawkami i wygodnym legowiskiem do spania. 

Kiedy już przyzwyczaisz psa do klatki, możesz spróbować zamykania na noc. Dla zwiększenia komfortu często opiekunowie decydują się na tymczasowe wstawienie mebla do sypialni. Większość psów po krótkim czasie przesypia w zamkniętej klatce całą noc. 

Kiedy jesteś w domu zostaw otwarty kennel. Twój przyjaciel skorzysta z niego kiedy będzie chciał odpocząć, odizolować się od otoczenia, pospać. Niektóre psiaki lubią przebywać w klatce razem, warto zatem dobrać rozmiar klatki kennelowej do ich gabarytów.

Jaki kennel dla dużych psów?

Dla dużych ras oraz masywnych czworonogów zastosuj klatkę metalowo drewnianą tzw. meblo klatkę. Stalowa konstrukcja zapewnia stabilność i sprawia, że pies czuje się w niej bezpiecznie. Klatka materiałowa jest zbyt lekka i może się przewrócić pod ciężarem zwierzaka powodując niepotrzebny lęk. Z kolei dużo mniej wytrzymałe kennele druciane wydają metaliczne dźwięki, które mogą zniechęcać i drażnić pupila.

Poznaj produkty DogDeco wykonane z myślą o silnych, dużych czworonogach. Jesteśmy producentem kenneli dla psów w rozmiarach od L do XXL.

Bezpieczna klatka dla psa Fairy w białym lub czarnym kolorze. Komoda dla psów z tłoczonymi elementami i wysuwanymi szufladami. DogDeco producent designerskich klatek kennelowych.
Bezpieczna klatka dla dużego psa Fairy w białym lub czarnym kolorze. Komoda dla psów z tłoczonymi elementami i wysuwanymi szufladami. DogDeco producent designerskich klatek kennelowych.
Dekoracyjna czarna klatka kennelowa-model Cannon z szufladami, szafką z półkami, stalowymi prętami. Nowoczesne meble dla psów DogDeco.
Dekoracyjna czarna klatka kennelowa-model Cannon z szufladami, szafką z półkami, stalowymi prętami. Wytrzymały kennel dla większych psów. Nowoczesne meble dla psów DogDeco
Dobra biała klatka kennelowa dla psa Icon by DogDeco. Lite drewno, szafką z półkami i stalowymi, czarnymi prętami. Meble dla psów na wymiar.
Duża, biała klatka kennelowa dla psa Icon by DogDeco. Lite drewno, szafką z półkami i stalowymi, czarnymi prętami. Meble dla psów na wymiar.
Industrialna klatka dla psa marki DogDeco - model Keeper. Wytrzymała i bezpieczna konstrukcja wykonana ze stali i litego drewna.
Industrialna klatka dla psa marki DogDeco - model Keeper z zamykaną szafką i półkami wewnątrz. Wytrzymała i bezpieczna konstrukcja wykonana ze stali i litego drewna polecana dla dużych psów.
Dębowy blat i półki bezpiecznej dla psa klatki kennelowej Shalter producenta stalowych klatek kennelowych DogDeco.
Dębowy blat i półki bezpiecznej dla psa klatki kennelowej Shalter producenta stalowych klatek kennelowych DogDeco. Loftowy kennel dla psów ras dużych i olbrzymich.
Stalowa klatka do domu dla psa Harbor z dębowym blatem, półkami i zamykaną szafką na akcesoria . Producent specjalistycznych mebli dla psów DogDeco
Stalowa klatka do domu dla psa Harbor z dębowym blatem, półkami i zamykaną szafką na akcesoria . Producent specjalistycznych mebli dla psów DogDeco

Dlaczego psy potrzebują klatki kennelowej?

Kennel klatka jest idealnym miejscem dla psów w którym zwierzaki czują się bezpiecznie. Klatka ma być dla psa jego prywatną strefą odpoczynku, snu, wyciszenia. Aby pies ją polubił pomieszczenie nie może być za ciasne, ani zbyt obszerne. Kiedy kupujemy klatkę dla pupila spełniamy jego naturalną potrzebę odziedziczoną po przodkach, które wychowywały potomstwo i odpoczywały w wykopanych, osłoniętych norach. Bezpieczne schronienie jakim jest niewątpliwie buda czy kennel pozwala odizolować się od bodźców budzących lęk (dzieci, burza, fajerwerki itp.), pozwala zredukować stres, jest świetnym medium do nauki wyciszenia dla nadpobudliwych psiaków. 

Posiadanie klatki kennelowej uczy psa spokoju w trudnych dla niego sytuacjach. Kiedy poczuje dyskomfort może się w niej schronić.  Każdy czworonóg powinien mieć możliwość wchodzić do klatki kiedy czuje taką potrzebę, dlatego zawsze pozostawiaj ją otwartą. 

Kennel, meblo klatka dla szczeniaka - co zyskasz?

Odpowiednio wprowadzona klatka dla szczeniaka ułatwi naukę czystości. Ponieważ psowate nie załatwiają swoich potrzeb w legowisku, szybciej nauczysz psa sygnalizowania potrzeby fizjologicznej i załatwiania na dworze. Jeżeli nie godzisz się na spanie ze szczeniakiem w swoim łóżku, kennel jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku psów nadmiernie pobudzonych do jakich zaliczamy psie oseski możesz korygować niewłaściwe zachowania i stawiać czworonogowi granice. Nauka stawiania granic w szczenięcym wieku zaprocentuje w dorosłym życiu. Szczeniaki mogą przebywać w klatkach znacznie krócej niż dorosłe osobniki. Z uwagi na zwiększoną częstotliwość wypróżniania się pies może przebywać w klatce jedynie 2 – 3 godziny. Kolejną zaletą klatki jest ochrona Twojego mienia przed zniszczeniem, w czym szczeniaczki nie mają sobie równych. 

Dla szczeniaków nie polecamy materiałowych klatek. Szybko padają łupem psich zębów i przemożnej potrzeby gryzienia czegokolwiek. Zamknięcie psa w klatce nigdy nie może być karą, masz zaledwie kilka sekund aby skorygować jego zachowanie, po tym czasie psiak nie zrozumie Twoich intencji i jedynie zniechęcisz go do przebywania w kennelu. 

Czy Twój pies potrzebuje klatki kennelowej?

Czy akurat Twój pies potrzebuje klatki kennelowej? Myślę, że tak. Kennel jest odpowiedzią na naturalną, zakodowaną po przodkach potrzebą posiadania swojego bezpiecznego schronienia.

Dobrze dobrana klatka pomoże pupilowi:

  • przezwyciężyć sytuacje stresowe,
  • wyciszyć emocje, ochronić przed natarczywością dzieci i gości,
  • wzmocni pewność siebie,
  • odpocząć i spokojnie spać, 
  • opanować lęk separacyjny.

Kiedy stosować klatkę kennelową dla psa? - podsumowanie

Klatka posiada wiele zalet, które przyniosą korzyść Tobie i pupilowi. Warunkiem poprawnego korzystania z kennela jest uprzednie zaspokojenie potrzeb psa pod względem aktywności fizycznej, fizjologii oraz potrzeb społecznych – socjalizacja. Kennel jest specjalnym miejscem psa w domu gdzie może odpoczywać, spać, odizolować się i ostudzić emocje. Dając psu klatkę kennelową wzmacniasz jego pewność siebie, obniżasz poziom lęku i stresu. 

Kennel jest szczególnie przydatny w przypadku lęku separacyjnego, psiaków wycofanych, lękliwych, suk karmiących, zwierząt biorących udział w konkursach, wystawach, szczeniaków, podczas leczenia i rekonwalescencji. Generalnie jest polecany dla wszystkich psowatych.

Klatkę należy dobrać do wielkości psa, tak aby pies mógł swobodnie usiąść, leżeć i obrócić się. Dla jego komfortu możesz umieścić wewnątrz ulubione zabawki, legowisko oraz miski z pokarmem i wodą. Nauka psa przebywania w klatce powinna trwać do czasu kiedy pies zrozumie, potraktuje kennel jako swój bezpieczny kąt. Nie wolno stosować kary dla psa kiedy w niej przebywa, ani przeprowadzać zabiegów higienicznych (obcinanie pazurów) czy podawać leków. Każdy pies powinien mieć strefę wolną od ingerencj człowieka i właśnie takim miejscem jest kennel klatka.

W przypadku czworonogów po traumatycznych przeżyciach poproś behawiorystę o pomoc. Zastosowanie klatki u psów z problemami, z trudną przeszłością, może wymagać indywidualnego podejścia i odmiennego treningu.

Klatka kennelowa dla psa z lękiem separacyjnym. Objawy lęku separacyjnego u psów. Czy lęk separacyjny mija?
Klatka kennelowa dla psa z lękiem separacyjnym
Klatka kennelowa jak wprowadzić psa? Drewniana klatka kennel, meblo klatka - jak nauczyć psy kennela?
Klatka kennelowa jak wprowadzić psa?